JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

Inauguracja tegorocznego sezonu Pucharu Świata DH znów została przesunięta. Pierwsze zawody, które miały odbyć się na początku września w szwajcarskim Lenzerheide zostały ostatecznie odwołane przez organizatorów. Za główne przyczyny podano trudności we wprowadzeniu zasad bezpieczeństwa dotyczących imprez masowych. Dodatkowo władze kantonu Gryzonii, gdzie leży Lenzerheide, nie mogły udzielić odpowiednich zgód z powodu braku odpowiednich regulacji dotyczących organizacji imprez we wrześniu.

Marine Cabirou / zdjęcie: Bartek Woliński

Zaplanowane w dniach 4-6 września zawody Pucharu Świata Mercedes-Benz UCI nie odbędą się. Odwołane zostały zawody zarówno w zjeździe (DHI) jak i cross country (XCO, XCC).

Czekaliśmy z decyzją do samego końca i pracowaliśmy na maksa, aby dało się zorganizować imprezę. Dla nas jest to ogromna porażka i ból, że nie możemy zorganizować zaplanowanych zawodów Pucharu Świata.

– Christoph Müller, Dyrektor Komitetu Organizacyjnego

Bez widzów – ponad 1000 osób

Pod uwagę brano również rozegranie zawodów bez udziału publiczności, ale i to okazało się niemożliwe.

Gdy dodaliśmy do siebie obecność wszystkich zawodników, trenerów, oficjeli, organizatorów, wolontariuszy i mediów to i tak wyszło nam między 1500, a 1800 osób, co jest dużo ponad dopuszczalny limit 1000 osób.

– Christoph Müller, Dyrektor Komitetu Organizacyjnego

Na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie zagwarantować, że w Szwajcarii dopuszczone zostanie organizowanie imprez większych niż 1000 osób. Rząd Szwajcarii odpowiedzialność za podejmowanie decyzji przerzuca na poszczególne kantony, a władze Gryzonii nie zgodziły się na zrobienie wyjątku.

Kate Weatherly / zdjęcie: Bartek Woliński

Trudności we wprowadzeniu zaleceń bezpieczeństwa

Pomijając ilość osób obecnych w strefie, organizatorzy martwili się również o utrzymanie dystansu społecznego.

Zdaliśmy sobie sprawę, że obecne zalecenia bezpieczeństwa dotyczące utrzymania dystansu społecznego dla imprez organizowanych na świeżym powietrzu są dla nas niemożliwe do spełnienia. Dodatkowo niektóre zalecenia są niezrozumiałe i nikt nie wie jak je stosować.

– Christoph Müller, Dyrektor Komitetu Organizacyjnego

Na chwilę obecną zasady panujące w Szwajcarii nie umożliwiają przeprowadzenia takiej imprezy we wrześniu. Kolejna aktualizacja zasad spodziewana jest dopiero w połowie sierpnia co w praktyce pogrzebało wszelkie szanse na rozegranie pierwszej rundy w Lenzerheide.

Amaury Pierron / zdjęcie: Bartek Woliński

Region Lenzerheide wspiera decyzję

W ubiegłych latach Puchar Świata ściągał prawdziwe tłumy do Lenzerheide, dlatego tym razem, ze względów bezpieczeństwa, całkowicie popieramy odwołanie pierwszej rundy.

– Bruno Fläcklin, Dyrektor Letniego Biura Turystycznego Lenzerheide

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata Mercedes-Benz UCI MTB to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
uci.org
Transmisje zawodów LIVE:
redbull.tv
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com