Sezon 2023 w najważniejszej europejskiej serii zjazdowej wystartował! Inauguracja iXS Pucharu Europy DH odbyła się na chorwackiej wyspie Losinj, a warunki pogodowe sprawiły, że trasa była jeszcze bardziej wymagająca. Na sam koniec weekendu najlepsi w swoich kategoriach okazali się: Adam Rojcek i Leona Pierrini.

Wyspa Losinj / zdjęcie: Sebastian Gruber

Wyspiarski start sezonu

Wyspa Losinj to prawdziwy klejnot na Adriatyku. Przeźroczyste morskie wody, idylliczne zatoki oraz stare wioski rybackie. Zdecydowanie nie jest to miejsce, w którym ktokolwiek spodziewałby się trasy zjazdowej. Jednak tutejsza trasa należy do najtrudniejszych w całym sezonie. Zaledwie 1350 metrów długości oraz 245 metrów przewyższenia, ale za to nieskończona ilość kamieni. W tym roku trasa została także skrócona i meta zlokalizowana była kilkaset metrów przed miejskim portem.

Tutejsza wyspa ma statystycznie ponad 300 słonecznych dni w roku, jednak w trakcie zawodów słońca było jak na lekarstwo. Ponad 200 zawodników z 28 krajów musiało walczyć z deszczem i śliską trasą, a to oznaczało jeszcze wyższy poziom trudności niż zwykle.

YouTube player

Piątkowe treningi

Jak zwykle w trakcie zawodów serii iXS Pucharu Europy DH, impreza rozpoczęła się od piątkowych treningów i pieszego zapoznania z trasą. W piątek padało i mnóstwo zawodników miało problem by utrzymać się pieszo na trasie, a co dopiero na rowerze. Przekonał się o tym m.in. Paweł Tyburski, który zaliczył kilka upadków.

Paweł Tyburski / zdjęcie: Sebastian Gruber

Kwalifikacje

Sobotnie kwalifikacje dopisały pogodowo i zawodnicy mogli skorzystać z odrobiny słońca. Tyle wystarczyło, aby trasa w większości wyschła, więc można było rozpocząć ściganie. Wśród panów najszybszy był Andreas Kolb (Continental Atherton Racing), a wśród pań triumfowała Niemka Justine Welzel. Do Super Finału z 30 miejsca dostał się Paweł Tyburski (The North), a Adrian Ścieszka (HR Racing Team) łapiąc kapcia musiał pożegnać się z szansami na walkę o miejsce w pierwszej trzydziestce. Z kolei Amelia Dudek (HR Racing Team) była jedyną zawodniczką w kategorii U19, ale jej czas w kwalifikacjach dałby trzecie miejsce w elicie kobiet!

Andreas Kolb / zdjęcie: Sebastian Gruber

Finały

Dzień finałowy zapowiadał się bardzo ekscytująco. Deszcz, błoto oraz silny wiatr podniosły poziom trudności, a wśród zawodników nie brakowało upadków i przebitych opon. Ostatecznie wśród panów najlepiej pojechał Adam Rojcek (Osmos Gravity Team), który wykręcił czas 2:09.151. Drugie miejsce zajął Luka Berginc (DH Visit Pohorje) ze stratą 2.372s, a trzeci był Lutz Weber (teamproject.ch; +2771s) W super finale dobre 24 miejsce zajął Paweł Tyburski (+16.821s), dla którego był to debiut w międzynarodowej imprezie tej rangi. W małym finale trzecie miejsce (36 ogółem) zajął Adrian Ścieszka. Warto zauważyć, że jego czas 2:20.030 dałby mu 16 miejsce w Super Finale!

Nie mogłem się ścigać przez półtora roku z powodu kontuzji barku, więc w Losinj chciałem pokazać, że wróciłem na najwyższy poziom. Mój przejazd w kwalifikacjach wystarczył na zaledwie 12 miejsce, ale to był mój pierwszy raz po długiej przerwie. Na początku wyścigu miałem dużo pewności siebie i włożyłem w ten przejazd dużo pracy. Jechałem na limicie i dlatego teraz jestem bardzo szczęśliwy ze zwycięstwa.

Adam Rojcek
Adam Rojcek / zdjęcie: Sebastian Gruber

Podsumowując mój start w pierwszym Pucharze Europy DH na wyspie Losinj, mogę zapewnić, że będzie to ciekawy sezon. Zawody ukończyłam na pierwszej pozycji w kategorii dziewczyn U19. Trasa sama w sobie była ciężka, składała się głównie z kamieni i dużych skoczni, w dodatku warunki nie sprzyjały ściganiu. Przez większość czasu padało, przez co kamienie były bardzo śliskie. Walka z czasem w takich warunkach to bardzo cenne doświadczenie oraz sprawdzenie przygotowania do sezonu startowego. Po tym wyścigu coraz bardziej skłaniam się do startu w Pucharach Świata DH. Więcej na ten temat powiem niebawem.

Amelia Dudek
Delphine Bulliard / zdjęcie: Sebastian Gruber

W rywalizacji pań swoje pierwsze zwycięstwo w kategorii elity kobiet zgarnęła Leona Pierrini (Unior Sinter Factory Racing Team), która zwyciężyła z czasem 3:04.041. Drugie miejsce zajęła Delphine Bulliard (Verbier Racing; +4.592s), a trzecia była Justine Welzel (+10.869s). Amelia Dudek była jedyną zawodniczką w kategorii U19, ale jej czas 3:23.872 dałby jej dobre 5 miejsce w elicie.

To był dla mnie bardzo trudny weekend, a zmieniające się warunki na trasie sprawiały, że było tylko bardziej ślisko i nieprzewidywalnie. W trakcie treningów upadłam trzykrotnie i nie spodziewałam się, że w ogóle mogę walczyć o zwycięstwo. Jednak w przejeździe finałowym miałam dobre linie i rozegrałam to bezpiecznie, dzięki czemu udało mi się wygrać po raz pierwszy w karierze.

Leona Pierrini
Leona Pierrini / zdjęcie: Sebastian Gruber

Padało do ostatniej chwili przed startem. Warunki były fatalne, a trasa jedna z najtrudniejszych na świecie. Jestem bardzo zadowolony z wyniku! 24 miejsce w przejeździe finałowym! W szczególności, że był to mój debiut na zawodach międzynarodowych, a zawodników była setka i to ścisłej europejskiej czołówki. Jak poszedł przejazd? Tak se.. xD W górnej sekcji czułem się naprawdę dobrze, ale pedały wypięły mnie w trzech różnych miejscach, z czego dwa były naprawdę kluczowe. W tym na nagraniu w poście ucierpiały przy okazji cochones. Więc taa, było ciężko.. Dziękuje wszystkim za wielki doping! Nie spodziewałem się takiego odzewu i tylu wiadomości!

Paweł Tyburski

Wyniki pierwszej rundy iXS Pucharu Europy DH 2023 w Losinj:

  1. Adam Rojcek (Osmos Gravity Team) 2:09.151 // Leona Pierrini (Unior Sinter Factory Racing) 3:04.041
  2. Luka Berginc (DH Visit Pohorje) +2.372 // Delphine Bulliard (Verbier Racing) +4.592
  3. Lutz Weber (teamproject.ch) +2.771 // Justine Welzel +10.869
  4. Hannes Lehmann (Chili Racing Brigade) +2.860 // Lisa Gava (Honda Downhiller Scott Female) +13.762
  5. Rastislav Baranek (Kellys Factory Team) +3.441 // Denitsa Tosheva (Riders United) +21.856

Pełne wyniki: kliknij tutaj

Druga runda iXS Pucharu Europy DH odbędzie się dopiero w dniach 14-16 lipca w austriackim Semmering.

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube