W miniony weekend do francuskiego Les Gets po 15 latach powrócił Puchar Świata DH. I wrócił w niesamowitym stylu, ponieważ byliśmy świadkami wspaniałych pojedynków na najbardziej old-school’owej trasie w całym cyklu.

Elita mężczyzn

Najszybszym zawodnikiem w elicie mężczyzn okazał się zwycięzca kwalifikacji Amaury Pierron (Commencal / Vallnord). Jego czas 2:57.008 był aż o 2.352s lepszy od Loica Bruniego (Specialized Gravity). Wydawało się, że rewelacyjny przejazd obecnego Mistrza Świata to maksimum co da się wyciągnąć, ale jednak Pierron pokazał, że nic nie jest niemożliwe i miejscowi kibice byli w prawdziwej ekstazie. Francuskie święto popsuli natomiast Laurie Greenland (MS Mondraker Team), który przez długi czas prowadził, a ostatecznie zakończył zmagania na trzeciej lokacie, oraz Troy Brosnan (Canyon Factory Downhill Team), który był czwarty. Dlaczego popsuli? Otóż tuż za nimi rywalizację zakończył kolejny Francuz Loris Vergier (Santa Cruz Syndicate) i tym samym szansa na w pełni francuskie podium musi poczekać do kolejnej imprezy.

Podium elity mężczyzn: 4. Troy Brosnan, 2. Loic Bruni, 1. Amaury Pierron, 3. Laurie Greenland, 5. Loris Vergier / zdjęcie: Bartek Woliński

Pełne wyniki: kliknij tutaj

Elita kobiet

Rywalizacja pań to zwycięstwo Tracey Hannah (Polygon UR), która pokonała Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) i Marinę Salazar (Dorval AM). Walka o zwycięstwo odbyła się bez głównej faworytki Rachel Atherton (Atherton Bikes), która podczas treningów zaliczyła upadek i z urazem ścięgna achillesa musiała wycofać się z zawodów. Obecnie to już trzecia zawodniczka (dołączyła do Myriam Nicole i Tahnee Seagrave) z czołówki pań, która leczy kontuzję i najprawdopodobniej nie zobaczymy jej na trasach do końca sezonu.

Podium elity kobiet: 4. Eleonora Farina, 2. Marine Cabirou, 1. Tracey Hannah, 3. Mariana Salazar, 5. Nina Hoffmann / zdjęcie: Bartek Woliński

Pełne wyniki: kliknij tutaj

Juniorzy i juniorki

Wśród juniorów do zwycięskiej serii powrócił Thibaut Daprela (Commencal / Vallnord), który pewne zmierza po końcowy tytuł w swojej kategorii. Drugie miejsce zajął Patrick Laffey, a trzeci był Seth Sherlock.

Valentina Höll / zdjęcie: Bartek Woliński

Wśród juniorek swoją dominację po raz kolejny potwierdziła Valentina Höll (SRAM TLD Racing), która nie tylko wygrała swoją kategorię z przewagą ponad 12 sekund nad Anną Newkirk (SRAM Young Guns), ale jej czas 3:26.218 dałby jej również zwycięstwo w elicie kobiet!!!

Pełne wyniki: juniorzy, juniorki

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com