Obecny zdobywca tytułu FMB World Tour, Emil Johansson, pokazał podczas imprezy Suzuki Nine Knights MTB aż sześć trików, które nigdy wcześniej nie zostały wylądowane na rowerze górskim. Tegoroczne zawody odbyły się w Reschenpass w południowym Tyrolu we Włoszech, a Johansson zwyciężył w kategorii slopestyle. W ostatnich 25-minutach z całego 99-minutowego jamu, Johansson wylądował całą gamę nowych trików z backflipem i tym samym zepchnął z pierwszego miejsca Diego Caverzasi’ego, który na swoim koncie miał „zaledwie” frontflip supermana oraz cashroll’a. Jednak większość zawodników postanowiła wziąć udział w kategorii downhill/big bike, więc tak naprawdę tylko oni dwaj walczyli między sobą o triumf w kategorii slopestyle.

Emil Johansson lands six world firsts to win slopestyle bike contest at Suzuki Nine Knights MTB 2017
zdjęcie: Klaus Polzer

Emil Johansson:

To był niesamowity tydzień, a zajęcie pierwszego miejsca jest wisienką na torcie. Nigdy nie miałem okazji polatać tak dużych przeszkód poza zawodami, więc to była świetna możliwość, aby przećwiczyć nowe triki i kombinacje. Zwłaszcza, że mieliśmy do dyspozycji hopę z poduszką. Wylądowałem kilka sztuczek jako pierwszy na świecie i zdecydowanie jestem z tego zadowolony.

Pierwsze na świecie triki w wykonaniu Emila to:

  • backflip tailwhip to barspin to table top
  • backflip quint barspin (pięć obrotów kierownicą!)
  • backflip tuck no hand to barspin to can can
  • backflip double barspin to tuck no hand to barspin
  • backflip triple barspin to tuck no hand
  • backflip triple barspin to can can

W międzyczasie jeden z twórców toru z dwóch ostatnich edycji Suzuki Nine Knights MTB, Sam Reynolds, zwyciężył w kategorii downhill/big bike, gdzie pokonał Nico Scholze’go oraz Clemensa Kaudelę. Reynolds wykonał takie triki jak flintstone czy superseater z kickera Sendolf, zrobił wysoki lot na quaterze i pokonał linię Big Berta na pełnej prędkości w niesamowitym stylu.

Sam Reynolds:

To wspaniałe uczucie wygrać zawody, ale jako budowniczy toru, jestem bardziej zadowolony, że wszystkim się on podobał. Ten tydzień podczas Suzuki Nine Knights był świetny. Jeździliśmy razem, nie rywalizowaliśmy ze sobą, ale pracowaliśmy razem by nagrać wspaniałe ujęcia do filmów i zrobić jeszcze lepsze zdjęcia.

Emil Johansson lands six world firsts to win slopestyle bike contest at Suzuki Nine Knights MTB 2017
Sam Reynolds / zdjęcie: David Malacride

Nico Scholze, który zajął drugie miejsce w swoim przejeździe wykonał takie triki jak flatspin nac, backflip tsunami, czy backflip heel clicker na ostatniej ogromnej hopie. Clemens Kaudela z kolei złożył przejazd m.in. z backflip tuck no handa, oraz ogromnego lotu na quaterze.

Te niesamowite osiągnięcia zawodników sprawiły, że rowerowy freestyle wykonał ogromny krok naprzód, a zawodnicy wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności. Wystarczy wspomnieć choćby Nicholiego Rogatkina, który wylądował 1080 twistera na zjazdówce, dzięki czemu odsunął w cień swojego cashrolla z użyciem roweru zjazdowego, wykonanego dwa lata temu podczas tej samej imprezy. Również Sam Reynolds i Clemens Kaudela pobili swoje rekordy w wysokości lotu na quaterze, a Sam poleciał wyżej o 20cm od swojego kolegi.

Emil Johansson lands six world firsts to win slopestyle bike contest at Suzuki Nine Knights MTB 2017
Emil Johansson / photo: Klaus Polzer

*Impreza Suzuki Nine Knights MTB zawsze była zawodami skupiającymi się na zawodnikach i ich doświadczeniach. Ostatni dzień imprezy (9 września), otwarty dla wszystkich, musiał zostać odwołany z powodu złej pogody. Zawodnicy podjęli decyzję, aby końcowe wyniki były tymi z kwalifikacji, które odbyły się dzień wcześniej.

Koniecznie odwiedź stronę nineknightsmtb.com, aby dowiedzieć się więcej o imprezie. Wkrótce na stronie nineknightsmtb.com zostaną także podane informacje o nadchodzącej zimowej edycji Suzuki Nine Knights 2018.

Filmy:

Pierwszy twister Nicholiego Rogatkina na rowerze zjazdowym

Masters of Dirt airbag session

Dzień 1 & 2

Podsumowanie zawodów

Instagram: instagram.com/nineknights #nineknights @nineknights
Facebook: facebook.com/nineknights