Maj tego roku zapowiada się jako jeden z najpiękniejszych miesięcy. A to dlatego, że w dniach 18-21 w niemieckim Bike Parku Winterberg odbędzie się 16-ta edycja festiwalu iXS Dirt Masters. Najlepsze zawody, których stawi się ponad 1500, strefa EXPO z największymi producentami sprzętu rowerowego oraz spodziewana ilość ponad 20.000 kibiców, to wszystko będzie się działo podczas czterech majowych dni.

Strefa EXPO / zdjęcie: Stephan Peters design

Festiwal iXS Dirt Masters jest warty odwiedzenia zarówno jako zawodnik, jak i kibic. Dzięki dużej strefie EXPO, w której wystawi się ponad 100 marek (wśród nich YT Industries, Propain, Orbea, Santa Cruz, SRAM), z całą pewnością będzie co oglądać i o czym dyskutować. Dzięki wielu otwartym w Bike Parku trasom chętni będą też mogli przetestować wybrane maszyny w boju.

Strefa EXPO / zdjęcie: Sebastian Gruber

Oczywiście oprócz tego odbędą się najlepsze zawody, takie jak:

Orbea Enduro Challenge

Zawody enduro będą zarazem Mistrzostwami Niemiec w rowerowym enduro. Żeby było ciekawiej, to w Winterbergu powstają nowe trasy, specjalnie na potrzeby tej imprezy. Za ich wykonanie odpowiedzialny jest Benjamin „Pavel” Herold z ekipy Dirtworks. Dodatkowym smaczkiem będzie odwrócenie kolejności startu na ostatnim odcinku. Dzięki temu prowadzący w imprezie zawodnik przekroczy metę jako ostatni i jasne będzie od razu kto zostanie Mistrzem Niemiec Enduro. Zawody będą także kwalifikacjami do Enduro World Series (Pucharu Świata Enduro).

Enduro / zdjęcie: Frank Wipperfurth

Złote zawody FMB World Tour

Po 10 latach przerwy, zawody slopestyle w Winterbergu ponownie uzyskały status złoty, a to oznacza przybycie najlepszych zawodników na świecie. Wśród nich będzie potwierdzone są już nazwiska takich gwiazd jak Erik Fedko, Lukas Knopf czy Szymon Godziek. Dodatkowo zostaną rozegrane zawody brązowej rangi dla pań. Do tej pory zawody slopestyle były najliczniej obsadzone przez kibiców i podobnie zapowiada się w tym roku.

Slopestyle / zdjęcie: Patrick Weiss

TSG Whip Off Contest presented by Spank

Czy tu trzeba coś więcej pisać? Zawody Whip Off to zawsze wisienka na torcie całego festiwalu i zarazem najlepsza atmosfera podczas rywalizacji. Każdy z zawodników chce polecieć większym bokiem niż pozostali, a to wszystko przy głośnej wrzawie kibiców.

Whip-Off / zdjęcie: Sebastian Gruber

Wyścigi zjazdowe

Wyścigi zjazdowe są tak związane z festiwalem iXS Dirt Masters jak wybicie z lądowaniem. Bez nich nie byłoby po prostu sensu. W tym roku odbędzie się kilka imprez, dla różnych grup wiekowych. Najważniejszą imprezą będzie oczywiście iXS Downhill Cup, ale w rywalizacji zobaczymy także młodzież, która zmierzy się podczas PROPAIN Rookies Cup, a także dzieciaki, które powalczą podczas zawodów VPACE Kids Cup. Swoje przybycie potwierdził fabryczny zespół CUBE Factory Team, a to oznacza obecność Danny’ego Harta i Maxa Hartensterna między taśmami. Jednak nie będą to jedyni prosi na trasie…

iXS Downhill Cup / zdjęcie: Sebastian Gruber

Pozostałe imprezy:

  • Zawody Best Trick – Rose Best of Ten
  • Zawody slopestyle dla dzieci – Rookies Jam
  • Zawody enduro dla młodzieży – Orbea Rookies Enduro
  • Wyścig E-MTB Uphill – Schwalbe Uphill Flash
  • Zawody four cross – BMO 4X Rumble | Fourcross ProTour
Konkurs Bunny Hop / zdjęcie: Patrick Weiss

Dzięki wielu ekscytującym imprezom, nie jest łatwo skupić się na jednej rzeczy, a tym bardziej śledzić wszystko co się dzieje w trakcie trwania festiwalu. Aby to ułatwić, szczegóły można znaleźć w tym miejscu.

Oczywiście żaden festiwal nie może się odbyć bez konkretnych after party. Organizatorzy przygotowali cały szereg imprez muzycznych, które będą odbywały się na koniec każdego dnia festiwalu.

Afterparty / zdjęcie: Boris Beyer

O festiwalu iXS Dirt Masters

Oficjalna strona: dirtmasters-festival.de
Media: facebook, instagram