iXS Puchar Europy DH - start sezonu w Mariborze

Po trzech długich latach absencji, słoweński Maribor wraca na międzynarodową scenę zjazdową. Będzie to pierwsza runda tegorocznego iXS Pucharu Europy DH i odbędzie się już w dniach 13-15 kwietnia.

Przerwa zimowa w końcu dobiegła końca, więc nadszedł czas by porządnie rozpocząć sezon. W tym roku otwierającą rundą iXS Pucharu Europy DH będzie słoweński Maribor. W latach dziewięćdziesiątych było to jedno z najpopularniejszych miejsc do organizacji międzynarodowych zawodów zjazdowych i wydaje się, że nic z tego uroku nie straciło. Tutejsze trasy wciąż należą do czołówki ulubionych przez najlepszych europejskich zawodników.

iXS Puchar Europy DH - start sezonu w Mariborze
Jure Zabjek, iXS Puchar Europy DH 2017 – Kranjska Gora

Oczywiście pierwszy wyścig sezonu nie tylko jest celebracją końca przerwy zimową, ale także doskonałą okazją do zdobycia pierwszych ważnych punktów do rankingu. Dla wielu zawodników wynik z pierwszej rundy ustawia cały sezon, a kibice mogą odpowiedzieć sobie na pytanie: kto będzie w tym roku faworytem?

W zeszłym roku na otwarciu sezonu w Kranjskiej Gorze stawiło się ponad 350 zawodników reprezentujących 28 krajów. Ostatecznie najszybsi w swoich kategoriach byli Jure Zabjek (Unior Tools Team) oraz Eleonora Farina (GB Rifar Mondraker), a zwycięstwo w pierwszym starcie, położyło podwaliny pod udany sezon 2017. Ostatecznie Zabjek zwyciężył w klasyfikacji generalnej iXS Pucharu Europy DH, a Farina zajęła drugie miejsce.

iXS Puchar Europy DH - start sezonu w Mariborze
Eleonora Farina, iXS Puchar Europy DH 2017 – Leogang

Ostatnie kilka miesięcy to głównie zmiany teamów i szukanie nowych sponsorów. To był bardzo pracowity okres dla europejskiej czołówki DH i nie obyło się bez konkretnych zmian. Jakich? Powiedzmy, że jest mnóstwo przetasowań i ciężko będzie rozpoznać zawodników po samych ubiorach czy nazwach zespołów.

Warto dodać, że na starcie pierwszego wyścigu nowego sezonu stanie mnóstwo znanych nazwisk. Wśród faworytów w elicie mężczyzn z całą pewnością znajdą się Mick Hannah (Polygon UR), Brandon Fairclough (Scott Velosolutions), Troy Brosnan (Canyon Factory Racing), Remi Thirion (Commencal Vallnord) czy Brook MacDonald (MS Mondraker). Z kolei wśród pań warto zwrócić uwagę na Miriam Nicole (Commencal Vallnord), Tracey Hannah (Polygon UR) czy Janę Bartovą.

Do rozpoczęcia iXS Pucharu Europy DH 2018 zostało już tylko kilkanaście dni, a my już nie możemy się doczekać!

Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com