JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

Na tydzień przed powrotem zmagań w Pucharze Świata DH przyszła pora by młode talenty rozstrzygnęły kto jest najlepszy. Podczas imprezy „Kona Rookies Games”, która była częścią MTB-Festival Serfaus-Fiss-Ladis, rozegrane zostały nieoficjalne Mistrzostwa Świata DH Młodzików.

Serfaus-Fiss-Ladis 2018: Specialized Rookies Cup & iXS Rookies Champs
Felix Schumann

W pierwszy weekend sierpnia najmłodsze talenty rowerowej sceny tradycyjnie spotykają się podczas Kona Rookie Festival w austriackim Serfaus-Fiss-Ladis. Impreza odbywa się już piąty rok z rzędu i skupia się na najmłodszych rowerzystach, którzy mogą poczuć się jak prawdziwi zawodowcy. A czy może być lepsze miejsce na tego typu zawody niż Bike Park Serfaus-Fiss-Ladis? To miejsce skupia się na całych rowerowych (i nie tylko) rodzinach, które mogą korzystać z całej sieci tras w i poza bike parkiem.

Na starcie stanęło ponad 270 zawodników z 25 krajów, więc zapowiadał się weekend pełen emocji. Odkąd pięć lat temu po raz pierwszy rozegrane zostały zawody iXS Rookies Championships, stały się one obowiązkową częścią serii iXS. W ramach imprezy stworzone zostały kategorie U13, U15 oraz U17, dzięki czemu najmłodsi zawodnicy mogą rywalizować w swoich kategoriach wiekowych z rywalami z całego świata.

W przeciwieństwie do tradycyjnych imprez wyścigowych, Rookies Festival rozpoczyna się aż tydzień wcześniej od Rookies Camp. Na obozie dla najmłodszych przewidziano 30 miejsc, które błyskawicznie się rozeszły, a Ci którzy się załapali mieli pełne wsparcie w postaci sprzętu, szkoleń i warsztatów.

Serfaus-Fiss-Ladis 2018: Specialized Rookies Cup & iXS Rookies Champs
Leo Abella

Pierwsza sesja treningowa odbyła się w piątek i był to oficjalny początek wyścigowego weekendu. Następnie rozpoczęła się rywalizacja Family Challenge, która miała wyłonić najszybsze pary składające się z dzieciaka oraz rodzica.

Sobotnia pogoda przywitała zawodników wysoką temperaturą oraz pięknym słońcem i bezchmurnym niebem. Następnie wszystkie oczy zwrócone zostały ku najmłodszym. Na początek został rozegrany puchar Specialized Rookies Cup, a w kategorii U13 wystartowało 75 uczestników, którzy nie są jeszcze dopuszczeni do żadnych innych międzynarodowych wyścigów. Ostatecznie najszybsi tego dnia byli Szwajcar Mike Huter (DMBikecorner /U13) oraz Kanadyjczyk Jackson Goldstone (Fox /U15).

Na niedzielę zaplanowano nieoficjalne Mistrzostwa Świata DH Młodzików, czyli iXS Rookies Championships. Rywalizację ponownie rozpoczęła kategoria U13. Najlepszym zawodnikiem znów okazał się Mike Huter (SUI – DMBikecorneronce), a podium uzupełnili Austriak Johannes Hörl (HPC Leogang) oraz Niemiec Luis Kelch (BPA Racing).


Zwycięski przejazd Jacksona Goldstone’a

W kategorii U15 do rywalizacji przystąpiło 60 zawodników, a najszybszy był Jackson Goldstone. Jego czas 3:01.312 dałby mu również piąte miejsce w kategorii U17. Drugie miejsce ze stratą 2 sekund zajął Francuz Loic Martin (Commencal), a trzeci był jego rodak Léo Abella (Commencal Réunion).

Francuzka Leona Pierrini (Cycle Omega FRC) zdominowała kategorię dziewczyn U17. Tuż za nią ze stratą 4 sekund uplasowała się reprezentantka RPA Beani Thies (Greg Minnaar Racing). Podium uzupełniła Niemka Anastasia Thiele (Propain Gravity Kids).

Serfaus-Fiss-Ladis 2018: Specialized Rookies Cup & iXS Rookies Champs
Leona Pierrini

W kategorii U17 ponownie byliśmy świadkami zażartej walki o zwycięstwo. Portugalczyk Nuno Zuzarte Reis (Commencal) wygrał wyścig z rewelacyjnym czasem 2:55.866 i po raz drugi z rzędu zdobył tytuł. Drugie miejsce ze stratą zaledwie 0.9s zajął Estończyk Robert Johanson (Fun Times Crew), a trzeci był Słoweniec Marko Niemiz (Sinter Brakes Team).


Zwycięski przejazd Nuno Zuzarte Reis’a


Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com
Zdjęcia: Rick Schubert