Tegoroczny sezon Pucharu Świata DH jest bardzo krótki, ale z całą pewnością nie można powiedzieć, że jest również nudny. Piątkowa pierwsza runda pokazała, że faworyci potrafią być bez formy, a młodzież mocno naciska na dotychczas najszybszych zawodników. Tym razem pogoda dopisała i warunki na trasie były o niebo lepsze niż choćby dwa dni temu.

Elita kobiet

Wśród pań na najwyższym stopniu podium tym razem stanęła Nina Hoffmann (Nina Hoffmann Racing – Stif), która uzyskała czas 3:38.602. Tuż za nią uplasowała się zwyciężczyni piątkowego wyścigu Marine Cabirou (Scott Downhill Factory), która straciła niecałe dwie sekundy do Hoffmann. Ze stratą ponad czterech sekund podium uzupełniła Eleonora Farina (MS Mondraker Team).

Nina Hoffmann / zdjęcie: Bartek Woliński

Tym samym po dwóch rozegranych rundach, a istnieje również prawdopodobieństwo, że będą to jedyne tegoroczne zawody, na prowadzeniu znajduje się Marine Cabirou, która uzbierała 390pkt. Na drugim miejscu z 375pkt na koncie znajduje się Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), a trzecia jest Nina Hoffmann z 334pkt.

Eleonora Farina / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita mężczyzn

Wśród panów na prowadzeniu przez długi czas był Andreas Kolb (Gamux Factory Racing), którego z fotela lidera zepchnął dopiero Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate). Dopiero w tym momencie na szczycie rozpoczęły się prawdziwe przetasowania i Kolb ostatecznie skończył zawody na 15 miejscu, a Minnaar był 9.

Loris Vergier / zdjęcie: Bartek Woliński

Zwycięstwo wyszarpał Loris Vergier (Santa Cruz Syndicate), który najszybszy był również w piątek. Jednak tym razem zwycięstwo nie przyszło mu łatwo, ponieważ z czasem 3:07.771 zaledwie o mrugnięcie okiem wyprzedził Loica Bruniego (Specialized Gravity, +0.057s). Trzecie miejsce ze stratą 0.403s zajął Matt Walker (Madison Saracen Factory Team).

Loic Bruni / zdjęcie: Bartek Woliński

Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej umocnił się Loris Vergier, który zdobył komplet punktów – 450. Drugie miejsce z 317pkt zajmuje Matt Walker, a trzeci z 295pkt jest Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction).

Matt Walker / zdjęcie: Bartek Woliński

Juniorzy i juniorki

Wśród najmłodszych kategorii w zasadzie bez zmian. W juniorach podobnie jak dwa dni wcześniej triumfował Oisin O’Callaghan (The YT Mob), a wśród pań najszybsza była Leona Pierrini. Podium uzupełnili odpowiednio Nuno Reis (Miranda Factory Team) i Dante Silva oraz Siel Van Der Velden i Ella Erickson.

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com