Freeride’owe kolarstwo górskie wchodzi w nową erę wraz z początkiem sezonu 2024. To wszystko za sprawą dodania do cyklu Mistrzostw Świata Crankworx FMBA Slopestyle (SWC) kategorii dla pań. Uczestnictwo płci pięknej w zawodach było naturalną rzeczą, zwłaszcza w ostatnich latach, gdzie freeride kobiet bardzo się rozwinął. Co ważne, organizatorzy postanowili zrównać nagrody pieniężne (i nie tylko) w imię równości. 

Robin Goomes, Harriet Burbidge Smith / zdjęcie: Clint Trahan

W 2024 roku panie wystartują w diamentowej randze zawodów FMB i będą miały te same warunki do rywalizacji co panowie.

W 2015 roku wystartowała seria Crankworx World Tour i od samego początku promowaliśmy równouprawnienie poprzez wyrównane nagrody pieniężne, wspólne podium czy równe szanse w dostępie do imprez. Jednak wiedzieliśmy, że najtrudniejsze zadanie będzie nas czekało w zawodach slopestyle. W ostatnich latach panie zaczęły mocno rywalizować w zawodach Speed & Style, a także powstała seria Women FMB World Tour Slopestyle, aż w końcu zobaczyliśmy panie rywalizujące w zawodach slopestyle podczas Crankworx Summer Series w SilverStar w zeszłym roku. W tym momencie wiedzieliśmy już, że jesteśmy gotowi.

Darren Kinnaird, Dyrektor generalny Crankworx World Tour

W sezonie 2024 w każdych zawodach SWC wystartuje sześć zawodniczek, które zaproszone zostaną na podstawie rankingu FMB Women’s World Tour. Dodatkowym warunkiem jest uzbieranie minimum 500pkt na sześć tygodni przed zawodami.

Z kolei rok później, ponownie udział weźmie sześć zawodniczek, ale dwie z nich dostaną miejsca na podstawie rankingu z 2024 roku, a pozostałe cztery to zawodniczki z najwyższym rankingiem FMB Women’s World Tour i minimum 500pkt na sześć tygodni przed zawodami.

Harriet Burbidge Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Nagrody pieniężne zostaną wyrównane i tym samym pula nagród w sezonie 2024 przekroczy 500.000 dolarów kanadyjskich dla obydwu kategorii.

Potrójna Korona Slopestyle’u, która przyznawana jest zawodnikowi, a teraz również zawodniczce, któremu uda się zwyciężyć w trzech imprezach rangi Mistrzostw Świata Crankworx FMBA Slopestyle w ciągu jednego sezonu i premiowana jest dodatkową nagrodą 25.000 CAD.

Dzięki temu cyklowi, będziemy promować równość i integrację w naszym sporcie. To wspaniała wiadomość! 

Shealan Reno
Shealan Reno / zdjęcie: Alexa Christensen

Z kolei zwycięzcy zawodów Red Bull Joyride podczas festiwalu Crankworx Whistler dodatkowo zdobędą dożywotnią możliwość startów na zawodach Crankworx Slopestyle.

Pierwszą imprezą, na której zobaczymy zmagania pań będzie Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza podczas festiwalu Crankworx Rotorua 2024. Wezmą w niej udział zwycięzcy konkursu Red Bull Rookie of the Year, czyli Patricia Druwen i Jake Atkinson. 

Jestem bardzo zmotywowana. Hopy na Crankworx są dużo większe niż na innych zawodach i trzeba się nauczyć na nich robić triki. Bardzo się cieszę z faktu, że będziemy mogły rywalizować z panami na tych samych zasadach.

Patricia Druwen
Patricia Druwen / zdjęcie: Alexa Christensen

Oczywiście również transmisja z zawodów będzie przeprowadzona z obydwu eventów. Na antenie Red Bull TV będziemy mogli ekscytować się zmaganiami na żywo, a także w opcji na żądanie.

Robin Goomes / zdjęcie: Clint Trahan

Przyszłoroczny cykl Crankworx World Tour ponownie będzie składać się z czterech przystanków w dobrze znanych lokalizacjach:

  • 16-24 marca, Rotorua, Nowa Zelandia
  • 22-26 maja, Cairns, Australia
  • 12-23 czerwca, Innsbruck, Austria
  • 19-28 lipca, Whistler, Kanada
Kathi Kuypers / zdjęcie: Clint Trahan

Więcej informacji: 2024 Crankworx World Tour

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr