Pierwsza runda tegorocznej serii Enduro World Series odbyła się w miniony weekend w Szkocji. Na słynnych trasach w Tweed Valley rywalizowali najlepsi zawodnicy enduro na świecie, a wśród nich nasz reprezentant, Sławomir Łukasik (Canyon CLLTV Dainese). Dla Sławka był to debiut w barwach nowego zespołu i występ był bardzo udany, ponieważ zakończył rywalizację na dobrej 15 lokacie.

Enduro World Series – Tweed Valley

Przedłużona przerwa zimowa dobiegła końca i w końcu zawodnicy wrócili do rywalizacji. Był to zarazem początek morderczego miesiąca, ponieważ za niecałe dwa tygodnie odbędzie się druga runda na trasach Petzen i Jamnicy, a w kolejnym tygodniu rywalizacja przeniesie się na trasy w Val di Fassa, Canazei. Tym razem pogoda w Szkocji dopisała i zawodnicy mogli cieszyć się pięknym słońcem, więc nie pozostało nic innego jak tylko skupić się na ściganiu.

Isabeau Courdurier

W rywalizacji pań pierwszy łup zgarnęła Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective), która wygrała prolog. Tuż za nią uplasowała się lokalna zawodniczka Ella Conolly (Cannondale Mountain), ze stratą zaledwie sekundy. Jak się później okazało, to właśnie Ella mogła cieszyć się z końcowego triumfu przed własną publicznością. Wygrała trzy z pięciu niedzielnych etapów, a na pozostałych dwóch zajmowała drugie miejsce.

Ella Conolly

Na drugim miejscu uplasowała się kolejna zawodniczka, która trasy w Tweed Valley może uznać za domowe. Bex Baraona (Yeti/Fox Factory Race Team) nie obroniła zwycięstwa z zeszłego roku i tym razem musiała zadowolić się drugim miejscem. Podium uzupełniła Isabeau Courdurier.

Innes Graham

Rywalizacja mężczyzn rozpoczęła się z kolei od dużego szoku, gdy Brytyjczyk Innes Graham wygrał sobotni prolog. Ten prywatny zawodnik nie ścigał się od 2016 roku i swój powrót uczcił nie tylko zwycięskim prologiem, ale również rewelacyjnym trzecim miejscem w całym wyścigu!

Jesse Melamed

Niedzielne odcinki specjalne u panów musiały przejść drobną modyfikację, ponieważ odwołany został drugi etap z powodu interwencji medycznej związanej z kraksą Kaspera Woolleya (Yeti/Fox Factory Team) Tym samym walka na dobre rozpoczęła się dopiero od trzeciego odcinka, który padł łupem Jessego Melameda (Rocky Mountain Race Face). Jednak potem do głosu doszedł Richie Rude (Yeti/Fox Factory Race Team), który wygrał czwarty, Królewski Etap, a dobra postawa na pozostałych odcinkach sprawiła, że mógł cieszyć się z końcowego triumfu.

Richie Rude

Tym samym pierwsze miejsce zajął Rude, drugi był Melamed, a trzeci Graham.

W rywalizacji U21 pań perfekcyjne zwycięstwo odniosła Emmy Lan (Norco Factory Team), która wygrała wszystkie etapy i zawody ukończyła z 43-sekundową przewagą! Podium uzupełniły Sophia Riva oraz Justine Henry (Tribe Pyrenees Gravity). Wśród panów komplet etapowych zwycięstw zgarnął Luke Meier-Smith (Propain Factory Racing), drugi był Seth Sherlock, a trzeci Ryan Gilchrist.

Emmy Lan

Z kolei w rywalizacji mastersów na prowadzeniu zawody ukończył Brytyjczyk Ian Austermhule, przed lokalnym zawodnikiem Garrym Forrestem i Seanem Robsonem. Wśród pań najszybsza była Tracy Moseley, która dwa dni wcześniej była druga w wyścigu EWS-E. Drugie miejsce zajęła Louise Paulin (Ibis Cycles Enduro Race Team), a trzecia była Sandra Thomsen.

Ian Austermuhle

W rywalizacji zespołowej prowadzenie po pierwszym wyścigu objęła ekipa Yeti/Fox Factory Race Team. Na drugim miejscu znajduje się zespół Rocky Mountain Race Face Enduro Team, a na trzecim Nukeproof SRAM Factory Racing.

YouTube player

Pełne wyniki: kliknij tutaj

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube