Początek sierpnia rozpoczął intensywny okres w słoweńskim Mariborze. Jako pierwsza impreza, wystartowała trzecia runda iXS Pucharu Europy DH, a już za tydzień odbędzie się tu trzecia runda Pucharu Świata DH. W trakcie zawodów iXS najszybsi okazali się Greg Minnaar oraz Mille Johnset.

Tuż po rozegraniu trzeciej rundy odbędą się tu Mistrzostwa Europy DH, a wielu zawodników przyjechało do Mariboru właśnie z myślą o nich. Dodatkowo zawodnicy startujący na co dzień w Pucharze Świata DH skorzystali z okazji by móc dodatkowo potrenować przed nadchodzącą trzecią rundą Pucharu Świata DH. Ostatecznie na starcie stanęło ponad 250 zawodników z 34 krajów.

Track walk i treningi

Trasa została lekko zmodyfikowana i wtorkowy trakc walk był bardzo ważny dla zawodników. Chwilę po tym rozpoczęły się treningi, a zawodnicy korzystali z dobrej pogody… która dosłownie za moment się popsuła i burza zakłóciła działanie gondoli. Po burzy wyciąg nie mógł ruszyć ponownie, a to z kolei uszkodzenia jednego z dźwigarów. Na szczęście drugiego dnia treningi ruszyły bez problemów, a dwugodzinny przestój nie wpłynął na formę zawodników.

Sławek Łukasik / zdjęcie: Rick Schubert

Kwalifikacje

Kolejny dzień to kwalifikacje, które rozegrane zostały w dobrych warunkach. Trasa była szybka i sucha, a najszybszym zawodnikiem dnia okazał się Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate), który wykręcił czas 3:06.851. Było to ponad 1.2 sekundy szybciej od zwycięzcy drugiej rundy iXS Pucharu Europy DH Tuhoto-Ariki Penego (The Union). Wśród pań Valentina Höll (RockShox Trek Race Team) zmiażdzyła rywalki i z czasem 3:37.679 miała ponad 15 sekund przewagi nad rywalkami.

Toby Merek / zdjęcie: Rick Schubert

Finały

Pogoda na finały była mało optymistyczna, a padający deszcz z rana zdecydowanie zmienił warunki rozgrywania finałów. Rozpadało się na dobre podczas pierwszych startów i trasa była ekstremalnie trudna do pokonania.

Henry Kerr / zdjęcie: Rick Schubert

Finały tradycyjnie rozpoczęły się od przejazdów mastersów, wśród których najszybszy był Jelle Hemelsoen (Loose Riders). O tym jak bardzo zmieniły się warunki niech świadczy fakt, że jego zwycięski czas 3:52.531 był o ponad 20 sekund gorszy od zwycięskiego czasu kwalifikacji. Drugie miejsce zajął Benjamin Herold (TNT Racing), a trzeci był Paolo Alleva (scoutbike.com). Na dziewiątej pozycji zmagania ukończył Marek Bieda (Gravity Revolt).

Phoebe Gale / zdjęcie: Rick Schubert

Wśród juniorek U17 zwycięstwo odniosła Emy Grandouiller, a najszybszym juniorem był Rudi Eichhorn (Canyon Collective FMD). Z kolei w kategorii U19 najszybszą zawodniczką byłą Phoebe Gale (Canyon Collective FMD), która wyprzedziła Delię da Mocogno (Bikewelt Factory Racing) i Kine Haugom (Hafjell Freeride Klubb).

Mille Johnset / zdjęcie: Rick Schubert

Następnie na starcie pojawiła się elita kobiet, wśród których ogromnego pecha miała Valentina Höll. Tuż po starcie złapała kapcia, a sędziowie UCI nie pozwolili jej na restart. Sytuację wykorzystała Mille Johnset (Continental Atherton), która z czasem 4:04.787 zwyciężyła w całych zawodach. Drugie miejsce zajęła Abigail Hogie (Tillit Gravity Team), a trzecia była Anna Newkirk.

Podium elity kobiet: 4. Izabela Yankova, 2. Abigail Hogie, 1. Mille Johnset, 3. Anna Newkirk, 5. Lisa Gava / zdjęcie: Rick Schubert

Następnie przyszła pora na juniorów U19, wśród których najlepszy czas uzyskał Toby Meek (MS Mondraker). Co warte odnotowania, jego czas 3:36.332 dałby mu miejsce w Top10 elity mężczyzn. Drugie miejsce zajął Dennis Luffman (Canyon Collective FMD), a trzeci był Remy Meier-Smith (Propain Factory Team). 29 miejsce zajął Kacper Gawlak-Socka (Gravity Revolt), a 45 był Adrian Tobola.

Greg Minnaar / zdjęcie: Rick Schubert

Na sam koniec przyszła pora na elitę mężczyzn. W super finale większych szans rywalom nie dał Greg Minnaar, który z czasem 3:26.507 wygrał z prawie 3-sekundową przewagą nad rywalami. Drugie miejsce zajął Henry Kerr (Propain Factory Racing), a trzeci był Adam Brayton. Tuż za podium uplasowali się z kolei Luke Meier-Smith (Propain Factory Racing) oraz Luca Shaw (Santa Cruz Syndicate). 13-te miejsce zajął Sławek Łukasik (NS Bikes Factory Racing), a Damian Konstanty (Gravity Revolt) nie wystartował w super finale.

Podium elity mężczyzn: 4. Luke Meier-Smith, 2. Henry Kerr, 1. Greg Minnaar, 3. Adam Brayton, 5. Luca Shaw / zdjęcie: Rick Schubert

W małym finale elity mężczyzn na 7 miejscu uplasował się Michał Ziobro (ABC – Arek Bike Center), 17-ty był Wojciech Ranosz (Antidote Gravity Revolt), a 25-ty Sebastian Podgórski (Gravity Revolt).

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube