Alpy, Dolomity, Pireneje, wybrzeże Pacyfiku, włoska riwiera oraz lasy Szkocji – Enduro World Series powróci do tych miejsc w 2021 roku!

Isabeau Courdurier, Enduro World Series Zermatt 2020

Po mocno zredukowanym sezonie 2020 organizatorzy Enduro World Series przygotowują najwięcej ścigania w historii! Nowe będą również harmonogramy, format ścigania, regulamin i kilka innych rzeczy, o których zawodnicy oraz kibice zostaną poinformowani w późniejszych terminach.

Nowy sezon został skompresowany w drugiej części roku i rozpocznie się dopiero w czerwcu, a zakończy w październiku. W związku z tym zapowiedziano również kilka zmian w samym formacie wyścigów.

Enduro World Series Pietra Ligure 2020

Kompletną nowością będzie Pro Stage, czyli krótki i bardzo szybki odcinek specjalny rozgrywany wieczorem tuż przed startem zawodów. Najlepsza piątka w kategoriach pro kobiet i mężczyzn oraz najlepsza trójka U21 i masters będzie mogła tu zgarnąć ekstra punkty.

Pro Stage zapewni ekscytujący start weekendu z Enduro World Series. Będziemy tu wykorzystywać specjalnie zaprojektowane bardzo szybkie odcinki, które nastawione będą na zaciętą walkę oraz ekscytujące i widowiskowe elementy dla kibiców, a sami zawodnicy wynagrodzeni zostaną dodatkowymi punktami.

– Ruaridh Cunningham, Koordynator Sportowy Enduro World Series
Sam Hill, Enduro World Series Zermatt 2019

W sezonie 2021 zadebiutują także podwójne rundy. Zostaną one rozegrane w trzech lokalizacjach i będziemy mogli śledzić rywalizację zawodników dwukrotnie w ciągu jednego tygodnia. Pierwszy wyścig odbędzie się w czwartek, a drugi w niedzielę. Dzięki takiemu formatowi prywatni zawodnicy oraz zespoły powinny podreperować nadszarpnięte minionym sezonem budżety, a dodatkowo zmniejszymy wpływ organizacji wyścigu na środowisko, m.in. dzięki zmniejszeniu ilości podróży. Również odstępy pomiędzy poszczególnymi rundami zostały zwiększone.

Zmieniony harmonogram sprawił, że znalazło się więcej miejsca dla amatorów startujących w zawodach EWS100 i EWS80 podczas każdej rundy. Dla tych, którzy szukają punktów by móc zakwalifikować się do startu głównego cyklu zorganizowane zostaną specjalne imprezy kwalifikacyjne, o których będziemy informować na bieżąco w nadchodzących miesiącach.

Andreanne Lanthier Nadeau, Enduro World Series Whistler 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

W nowym sezonie znajdzie się także miejsce dla tzw. Złotych Kwalifikacji – będą to duży regionalne wyścigi, które zapewnią większą ilość punktów do zdobycia niż podczas normalnych kwalifkacji.

2020 rok był bardzo ciężki dla każdego. Rozszerzony kalendarz na przyszły sezon sprawi, że będziemy mogli przejrzeć wszystkie aspekty naszych zawodów i wprowadzić trochę zmian. Są one największe w naszej dotychczasowej historii i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć jak one wyjdą w praktyce.

– Chris Ball, Dyrektor Generalny Enduro World Series

Kalendarz Enduro World Series 2021

  1. runda – 23-27 czerwiec (czwartkowy wyścig) – Val di Fassa, Włochy
  2. runda – 23-27 czerwiec (niedzielny wyścig) – Val di Fassa, Włochy
  3. runda – 8-11 lipiec (czwartkowy wyścig) – La Thuile, Włochy
  4. runda – 8-11 lipiec (niedzielny wyścig) – La Thuile, Włochy
  5. runda – 14-15 sierpień – Whistler, Kanada
  6. runda – 2-5 wrzesień (czwartkowy wyścig) – Loudenvielle, Francja
  7. runda – 2-5 wrzesień (niedzielny wyścig) – Loudenvielle, Francja
  8. runda – 18-19 wrzesień – Pietra Ligure, Włochy
  9. runda – 2-3 październik, Tweed Valley, Szkocja

Puchar Narodów Enduro World Series 2021

  • 24-26 wrzesień – Finale Ligure, Włochy

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube