White Style 2018: rowery górskie, śnieg i mgła

Po raz kolejny sezon FMB World Tour rozpoczął się od wyjątkowej imprezy w Leogangu. White Style to jedyne zawody w całej slopestyle’owej serii, gdzie zawodnicy startują na specjalnie zbudowanym śnieżnym torze. Treningi oraz kwalifikacje odbyły się w idealnych warunkach, ale finałowe przejazdy zostały zakłócone przez mgłę. W związku z drastycznie pogarszającą się widocznością impreza ostatecznie musiała zostać przerwana tuż po ćwierćfinałach.

White Style 2018: Sun, Mountain Bikes, Snow and Fog
Bienvenido Alba

To była już trzynasta edycja White Style i po raz kolejny zawody przyciągnęły ponad 20 zawodników z 6 krajów. Po raz pierwszy w historii 16 zawodników, którzy przebrnęli przez kwalifikacje, stanęło do rywalizacji bark w bark i rywalizowali o uzyskanie jak najlepszego miejsca. Przegrany z danej pary odpadał i ten system pucharowy miał wyłonić najlepszego tego dnia zawodnika. Podczas treningów 20 zaproszonych zawodników pokazało, że poziom będzie bardzo wysoki, a publiczność zebrana wokół toru mogła obserwować takie triki jak podwójny backflip czy 720-ki. Jednym z najciekawszych trików był niesamowicie stylowy backflip-superman-seatgrab w wykonaniu młodego Hiszpana Marcela Durbau.

White Style 2018: Sun, Mountain Bikes, Snow and Fog
Simon Pages

Gdy zaszło słońce i włączone zostało sztuczne oświetlenie, ruszyły eliminacje. Niestety, widoczność pogarszała się z minuty na minutę i przez gęstą mgłę zawody zostały wstrzymane tuż po ćwierćfinałach. Pomimo tego, że warunki lekko poprawiły się po półgodzinnej przerwie, najlepszych czterech zawodników podjęło decyzję o odpuszczeniu startu i tym samym nie było możliwości, aby rozstrzygnąć kto będzie tego dnia najlepszy.

White Style 2018: Sun, Mountain Bikes, Snow and Fog
Marcel Durbau

W międzyczasie zostały rozegrane zawody towarzyszące – wyścig SCOTT Snow Downhill. Udział w zawodach mógł wziąć każdy, a na starcie ostatecznie stanęło 60 ambitnych zawodników i zawodniczek. Najlepsi tego dnia okazali się Johannes Hägele wśród mężczyzn oraz Paula Zibasa wśród pań.

White Style 2018: Sun, Mountain Bikes, Snow and Fog White Style 2018: Sun, Mountain Bikes, Snow and Fog
SCOTT Snow Downhill podium men & women

Więcej informacji o White Style 2018 można znaleźć na wydarzeniu na facebook’u oraz na oficjalnej stronie.

Więcej informacji o rowerowej mecce w Saalfelden Leogang można znaleźć na stronie saalfelden-leogang.com oraz facebook.com/SaalfeldenLeogang.

Zdjęcia: Christoph Laue