W cieniu kanadyjskiego festiwalu Crankworx Whistler w ten weekend w czeskim Spicaku odbyła się piąta runda iXS Pucharu Europy DH. Najszybszymi zawodnikami weekendu dość niespodziewanie okazali się Alessia Missiaggia oraz Luka Berginc.

Luka Berginc / zdjęcie: Rick Schubert

Piąta runda iXS Pucharu Europy DH

iXS Puchar Europy DH powrócił do Spicaka już po raz dziesiąty w historii i tym samym jest to najstarsze miejsce, w którym odbywa się najważniejsza europejska seria zjazdowa. Bike park na granicy niemiecko-czeskiej usytuowany jest w lesie Bohemian i jest popularnym celem kolarzy górskich z całej Europy.

Pucharowa trasa „Struggle Track” pokazała po raz kolejny, że w pełni zasługuje na swoją nazwę i dała w kość wszystkim zawodnikom. Na długości 1800 metrów trasa opada o 320 metrów i może nie jest najdłuższa w całym cyklu, ale zdecydowanie miks kamieni, korzeni i miękkiej ściółki przyprawia o gęsią skórkę podczas zjazdu.

W tym roku w skład iXS Pucharu Europy DH wchodzi sześć różnych wyścigów, a do klasyfikacji generalnej brane będzie pod uwagę pięć najlepszych rezultatów. W Spicaku na starcie stanęło ponad 200 zawodników reprezentujących 28 krajów.

Alessia Missiaggia / zdjęcie: Rick Schubert

Piątek – treningi

Piątkowa sesja treningowa przywitała zawodników suchą trasą i przez sześć godzin mieli oni wystarczająco dużo czasu, aby zapoznać się z trasą.

Sobota – kwalifikacje

Sobotni poranek to z kolei miks chmur i słońca, a na horyzoncie pojawiły się nawet bardziej deszczowe chmury. W kwalifikacjach pań najszybsza była Szwajcarka Lea Rutz (iXS Gravity Union), która wykręciła czas 3:45.086. Z kolei wśród panów najlepszy wynik zanotował Niemiec Erik Irmisch (Team Racing Dudes) z wynikiem 3:02.468.

Adam Rojcek / zdjęcie: Rick Schubert

Niedziela – finały

W niedzielę pogoda również dopisała, a kibice tłumnie stawili się by dopingować swoich zawodników. Tradycyjnie rywalizacja rozpoczęła się od przejazdów kategorii masters.

Masters

Najszybszym mastersem okazał się Niemiec Benjamin Herold (Giant Germany Offroad Team), który zwyciężył z czasem 3:16.451. Drugie miejsce zajął jego rodak Benny Strasser (Magura Santa Cruz), a trzeci był Czech Ondrej Fiala (Ofbike Scott Team).

Oisin O’Callaghan / zdjęcie: Rick Schubert

Juniorzy i juniorki U17

Wśród juniorów U17 najszybszym zawodnikiem był Irlandczyk Oisin O’Callaghan (Trek Ireland Racing) i było to dla niego drugie zwycięstwo w sezonie. Na drugim miejscu zameldował się Czech Robin Novotny (Ofbike Scott Team), który stracił do zwycięzcy aż 8 sekund. Podium uzupełnił Szwajcar Nicolas Baechler (Idirt racing team).

Podium kategorii Junior U17: 2. Robin Novotny, 1. Oisin O’Callaghan, 3. Nicolas Baechler / zdjęcie: Rick Schubert

Wśród dziewczyn najszybszą zawodniczką okazała się Bułgarka Izabela Yankova (Riders United). Z czasem 3:45.856 była bliska pokonania również zwyciężczyni kategorii elita kobiet. Dzięki zwycięstwu Yankova powiększyła przewagę w klasyfikacji generalnej nad Norweżką Kine Haugom (Drammen cykleklubb).

Izabela Yankova / zdjęcie: Rick Schubert

Elita kobiet

W kategorii elita kobiet byliśmy świadkami bardzo zaciętej rywalizacji. Ostatecznie na najwyższym stopniu podium stanęła Mistrzyni Świata DH Juniorek z 2016 roku Włoszka Alessia Missiaggia (Team Zanolini Bike), która odniosła pierwsze zwycięstwo w sezonie z czasem 3:45.307. Druga na mecie Lea Rutz przegrała o setne sekundy, ale dzięki temu wskoczyła na fotel liderki w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce zajęła Czeszka Jana Bartova (MaxCursor). Przed ostatnią rundą w Brandnertal pierwsze trzy zawodniczki w klasyfikacji generalnej dzieli zaledwie kilka punktów, a to oznacza bardzo ekscytujący finisz sezonu.

Podium kategorii Elita Kobiet: 2. Lea Rutz, 1. Alessia Missiaggia, 3. Jana Bartova / zdjęcie: Rick Schubert

Juniorzy i juniorki U19

Wśród juniorów U19 na najwyższym stopniu podium stanął zwycięzca z Mariboru Słoweniec Marko Niemiz (Sinter Brakes Team). Z czasem 3:07.249 zbliżył się do zwycięzcy kwalifikacji elity mężczyzn. Drugie miejsce zajął jego rodak i kolega z zespołu Zan Pirs. Podium uzupełnił Niemiec Hannes Lehmann (MRC Saracen Racing Team). Dzięki zwycięstwu Niemiz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej spychając na drugie miejsce Fina Onni Rainio (Saracen SportSource), który w Spicaku był czwarty.

Wśród juniorek U19 jedyną zawodniczką była Włoszka Carola Favoino (Gravitalia Squadra Corse).

Elita mężczyzn

Podczas każdej rundy iXS Pucharu Europy DH w kategorii elita mężczyzn do niedzielnego super finału awansuje 30 najlepszych zawodników z kwalifikacji i to oni mają szanse walczyć o zwycięstwo w całych zawodach. Tym razem najlepszym zawodnikiem okazał się Słoweniec Luka Berginc (KK Crn Trn / Blackthorn), który uzyskał czas 3:02.891 i jak się później okazało rozsiadł się na fotelu lidera na całe zawody.

Aktualny lider klasyfikacji generalnej Szwajcar Constantin Ruetsch (iXS Gravity Union) zajął dopiero piąte miejsce. Drugi na mecie był Słowak Adam Rojcek (Kellys Factory Team), który przegrał o 1.5 sekundy. W trackie przejazdu wydawało się, że prowadzenie obejmie Niemiec Johannes Fischbach, ale z jakiegoś powodu… nie ukończył przejazdu. Ostatnim zawodnikiem na trasie był zwycięzca kwalifikacji Erik Irmisch, ale przed ostatnią hopą było już jasne, że i on nie da rady pokonać Berginca. Na najniższym stopniu podium stanął powracający do ścigania po kontuzji Sławomir Łukasik (NS Bikes Factory Racing).

Podium kategorii Elita Mężczyzn: 4. Erik Irmisch, 2. Adam Rojcek, 1. Luka Berginc, 3. Sławomir Łukasik, 5. Antonin Kral / zdjęcie: Rick Schubert