Tegoroczny sezon Enduro World Series zakończył się tak samo jak się zaczął. Podczas ostatniej rundy w Finale Ligure triumfowali Cecile Ravanel oraz Sam Hill, którzy tym samym przypieczętowali swoje tytuły Mistrzów EWS 2018.

Sam Hill i Cecile Ravanel Mistrzami Enduro World Series 2018!
Flo Espineira

Zawody Bluegrass FinalEnduro powered by SRAM zakończyły sezon we włoskim Finale Ligure i tradycyjnie dostarczyły mnóstwa emocji. Isabeau Courdurier (Intense-Mavic Collective) rozpoczęła zawody od zwycięstwa na dwóch pierwszych odcinkach, ale i tak nie była w stanie powstrzymać rewelacyjnej w tym sezonie Cecile Ravanel (Commencal Vallnord Enduro Racing Team). Francuzka dzięki wygranym na ostatnich dwóch odcinkach wyszarpała zwycięstwo swojej rodaczce, która ukończyła zawody na drugiej pozycji. Podium uzupełniła Andreane Lanthier Nadeau (Rocky Mountain/Race Face Enduro Team).

Wygrana Cecile przypieczętowała jej absolutną dominację w tym sezonie. Wygrała wszystkie rundy i tym samym zaliczyła perfekcyjny sezon. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Isabeau Courdurier, a na trzecim miejscu uplasowała się Katy Winton (Trek Factory Racing).

Sam Hill i Cecile Ravanel Mistrzami Enduro World Series 2018!
Cecile Ravanel

W rywalizacji mężczyzn Richie Rude (Yeti/Fox Shox Factory Race Team) przeszedł do historii jako pierwszy zawodnik, który wygrał wszystkie odcinki w trakcie jednego wyścigu. Tym samym jego zwycięstwo we Włoszech nie podlegało dyskusji. Drugie miejsce zajął Damien Oton (Unior Devinci Factory Racing), a trzeci był Kevin Miquel (SUNN), który zaliczył najlepszy wynik w karierze. Faworyt do zwycięstwa w wyścigu Martin Maes (GT Factory Racing) nie zaliczy tych zawodów do udanych. Znajdujący się w rewelacyjnej formie Belg uderzył w drzewo na drugim odcinku i z uszkodzoną ręką musiał zakończyć zmagania.

Lider klasyfikacji generalnej Sam Hill (Chain Reaction Cycles Mavic) rozegrał zawody spokojnie i dojechał do mety jako dziewiąty. Taki wynik dał mu drugi z rzędu tytuł Mistrza EWS. Drugie miejsce na koniec sezon zajął Damien Oton, a trzeci był Florian Nicolai (Canyon Factory Enduro Team).

Sam Hill i Cecile Ravanel Mistrzami Enduro World Series 2018!
Sam Hill

Kategoria U21 to zwycięstwo zarówno w wyścigu jak i klasyfikacji generalnej Elliott’a Heap’a (Chain Reaction Cycles Mavic), a wśród pań ósme zwycięstwo na osiem rund zaliczyła Ella Conolly.

Martino Fruet wygrał wyścig w kategorii masters, ale to Karim Amour (Miranda Racing Team) odniósł zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Wśród pań najlepsza tego dnia okazała się Louise Pauline, a najlepsza w trakcie całego sezonu była Melissa Newell.

Sam Hill i Cecile Ravanel Mistrzami Enduro World Series 2018! Sam Hill i Cecile Ravanel Mistrzami Enduro World Series 2018!
Podium elity kobiet i mężczyzn

W rywalizacji zespołowej we Włoszech wygrała ekipa Rocky Mountain/Race Face Enduro Team. W trakcie całego sezonu najlepszym zespołem okazał się jednak Canyon Factory Enduro Team

W zawodach wzięli również udział zawodnicy z naszego kraju. Najlepszy z nich okazał się Sławomir Łukasik, który zajął 41 miejsce w elicie mężczyzn. Na 159 lokacie zawody ukończył Mateusz Baliński, a po pierwszym etapie z wyścigu wycofał się Robert Piekara.

Sam Hill i Cecile Ravanel Mistrzami Enduro World Series 2018!
Finałowe podium Enduro World Series 2018

Chris Ball, Dyrektor Generalny Enduro World Series:

Co za wspaniałe zakończenie sezonu! W Finale zawsze jest wspaniale i po raz kolejny było tu wszystko za co kochamy EWS: trasy, pogoda, emocje. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierali tegoroczną serię i nie mogę się doczekać kolejnego sezonu, w którym po raz pierwszy pojawi się Puchar Narodów Enduro.

Pełne wyniki ostatniej rundy w Finale Ligure można znaleźć w tym miejscu.


Oficjalna strona: enduroworldseries.com