PROMOCJA BLACK FRIDAY: JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE

Już w ten weekend w australijskim Cairns odbędą się Mistrzostwa Świata w zjeździe rowerowym. Tradycyjnie będą to ostatnie zawody sezonu i zarazem koniec wielkiego światowego ścigania w bieżącym sezonie. Zobaczmy więc czego możemy się spodziewać po ostatniej imprezie sezonu.

Zapowiedź Mistrzostw Świata DH 2017 w Cairns

Zawody światowego formatu odbędą się w Cairns już po raz trzeci, a Mistrzostwa Świata rozegrane zostaną w Australii po raz drugi w całej historii. Poprzednio Mistrzostwa Świata MTB gościły w Cairns w 1999 roku, a Canberra była organizatorem w 2009 roku. W zeszłym roku rozegrano tutaj jedną z rund Pucharu Świata DH, która delikatnie mówiąc, dała się zawodnikom we znaki z powodu ogromnych opadów deszczu. Oprócz zawodów zjazdowych rozegrane zostaną również zawody cross-country.

Zapowiedź Mistrzostw Świata DH 2017 w Cairns Zapowiedź Mistrzostw Świata DH 2017 w Cairns
Troy Brosnan & Tracey Hannah

Do grona głównych faworytów należy zaliczyć lokalnych zawodników, takich jak Troy Brosnan czy Tracey Hannah. Oboje mają za sobą bardzo udany sezon, a trasa w Cairns jest im bardzo dobrze znana. Troy zakończył tegoroczny sezon Pucharu Świata DH na drugiej pozycji, a Tracey była trzecia. Oboje zresztą mają na koncie tytuł Mistrza/Mistrzyni Świata DH w kategorii Junior (Troy dwukrotnie), jednak w elicie nie było im dane stanąć na najwyższym stopniu podium. W zawodach weźmie udział także najbardziej utytułowany Australijczyk w historii zjazdu, Sam Hill. Obecnie ściga się w serii Enduro World Series, ale dla Mistrzostw Świata DH na własnej ziemi zrobił mały wyjątek. W swojej karierze tytuł Mistrza Świata DH zdobywał aż czterokrotnie, raz jako junior, trzy razy w elicie mężczyzn.

Zapowiedź Mistrzostw Świata DH 2017 w Cairns Zapowiedź Mistrzostw Świata DH 2017 w Cairns
Zapowiedź Mistrzostw Świata DH 2017 w Cairns
Aaron Gwin, Greg Minnaar & Danny Hart

Nie można zapominać także o pozostałych zawodnikach w stawce. Wielką ochotę na zgarnięcie brakującego tytułu będzie miał Amerykanin Aaron Gwin, który wygrał tegoroczny Puchar Świata DH. Jego największym rywalem wydaje się być reprezentant RPA Greg Minnaar, który z kolei będzie chciał odbić sobie nieudaną końcówkę sezonu. Dodatkowo jest to obecnie najbardziej utytułowany zawodnik w stawce – trzykrotnie zdobywał tytuł mistrzowski (ostatni raz w 2013 roku w Pietermaritzburgu w RPA) oraz w sumie 9-krotnie stawał na podium. Również aktualnie panujący Mistrz, Brytyjczyk Danny Hart z pewnością będzie się liczyć w walce o złoto. Warto dodać, że w ubiegłym roku podczas drugiej rundy Pucharu Świata DH na najwyższym stopniu podium stanął Francuz Loic Bruni oraz Australijczycy Troy Brosnan i Mick Hannah. W zawodach weźmie udział również nasz reprezentant, Sławomir Łukasik. Niestety będzie on jedynym Polakiem na trasie, ale liczymy na dobry rezultat!

Zapowiedź Mistrzostw Świata DH 2017 w Cairns Zapowiedź Mistrzostw Świata DH 2017 w Cairns
Zapowiedź Mistrzostw Świata DH 2017 w Cairns
Myriam Nicole, Tahnee Seagrave & Rachel Atherton

Również w rywalizacji pań zapowiada się emocjonująca walka. Ubiegłoroczna mistrzyni oraz triumfatorka Pucharu Świata DH 2016, Brytyjka Rachel Atherton, obecnie zmaga się z nie do końca wyleczoną kontuzją, której nabawiła się w środku sezonu podczas rywalizacji w Fort William. Od tamtej pory wciąż jest w czołówce, ale wydaje się, że tym razem nie będzie walczyć o najwyższy stopień podium. W zeszłym roku zawody na drugim miejscu ukończyła reprezentantka Australii Tracey Hannah i obecnie jest główną faworytką do zdobycia tytułu. Trzecia w zeszłym roku, Brytyjka Manon Carpenter, wycofała się już ze ścigania. Wobec takiego rozwoju wypadków wydaje się, że główna walka rozegra się pomiędzy Hannah, będącą w znakomitej formie Brytyjką Tahnee Seagrave (wygrała dwie ostatnie rundy Pucharu Świata DH) oraz triumfatorką tegorocznego Pucharu Świata DH Francuzką Myriam Nicole.

Zapowiedź Mistrzostw Świata DH 2017 w Cairns
Loic Bruni, Cairns 2016

Tegoroczne Mistrzostwa Świata MTB odbędą się w dniach 5-10 września w australijskim Cairns. Bezpośrednią transmisję z zawodów przeprowadzi sport.tvp.pl. Ostatnie zawody sezonu rozpoczną się w niedzielę 9-go września o godz. 9:30 czasu lokalnego (2:30 w Polsce) od startu Juniorek. Pół godziny później wystartują Juniorzy, a Elita rozpocznie swoje zmagania po południu. O godz. 13:00 (6:00 PL) wystartuje Elita Kobiet, a o godz. 14:00 (7:00 PL) Elita Mężczyzn.

Plan transmisji:

  • Sobota, 9 września
    • Cross country, elita kobiet – start o 3:55
    • Cross country, elita mężczyzn – start o 6:25
  • Niedziela, 10 września
    • Downhill, elita kobiet – start o 5:55
    • Downhill, elita mężczyzn – start o 7:15


Więcej informacji: mtbworldscairns.com.au
Zdjęcia: Red Bull