Otwórzcie kalendarze, wyjmijcie długopisy, wypełnijcie wnioski urlopowe i poinformujcie swoją wyścigową ekipę – kalendarz imprez serii iXS DH na sezon 2023 właśnie ujrzał światło dzienne. Dwie serie, dziesięć wyścigów, od Austrii do Chorwacji, od Ilmenau do Bellwald, nowy rok zapowiada kilka klasycznych miejscówek, ale także pojawia się w relatywnie nowych miejscach.

Trzy miesiące temu zakończył się tegoroczny sezon wyścigowy spod znaku iXS – jedni kończyli go wyścigiem w Bad Tabarz, inni w miejscowości Pila. Jesień przyniosła jeszcze kilka pięknych rowerowych dni, ale zima jest już w pełni i zawodnicy przenieśli się do siłowni, aby w spokoju przygotowywać się do kolejnego sezonu.

W międzyczasie ekipa Racement ciężko pracowała nad kolejnym sezonem wykonując mnóstwo telefonów, wysyłając maile, spotykając się z partnerami i sponsorami, a to wszystko po to, aby z przytupem wejść w sezon 2023.

Podobnie jak w ubiegłych latach, miejsca rozgrywania zawodów oraz stopień trudności tras jest bardzo zróżnicowany. Różne warunki na trasach z pewnością wyłonią najlepszych zawodników, którzy na koniec sezonu popiszą się swoją techniką i będą mogli świętować końcowe zwycięstwo.

iXS Puchar Europy DH

 1. runda – 14-16 kwiecień, Losinj, Chorwacja
 2. runda – 5-7 maj, Maribor, Słowenia
 3. runda – 14-16 lipiec, Semmering, Austria
 4. runda – 8-10 wrzesień, Verbier, Szwajcaria

Dla tych, którzy nie załapali się na zawody w słonecznej Chorwacji w minionym sezonie, daliśmy kolejną szansę. iXS Puchar Europy DH ponownie rozpocznie się na chorwackiej wyspie, a zawodnicy zmierzą się na unikalnej trasie pomiędzy morzem i portem, na bardzo kamienistym podłożu.

Losinj to zdecydowanie była moja ulubiona runda w 2022 roku. Tuż po wyścigu na granicy trzech państw, pojechaliśmy na wyspę, która równie dobrze mogłaby być naszym wakacyjnym kierunkiem. Długa podróż nagrodzona została jednymi z najpiękniejszych widoków w całym sezonie, a widok ze startu na całą wyspę i metę tuż przy morzu sprawia, że wszystkie trudy są wynagrodzone w sekundę.

Julius Trautenbach, ekipa Racement

W minionym sezonie Maribor zaskoczył uczestników kompletnie nową leśną sekcją, która była bardzo wymagająca dla wszystkich zawodników, a my nie możemy się już doczekać co lokalna ekipa przygotowała na sezon 2023. Z kolei austriacki Semmering dostarczy trasę z mnóstwem technicznych rock gardenów oraz sekcji najeżonych korzeniami. Z całą pewnością za dobry dobór linii Twoje koła Ci podziękują… Z kolei sezon zakończy się w szwajcarskim Verbier, czyli miejscu, które ostatni raz gościło serię iXS w 2017 roku!

iXS Downhill Cup

 1. runda – 19-21 maj, Winterberg, Niemcy
 2. runda – 26-28 maj, Willingen, Niemcy
 3. runda – 30 czerwiec – 2 lipiec, Steinach, Niemcy
 4. runda – 28-30 lipiec, Ilmenau, Niemcy
 5. runda – 18-20 sierpień, Bad Tabarz, Niemcy
 6. runda – 29 wrzesień – 2 październik, Bellwald, Szwajcaria

Loty bokiem podczas festiwalu iXS Dirt Masters w Winterbergu, strefa Expo w Willingen, kolekcjonowanie kamieni łupkowych w Steinach, loty na słynnych hopach w Ilmenau, wspólne biesiadowanie w Bad Tabarz czy robienie przepięknych zdjęć w Bellwald… kto by nie chciał wrócić na trasy iXS Downhill Cup? Pięć imprez w Niemczech i wielki finał w Szwajcarii, z całą pewnością możecie oczekiwać świetnych tras, wspaniałej atmosfery i wielu nowości na trasach. W sezonie 2023 dodatkowo zostanie uruchomiona nowa kategoria masters dla pań, urodzonych po 1988 roku, z licencją lub bez.

Z tego miejsca ekipa Racement chciałaby podziękować wszystkim sponsorom oraz lokalnym organizatorom za wieloletnią współpracę! Bez was nie bylibyśmy w stanie przez tyle lat prowadzić najlepszych zawodów, które wielokrotnie były świetnym przetarciem przed Pucharem Świata DH.

Sezon 2022 to było dwudziestolecie pucharu iXS i dopiero teraz zdaliśmy sobie sprawę z tego, co osiągnęliśmy. Jesteśmy dumni z naszych partnerów, lokalnych uczestników, sponsorów, organizatorów oraz całej rowerowej społeczności. Nie możemy się doczekać nadchodzącego sezonu, który będzie napakowany adrenaliną, dobrą zabawą na festiwalach, a przede wszystkim wspaniałą atmosferą tworzoną przez kibiców.

Pascal Haf, dyrektor operacyjny iXS

PROPAIN Rookies Cup

Najważniejszą zmianą w serii adresowanej do młodzieży jest zmiana głównego sponsora, którym w sezonie 2023 została marka Propain. Sezon rozpocznie się w maju na festiwalu iXS Dirt Masters w Wintberegu, a zakończy się pod koniec września w austriackim Schladming, gdzie ponownie zostaną rozegrane także Międzynarodowe Mistrzostwa Świata DH Rookies.

Amelia Dudek, Międzynarodowe Mistrzostwa Świata DH Rookies 2022, Schladming / zdjęcie: Sebastian Gruber
 1. runda – 18 maj, Winterberg, Niemcy
 2. runda – 16-18 czerwiec, Oberhof, Niemcy
 3. runda – 7-9 lipiec, Saalbach, Austria
 4. runda – 4-6 sierpień, St. Kassian, Włochy
 5. runda – 22-24 wrzesień, Schladming, Austria
  • Międzynarodowe Mistrzostwa Świata DH Rookies

VPACE Kids Cup

Kompletną nowością na sezon 2023 jest z kolei seria przeznaczona dla najmłodszych adeptów zjazdu, czyli VPACE Kids Cup. Część wyścigów pokrywa się z pozostałymi seriami, także zapowiada się, że w trakcie wielu weekendów będzie można zobaczyć rywalizację zarówno rodziców, jak i ich potomków.

 1. runda – 18 maj, Winterberg, Niemcy
 2. runda – 27 maj, Willingen, Niemcy
 3. runda – 17 czerwiec, Oberhof, Niemcy
 4. runda – 5 sierpień, St. Kassian, Włochy
 5. runda – 16 wrzesień, Leogang Austria

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube