Ponad 350 zawodników i zawodniczek stanie w ten weekend na Górze Carrick, aby walczyć o punkty podczas czwartej rundy Enduro World Series. Podczas zawodów Coillte Emerald Enduro, które odbędą się po raz trzeci w historii, rozegrane zostaną również zawody serii Challenger dla amatorów. Tutejsze trasy znane są ze wspaniałych tras oraz unikalnej elektrycznej atmosfery, którą tworzą niesamowici irlandcy kibice. W tym roku mają w dodatku jeszcze więcej powodów do świętowania, ponieważ aktualnie klasyfikacji generalnej przewodzi ich człowiek – Greg Callaghan (Cube Action Team). Zresztą Greg wygrał tu w 2015 i 2016 roku, a po zwycięstwie w poprzedniej rundzie na Maderze, z pewnością będzie chciał się dobrze zaprezentować przed własną publicznością.

Zapowiedź czwartej rundy Enduro World Series 2017 w Irlandii
Greg Callaghan

Jednak jest spora grupa zawodników, którzy będą chcieli przeszkodzić Gregowi Callaghanowi w odniesieniu trzeciego zwycięstwa z rzędu. Sam Hill (Chain Reaction Cycles Mavic) traci do niego zaledwie kilka punktów, a w zeszłym roku był tu drugi. Również Martin Maes (GT Factory Racing), który był drugi na Maderze, z pewnością będzie chciał powalczyć o zwycięstwo. Nie można zapominać także o obrońcy tytułu – Richie Rude (Yeti/Fox Shox Factory Racing), w tym roku nie ma najlepszego sezonu, ale w końcu musi zacząć wygrywać jeśli chce marzyć o obronie tytułu z ubiegłego roku.

Wśród pań zdecydowaną faworytką jest Cecile Ravanel (Commencal Vallnord Enduro Team), która dominuje nad rywalkami. Pomimo słabszej postawy w drugiej rundzie i przegranej z Isabeau Courdurier (Sunn), pewnie odniosła zwycięstwo w ostatnich zawodach z przewagą ponad minuty. Warto również zwrócić uwagę na Ines Thoma (Canyon Factory Enduro Team) czy Katy Winton (Trek Factory Racing Team), które depczą im po piętach. Również największa niespodzianka poprzedniej rundy, Izraelka Noga Korem, która pojawiła się znikąd i wskoczyła na podium w Maderze, może sprawić, że wyścig będzie zdecydowanie ciekawszy.

Zapowiedź czwartej rundy Enduro World Series 2017 w Irlandii
Tracy Moseley

W kategorii U21 wszystkie oczy skierowane będą na ubiegłorocznego zwycięzcę Killiana Callaghana, który przewodzi klasyfikacji generalnej wspólnie z Vojtechem Blahą. Wśród pań zapowiada się ekscytująca walka pomiędzy Marthą Gill, a Estelle Charles, która w swoim debiutanckim sezonie wygrała trzecią rundę w Portugalii.

Mary Mcconneloug przewodzi w kategorii masters pań, ale w Irlandii będzie musiała zmierzyć się z lokalnymi dziewczynami – Orlą McClean czy Sophie Bagnal. Z kolei Karim Amour (BH-Miranda Racing), który prowadzi w klasyfikacji mastersów, będzie walczył głównie z Nigelem Page’m (Chain Reaction Cycles Mavic) czy obrońcą tytułu Michaelem Borderickiem.

W rywalizacji zespołowej na prowadzeniu jest ekipa Ibis Cycles Enduro Race Team, a tuż za nią są zespoły Canyon Factory Enduro i GT Factory Racing.

Zapowiedź czwartej rundy Enduro World Series 2017 w Irlandii
Josh Carlson

W sobotę odbędzie się impreza z serii Enduro World Series Challenger, podczas której wystartują amatorzy. Będą mieli do pokonania cztery odcinki specjalne, na których dzień później zmierzą się najlepsi zawodnicy na świecie.

Chris Ball, Dyrektor Generalny Enduro World Series:

Runda w Irlandii zawsze jest jedną z najbardziej interesujących w całym sezonie. Może nie ma tu najwyższych gór, ale zawsze są emocje. Tutejsi fani sprawiają, że panująca atmosfera jest naprawdę wspaniała, a zawodnicy czują ich wsparcie na każdym metrze trasy. Teraz, gdy na prowadzeniu jest Greg Callaghan i będzie ostatnim zawodnikiem na trasie, spodziewam się jeszcze większego hałasu ze strony irlandzkich kibiców.