W związku z trwającą na całym świecie pandemią koronawirusa odwołane zostały wszelkie imprezy sportowe, a tegoroczny cykl Pucharu Świata DH stanął pod znakiem zapytania. Sytuacja na szczęście się poprawia i o ile początkowo zapowiadało się, że zostaną rozegrane zaledwie dwie rundy, to UCI opublikowała właśnie kompletnie zmieniony harmonogram.

7. runda – 1 listopad – Lousa, Portugalia

Mistrzostwa Świata DH 2020 rozegrane zostaną w dniach 5-11 października w Leogangu, Austria.

Troy Brosnan, Mistrzostwa Świata DH Mont-Sainte-Anne 2019 / zdjęcie: Nathan Hughes

Jak to wszystko będzie wyglądać?

Jak widać UCI nie zrezygnowała z rozegrania wszystkich tegorocznych rund, więc cała seria w tym roku będzie bardzo intensywna i rozegra się na przestrzeni zaledwie ośmiu tygodni. Kompletnie nową lokalizacją w tegorocznym cyklu będzie szwajcarskie Lenzerheide, a zawody w Val di Sole i Les Gets jako jedyne ostały się w pierwotnych terminach.

Loic Bruni, Puchar Świata DH Val di Sole 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

Ciekawostką będą zawody w Mariborze i Lousie, gdzie na przestrzeni jednego weekendu zostaną rozegrane po dwie rundy! Ciekawi jesteśmy jak to dokładnie będzie wyglądać?

Z kolei tegoroczne Mistrzostwa Świata DH odbędą się tak jak pierwotnie planowano w Leogangu w Austrii, ale w zmienionym terminie. Akcja w Leogangu będzie bardzo intensywna, ponieważ odbędą się tam nie tylko Mistrzostwa Świata DH, ale również Mistrzostwa Świata Red Bull Pump Track oraz Mistrzostwa Świata XC.

Marine Cabirou, Puchar Świata DH Lenzerheide 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.