To był bardzo ekscytujący weekend z idealnymi warunkami w Kranjskiej Gorze. Słowenia po raz drugi w tym roku gościła iXS Puchar Europy DH, a najszybsi podczas drugiej rundy okazali się Joshua Barth oraz Monika Hrastnik.

Po dwóch miesiącach przerwy ponownie wróciliśmy do ścigania w najważniejszej europejskiej serii. Podczas pierwszej rundy w Mariborze na starcie stanęło ponad 400 zawodników z 33 krajów, a tym razem zmieniła się tylko liczba reprezentacji krajów, która spadła do „zaledwie” 26. Zawody odbyły się w Kranjskiej Gorze, małym słoweńskim miasteczku tuż przy granicy z Austrią. Tutejsze widoki, atmosfera oraz trasa wciąż zaskakują zarówno zawodników jak i kibiców.

iXS Puchar Europy DH 2018 #2: Barth i Hrastnik triumfują w Kranjskiej Gorze
Joshua Barth

Tegoroczna trasa została lekko zmodyfikowana w kilku sekcjach dzięki czemu płynność przejazdu mocno się zwiększyła. Dodano trochę kamieni, słynna sekcja z korzeniami była w tym roku jeszcze większa, a ostatni odcinek został wyprostowany. Jednak zawodnikom bardzo spodobały się te zmiany, co było widać podczas piątkowego zapoznania z trasą.

Również pogoda dopisała w ten weekend: temperatury sięgały 25 stopni, a trasy były z każdą minutą co raz bardziej wyschnięte. Zapowiadał się idealny wyścigowy koniec tygodnia.

iXS Puchar Europy DH 2018 #2: Barth i Hrastnik triumfują w Kranjskiej Gorze
Monika Hrastnik

Eliminacje

Po pieszym zapoznaniu z trasą ruszyły pierwsze treningi. Po nich nastąpiły kwalifikacje, a w elicie mężczyzn trwała rywalizacja o wejście do super finału. Najszybszym zawodnikiem elity mężczyzn okazał się Stanislav Sehnal (Kellys Factory Team), drugi był Max Hartenstern (Cube Global Squad), a trzeci Bryn Dickerson (FS Funn Factory Racing). Pierwszych pięciu zawodników dzieliła nie więcej niż sekunda, więc zapowiadały się ogromne emocje podczas niedzielnego super finału.

Wśród pań w kwalifikacjach najlepsza była obecna Mistrzyni Europy Monika Hrastnik (Blackthorn). Co ciekawe najszybszą osobą dnia okazał się Tristan Botteram (Ripstar/Bombshell Team) startujący w kategorii U19. Z wynikiem 2:25.881 miał lepszy czas nawet od Sehnala.

iXS Puchar Europy DH 2018 #2: Barth i Hrastnik triumfują w Kranjskiej Gorze
Luka Berginc

Finały

W niedzielę wszyscy byli gotowi na rywalizację finałową. Po sesji treningowej była ostatnia szansa by spojrzeć na trasę i ruszyły przejazdy finałowe. Na początek wystartowała kategoria masters. Najszybszym zawodnikiem był Billy Caroli (Fabien bike tramelan), drugie miejsce zajął Mads Weidemann (madsweidemann.com), a trzeci był Fabrizio Dragoni (Alessi Racing Team). 18 miejsce zajął Łukasz Rawicki (B.P. Reactor), a swojego przejazdu finałowego nie ukończył Michał Śliwa (Myślenice Akvo Active).

Jedyną zawodniczką w kategorii U17 dziewczyn była Vilma Gombalová (CTM Racing Team), a tuż po niej ruszyli juniorzy U17. Najszybszym zawodnikiem był Antoine Rogge (US Cagnes), który wyprzedził Blake’a Rossa (Hibike-Gravity) oraz Banjamina Becka (Pivot Cycles Devo Team). Na 14 lokacie sklasyfikowany został Wojciech Ranosz (Gravity Revolt), 22-gi był Alex Kaszycki (Go Ride Racing Team), a przejazdu nie ukończył Iwo Rawicki (B.P. Reactor).

iXS Puchar Europy DH 2018 #2: Barth i Hrastnik triumfują w Kranjskiej Gorze
Jana Bartova

Elita kobiet

Niedziela była bardzo emocjonującym dniem wśród pań. Zapowiadało się, że najlepszą zawodniczką dnia będzie Nina Hoffmann, która miała szansę na swoje pierwsze zwycięstwo w iXS Pucharze Europy DH. Jednak Monika Hrastnik pokazała kto tu rządzi i wpadła na metę z 1.5s przewagą. Podium uzupełniła Jana Bartova (MaxCursor).

iXS Puchar Europy DH 2018 #2: Barth i Hrastnik triumfują w Kranjskiej Gorze
Podium elity kobiet

Pro U19

Kategoria U19 zyskała sporo uwagi dzięki niesamowitemu przejazdowi Tristana Botterama z kwalifikacji. Pomimo, że nie był tym razem najszybszy ze wszystkich, to i tak zgarnął zwycięstwo w swojej kategorii. Drugie miejsce zajął Marcel Merkeli (Propain Gravity Union), a trzeci był Hannes Lehmann (MRC Saracen Racing Team). Dobrą 8 lokatę zajął Krzysztof Kaczmarczyk (Go Ride Racing Team), 20 miejsce zajął Filipp Rawicki (B.P. Reactor), a 23 był Tomasz Raszyk (Shred Team Poland).

Elita mężczyzn

Super finał rozpoczął się od prowadzenia Baptiste’a Gaillota (Chamrousse Urge bp Enduro Team), który uzyskał czas 2:28.142. Miał okazję by zadomowić się na trochę w fotelu lidera, ponieważ jego czas pobił dopiero Miran Vauh (Blackthorn). Kolejnych dziesięciu zawodników nie dało rady, ale wtedy lepszy czas uzyskał jego kolega z zespołu Luka Berginc, który uzyskał czas 2:25.372. W tym momencie na starcie zostało już tylko pięciu zawodników. Erik Irmisch przekroczył linię mety sfrustrowany swoim przejazdem i dopiero 14 czasem. Następnie Joshua Barth (Carbocage Factory) pokonał lidera o zaledwie setne sekundy. Bryn Dickserson oraz Max Hartenstern również nie dali rady, więc wszystkie oczy skierowane były na ostatniego na trasie Stanislava Sehnala. Z początku wydawało się, że będzie miał dużo lepszy czas, ale ostatecznie ukończył zawody na 5 pozycji. Co ciekawe, aż 7 czołowych zawodników dzieliła zaledwie sekunda, co idealnie podsumowuje ten ekscytujący weekend. Tym samym pierwsze zwycięstwo odniósł Joshua Barth, drugie miejsce zajął Brginc, a trzeci był Hartenstern.

iXS Puchar Europy DH 2018 #2: Barth i Hrastnik triumfują w Kranjskiej Gorze
Podium elity mężczyzn

Tym samym Kranjska Gora ponownie udowodniła, że warto tu przyjechać na zawody. Trasa była doskonale przygotowana, a pogoda była najlepsza z możliwych. iXS Puchar Europy DH przenosi się teraz do włoskiej Toskanii, gdzie już za tydzień w Abetone zostanie rozegrana trzecia runda.


Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com
Zdjęcia: Rick Schubert