Nowy sezon serii SloEnduro został rozpoczęty zawodami Enduro Grozni w Chorwacji. Dokładnie w tym samym miejscu zakończył się ubiegłoroczny sezon, a zwycięzcami zostali Ci sami zawodnicy, którzy wygrali tu w zeszłym roku. Spośród 153 zawodników z 9 krajów najlepsi okazali się Austriaczka Petra Bernhard oraz Słoweniec Vid Peršak.

SloEnduro 2017: Vid Persak i Petra Bernhard wygrywają w Grožnjan
Petra Bernhard

SloEnduro, międzynarodowa seria enduro, zakończyła sezon 2016 niecałe pół roku temu w tym samym miejscu, w którym rozpoczął się nowy sezon w ubiegły weekend. W Grožnjan w Chorwacji, zostały rozegrane zawody Enduro Grozni, zorganizowane przez lokalny klub BBK Grožnjan. W tym roku padł rekord ilości zawodników na starcie, gdzie stawiło się 168 uczestników reprezentujących dziewięć krajów.

Po krótkim ulicznym prologu w sobotni wieczór, w niedzielę odbyło się pięć odcinków specjalnych, które miały łączną długość 40km i 1350m przewyższenia. Ostatecznie na koniec weekendu najlepsi okazali się zawodnicy, którzy triumfowali tu rok temu. Austriacka królowa grawitacji Petra Berhnard oraz młody Słoweniec Vid Peršak, pokazali że znów będą walczyć o najwyższe lokaty.

SloEnduro 2017: Vid Persak i Petra Bernhard wygrywają w Grožnjan
Vid Peršak

Petra w pokonanym polu zostawiła chorwacką mistrzynię maratonów Goranę Težak (Adrenalina MTB Team) oraz Włoszkę Giulię Albanese (UC Caprivesi).

Z kolei największy rywal Vida z zeszłego roku, Austriak Gerd Skant, został w tym sezonie jego kolegą z zespołu, ale i tak do zwycięzcy stracił 23-sekundy. Kolejny Austriak, Manuel Gruber (URC Bikestore.cc), zakończył zawody na trzecim miejscu ze stratą 32,5 sekundy. Dla Grubera były to zaledwie trzecie zawody enduro w karierze, a do tej pory startował w tej dyscyplinie podczas ubiegłorocznego festiwalu rowerowego nad jeziorem Garda oraz podczas Mistrzostw Austrii Enduro w Leogangu.

Vid Peršak:

Nie podejmowałem zbyt wielkiego ryzyka i pojechałem bezpiecnzie podczas wszystkich odcinków. Tutejsze trasy były idealne i nie wydawały się niebezpieczne. Dla mnie to bardzo dobre rozpoczęcie sezonu i cieszę się z osiągniętego wyniku.

Petra Bernhard

Trasy były super szybkie i byłam trochę zdenerwowana podczas pierwszego etapu, bo był to pierwszy odcinek w sezonie. Jednak później złapałam większą pewność i płynność jazdy i ostatecznie udało się dobrze rozpocząć sezon.

SloEnduro 2017: Vid Persak i Petra Bernhard wygrywają w Grožnjan SloEnduro 2017: Vid Persak i Petra Bernhard wygrywają w Grožnjan
Podium SloEnduro Grožnjan 2017

W kategorii masters 1 triumfowała czeska legenda, czyli Michal Prokop (Ghost Factory Racing), który wygrał również sobotni prolog. Drugie miejsce zajął Polak Marcin Motyka (Enduro 24), a trzeci był Słoweniec Sebastjan Stres (Kamplc). W kategorii masters 2 wygrał Słowak Peter Drabik, który pokonał Słoweńca Roberta Kordeža (Black Hole Enduro Team) oraz Austriaka Cri’a Maierhofera (Team Dorrong). Najszybszym juniorem okazał się z kolei Austriak Philipp Freudenberg (Radlager), drugi był Chorwat Ivan Bašić (BK TNT Pazin), a trzecie miejsce zajął Włoch Davide De Sabatto (ASD Team Granzon).

Podczas zawodów rozegrano pięć odcinków specjalnych, jeden nowy i cztery dobrze znane z poprzednich edycji. Wszystkie etapy były bardzo suche i szybkie. Podczas drugiego odcinka trzeba było na chwilę przerwać zawody z powodu kontuzji Słoweńca Maksa Trobeca, który zakończył przejazd na drzewie i złamał nogę.

Druga runda SloEnduro odbędzie się 30-go kwietnia podczas zawodów Enduro 3 Camini we Włoszech w nowej lokalizacji – Basovizza.

Kalendarz SloEnduro 2017

  • 8-9 kwiecień – Enduro Grozni, Grožnjan
  • 30 kwiecień – Enduro 3 Camini, Bazovica/Basovizza
  • 27-28 maj – Enduro Cerkno, Cerkno
  • 28-29 lipiec – Black Hole Enduro, Ravne-Prevalje
  • 23-24 sierpień – Enduro Gradec, Graz
  • 8 październik – Kamplc Enduro, Ajdovščina

O SloEnduro

Słoweńska seria rowerowego enduro, która po raz pierwszy odbyła się w 2013 roku. Zawody są oficjalną serią słoweńskiego związku kolarskiego, a zarządzane są przez oddzielnych organizatorów i reprezentantów startujących ekip.

Linki

Oficjalna strona: sloenduro.com
Fanpage: facebook.com/sloenduro
Kanał YouTube: youtube.com
Twitter: @sloenduro
#SloEnduro


Zdjęcia: Matej Damijanić