W miniony weekend w Brandnertal zakończył się tegoroczny sezon zmagań w iXS Pucharze Europy DH. Zawody rozegrane zostały na trudnej trasie w jeszcze trudniejszych warunkach pogodowych, a po zakończeniu wyścigu Monika Hrastnik i Joshua Barth świętowali zwycięstwa w klasyfikacji generalnej.

iXS European Downhill Cup: Barth and Hrastnik are the 2018 Champions!
Wojciech Czermak

Brandnertal gościło finał europejskiej serii po raz pierwszy w historii. Po jedenastu sezonach zmagań organizatorzy z dumą mogą powiedzieć, że to właśnie podczas iXS Pucharu Europy DH po raz pierwszy pojawiają się nowe talenty. To na zawodach tej serii pierwsze kroki stawiali tacy zawodnicy i zawodniczki jak Tahnee Seagrave, Brook MacDonald, Brandon Fairclough czy Emmeline Ragot. Również świeżo upieczony zdobywca Pucharu Świata DH Amaury Pierron, zdobył swoje pierwsze podium podczas pierwszej rundy w Mariborze.

Na zawody do Austrii przyjechało ponad 200 zawodników reprezentujących 29 różnych krajów i było jasne, że walka o końcowy triumf będzie bardzo zacięta. W stosunku do ubiegłorocznych zmagań trasa została lekko zmieniona i dodany został m.in. masywny rock garden. Piątkowe treningi rozpoczęły się powoli i rozkręcały z minuty na minutę.

iXS European Downhill Cup: Barth and Hrastnik are the 2018 Champions!
Nina Hoffmann

Kwalifikacje

Plany na spokojne ściganie popsuła pogoda, która sprawiła, że sobotnie kwalifikacje należały do naprawdę trudnych. W klasyfikacji generalnej przed zawodami Joshua Barth (Carbocage) miał tylko 23 punkty przewagi nad Brynem Dickeresonem (FS Funn Factory Racing). Jednak Bryn odniósł kontuzję stopy podczas ostatniego Pucharu Świata DH w La Bresse i z całą pewnością jego zadanie było jeszcze trudniejsze. Matematyczne szanse na triumf miał także Stanislav Sehnal (Kellys Factory Team).

Jednak kwalifikacje padły łupem Johannesa von Klebelsberga (MS Mondraker), który o 5s wyprzedził Bartha i Dickersona. Tym samym strata Bryna wzrosła o kolejne 13 punktów. Wśród pań na prowadzeniu była Monika Hrastnik (Blackthorn), która miała 130pkt przewagi nad rywalkami. Upadek w kwalifikacjach sprawił, że ukończyła je dopiero na piątym miejscu, a najszybsza tego dnia okazała się Nina Hoffmann (Santa Cruz Bicycles).

iXS European Downhill Cup: Barth and Hrastnik are the 2018 Champions!
Monika Hrastnik & Anne Haisch

Finały

Niedzielny poranek przywitał zawodników deszczem, a trasa zamieniała się powoli w jeden wielki potok błota. W końcu padało już od trzech dni. Ostatnia sesja treningowa i na trasę jako pierwsi ruszyli mastersi.

Masters

Zwycięstwo odniósł Dominik Dierich (Trek AmperRad), który dzieki cennym punktom wskoczył na podium klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w zawodach i całym sezonie zajął Fabian Buschor (RSF). Billy Caroli (Fabien bike tramelan) w zawodach zajął dopiero siódme miejsce, ale to wystarczyło by zgarnąć zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

iXS European Downhill Cup: Barth and Hrastnik are the 2018 Champions!
Stansilav Sehnal

Juniorzy U17

W kategorii U17 szanse na końcowy triumf miało aż pięciu zawodników. Najszybszy tego dnia był jednak Luke Williamson (Atherton Academy), który uzyskał czas 3:15.663. Drugie miejsce zajął Blake Ross (Cube) i to właśnie on okazał się najlepszy na koniec sezonu. Drugie miejsce w generalce zajął Benjamin Beck (Pivot Cycles Devo Team), a trzecie Goncalo Bandeira (Miranda Factory Team).

iXS European Downhill Cup: Barth and Hrastnik are the 2018 Champions!
Luke Williamson

Juniorzy U19

Ellie Smith zwyciężyła w kategorii U19, ale to Lisa Gava (3stars) zdobyła końcowy tytuł, nawet pomimo nieukończenia swojego przejazdu w Brandnertal. W juniorach U19 triumfował Kendall Mclean (Kovarik Racing). Podium na zakończenie sezonu wyglądało jednak tak: Zak Gomilscek (Sinter Brakes Team), Tristan Botteram (Ripstar / Bombshell Team) oraz Elia Saurer (Hot-Trail Racing).

Elita kobiet

Po nieudanych kwalifikacjach Monika Hrastnik ruszyła dość wcześnie na trasę i spokojnie obserwowała zawody z fotela lidera. Kim Schwemmer (Herobikes) była bardzo blisko pokonania jej, ale problemy na ostatniej sekcji pogrzebały jej szanse. Nina Hoffmann dojechała na metę z ogromną 28-sekundową przewagą, która dała jej zwycięstwo i drugie miejsce na koniec sezonu. Puchar Europy DH padł łupem Hrastnik, a podium uzupełniła Sandra Rübesam (Nukeproof).

iXS European Downhill Cup: Barth and Hrastnik are the 2018 Champions!
Elite women podium

Elita mężczyzn

W elicie mężczyzn głównym rozgrywającym była pogoda. Najlepszym przykładem był słaby czas Bryna Dickersona, który dał mu zaledwie 18 miejsce i kosztował końcowy tytuł. Joshua Barth wytrzymał presję i docierając na metę jako trzeci zdobył końcowy tytuł.

Wydawało się, że jako jedyny problemu z pogodą nie miał Stanislav Sehnal, który zajął piąte miejsce. Johannes von Klebelsberg ponownie ustalił najlepszy czas dnia i wygrał z 1.7s przewagi nad Christopherem Philogenem (2 Bros Racing).

iXS European Downhill Cup: Barth and Hrastnik are the 2018 Champions!
Elite men podium

Wyniki Polaków:

Wojciech Czermak (Go Ride Racing Team) zajął dziewiąte miejsce w super finale elity mężczyzn tracąc do zwycięzcy 14.598s. Natomiast cały sezon ukończył na 23 miejscu. Na 81 pozycji sklasyfikowany został również Sławomir Łukasik (Hiag-Data NS Bikes Factory Racing). W kategorii masters na 4 miejscu zawody ukończył Artur Miśkiewicz (Go Ride Racing Team), a w całym sezonie był 11. Na 35 miejscu sklasyfikowany został Aleksander Wieczorkiewicz (3Racing Downhill Group), 48 lokatę zajął Michał Śliwa (Myślenice Top Riders), 53 miejsce zajął Łukasz Rawicki (B.P.Reactor), a 56 był Mateusz Jasiński (Go Ride Racing Team).

Kategoria U17 to 16 miejsce Alexa Kaszyckiego (Go Ride Racing Team). W klasyfikacji generalnej zajął 42 miejsce, a na 40 lokacie znalazł się Wojciech Ranosz (Gravity Revolt). Krzysztof Kaczmarczyk (Go Ride Racing Team) zajął 8 miejsce w rywalizacji kategorii U19, a w zmagania w całym sezonie ukończył na 9 lokacie. Na 46 miejscu sklasyfikowany został Filipp Rawicki (B.P.Reactor), a 51 był Tomasz Raszyk (Shred Team Poland).


Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com
Zdjęcia: Rick Schubert