Tegoroczny sezon Pucharu Świata DH dobiegł końca i był równie zaskakujący co cały rok 2020. Ostatecznie po czterech rundach rozegranych w dwóch miastach, zmagania zakończyły się, a zdobywcami Pucharu Świata DH zostali Matt Walker (Madison Saracen Racing Team) oraz Marine Cabirou (Scott Downhill Factory).

Tracey Hannah świętuje koniec kariery w Pucharze Świata DH / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita kobiet

Wydawało się, że nieudane kwalifikacje odbije sobie Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), która bardzo szybko objęła prowadzenie w wyścigu pań. Jednak chwilę później szybsza o ponad 3s okazała się Nina Hoffmann (Nina Hofmmann Racing – Stif). Jej pozycja była niezagrożona aż do przejazdu Tracey Hannah (Polygon UR), która jechała po ostatnie zwycięstwo w karierze, ale kraksa tuż przed samym końcem sprawiła, że ze startami w Pucharze Świata DH pożegnała się odległą 8 pozycją.

W tym momencie na starcie pozostały już tylko dwie zawodniczki, Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) oraz zwyciężczyni kwalifikacji Tahnee Seagrave (Canyon Collective FMD). Doskonały przejazd Cabirou z czasem 4:23.362 dał jej nie tylko zwycięstwo w ostatniej rundzie, ale również Puchar Świata DH 2020. Seagrave musiała zadowolić się trzecią lokatą, ze stratą prawie 2.5s do zwyciężczyni.

Podium elity kobiet: 4. Myriam Nicole, 2. Nina Hoffmann, 1. Marine Cabirou, 3. Tahnee Seagrave, 5. Monika Hrastnik / zdjęcie: Bartek Woliński

Tym samym zwyciężczynią tegorocznego Pucharu Świata DH została Marine Cabirou z 825pkt, drugie miejsce zajęła Myriam Nicole z 775pkt, a trzecia była Nina Hoffmann z 664pkt.

Podium klasyfikacji generalnej elity kobiet: 4. Tracey Hannah, 2. Myriam Nicole, 1. Marine Cabirou, 3. Nina Hoffmann, 5. Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita mężczyzn

Wśród panów przez bardzo długi czas prowadził Brytyjczyk Jamie Edmondson, który w kwalifikacjach był dopiero 32-gi, a jego czas 3:56.332 wydawał się nie do pokonania dla większości zawodników. Nie ułatwiała tego również pogoda, która na przejazdy najlepszych postanowiła zrobić psikusa i na samej górze przeszła spora ulewa.

Jamie Edmondson / zdjęcie: Bartek Woliński

Pokonać Brytyjczyka nie zdołali tacy zawodnicy jak Troy Brosnan (Canyon Collective Factory Team), David Trummer (The YT MOB), Loris Vergier (Santa Cruz Syndicate) czy Aaron Gwin (Intense Factory Racing). Ta sztuka udała się dopiero jego rodakowi Mattowi Walkerowi (Saracen Madison Factory Racing), który był szybszy o 0.6s.

Matt Walker / zdjęcie: Bartek Woliński

W tym momencie emocje sięgnęły zenitu, ponieważ na trasie zostało już tylko dwóch zawodników oraz było wiadome, że Matt Walker zdobył tegoroczny Puchar Świata DH. Jednak Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) oraz Loic Bruni (Specialized Gravity) nie mieli zamiaru odpuścić i do końca walczyli o zwycięstwo.

Wpierw o ponad 1.3s szybszy był 38-letni Minnaar, który miał ogromne szanse na wyśrubowanie swojego rekordu 22 zwycięstw w historii, ale ostatecznie z czasem 3:54.288 lepszy o zaledwie 0.17s był Bruni.

Podium elity mężczyzn: 4. Jamie Edmondson, 2. Greg Minnaar, 1. Loic Bruni, 3. Matt Walker, 5. Phil Atwill / zdjęcie: Bartek Woliński

Tym samym tegoroczny Puchar Świata DH z 687pkt zdobył Matt Walker (co ciekawe nie wygrał żadnej rundy), drugi był Loic Bruni z 677pkt, a podium uzupełnił Greg Minnaar z 627pkt.

Podium klasyfikacji generalnej elity mężczyzn: 4. Loris Vergier, 2. Loic Bruni, 1. Matt Walker, 3. Greg Minnaar, 5. Thibaut Daprela / zdjęcie: Bartek Woliński

Juniorzy i juniorki

Najszybszym juniorem okazał się Amerykanin Dante Silva, który z czasem 4:00.349 nie dał większych szans rywalom. Drugie miejsce zajął Goncalo Bandeira (Miranda Factory Team), a trzeci był Ethan Craik (GT Factory Racing). W klasyfikacji generalnej triumfował Ethan Craik z 131pkt, który pokonał Oisina O’Callaghana (The YT MOB0 z 120pkt i Nuno Reisa (Miranda Factory Team) z 110pkt.

Wśród juniorek dominację Francuzki Leony Pierrini przerwała jej rodaczka Lauryne Chappaz (Dorval AM Pro Race Team), która wygrała z czasem 4:52.951. Drugie miejsce zajęła Aina Gonzalez Grimau (IJ Racing), a trzecie miejsce przypadło Belgijce Siel Van Der Velden. W generalce triumfowała Leona Pierrini, która uzbierała aż 190pkt, drugie miejsce zajęła Siel Van Der Velden z 105pkt, a trzecia była Lauryne Chappaz z 100pkt.

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com