Już dziś we włoskim Val di Sole startują tegoroczne Mistrzostwa Świata w zjeździe rowerowym, cross country oraz four crossie. Tutejsze trasy są doskonale znane zawodnikom, ponieważ praktycznie co roku rozgrywany jest tu Puchar Świata DH oraz Mistrzostwa Świata DH. Jeśli chodzi o zawody zjazdowe najwyższej rangi, to będzie już trzeci raz, gdy zawody Mistrzostw Świata DH odbędą się w Val di Sole (poprzednio 2008 i 2016 rok).

Mistrzostwa Świata DH

Po raz ostatni zawodnicy ścigali się w Val di Sole w sezonie 2019. Wtedy najszybsi byli Brytyjczyk Laurie Greenland i Francuzka Marine Cabirou. Jednak impreza rangi Mistrzostw Świata odbyła się tu poprzednio w 2016 roku i wtedy najlepsi okazali się Brytyjczycy – Danny Hart i Rachel Atherton. O ile panowie wciąż są w gronie faworytów, to prawdopodobnie obydwu pań na starcie nie zobaczymy. Rachel kilka tygodni temu urodziła córkę Arnę i jej absencja jest pewna, a Cabirou wciąż odczuwa skutki kontuzji odniesionej w trakcie drugiej rundy Pucharu Świata DH w Les Gets. W zawodach nie wystartują również nasi rodacy, którzy nie zostali zgłoszeni do imprezy.

Laurie Greenland, Puchar Świata DH 2019 Val di Sole / zdjęcie: Bartek Woliński

Standardowo areną zjazdową będzie trasa „Black Snake”, która jest jedną z najtrudniejszych technicznie i najstromszych w całym cyklu Pucharu Świata DH. Na dystansie zaledwie 2100 metrów przewyższenie sięga aż 550 metrów, a to oznacza, że hamulce zdecydowanie mają tu co robić.

Marine Cabirou, Puchar Świata DH 2019 Val di Sole / zdjęcie: Bartek Woliński

Mistrzostwa Świata 4X

Four cross powraca na Mistrzostwa. Poprzednia impreza tej rangi odbyła się w 2019 roku i też miała miejsce w Val di Sole. Tytułów Mistrzów Świata 4X z całą pewnością nie obronią Francuz Romain Mayet i Czeszka Romana Labounkova, którzy nie figurują na liście startowej. W zawodach zobaczymy za to dwóch naszych rodaków – Gustawa Dądelę oraz Marcina Stefaniuka.

Harmonogram

 • 26 sierpień, czwartek
  • 21.00 kwalifikacje 4X
 • 27 sierpień, piątek
  • 10.30 kwalifikacje DH juniorzy i juniorki
  • 11.45 kwalifikacje DH elita mężczyzn i kobiet
  • 20.45 finały 4X
 • 29 sierpień, niedziela

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com