Oczekiwanie dobiegło końca i wystartował tegoroczny sezon Pucharu Świata Enduro, który zastąpił dotychczasową serię Enduro World Series. Oprócz zmiany nazwy i formatu, najważniejsze zawody enduro na świecie trafiły także pod egidę UCI oraz stały się częścią Pucharu Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series).

Luke Meier-Smith

Pierwsza tegoroczna runda rozegrana została w australijskiej Tasmanii, a konkretnie w Bike Parku Maydena, gdzie zawodnicy rywalizowali po raz pierwszy w historii. Na koniec jednodniowej rywalizacji najlepsi okazali się Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective) oraz Luke Meier-Smith (Giant Factory Off-Road Team).

Organizatorzy przygotowali dla zawodników sześć odcinków specjalnych o łącznej długości sięgającej 54 kilometrów, 1200m podjazdów i łącznej ilości zjazdów 3000m. A to wszystko w ciągu tylko jednego dnia ścigania, a nie jak do tej pory, dwudniowej rywalizacji.

Isabeau Courdurier

Dwukrotna mistrzyni EWS, Isabeau Courdurier, ponownie pokazała swoją siłę i wygrała trzy z sześciu odcinków, a nad drugą na mecie Morgane Charre (Pivot Factory Racing) miała prawie 10 sekund przewagi. Na najniższym stopniu podium zameldowała się z kolei Ella Conolly (Cannondale Enduro Team).

Z dobrej strony w zawodach pokazała się także Mistrzyni Świata DH, Valentina Höll, która finalnie zajęła 10 miejsce, ale jej łupem padły zwycięstwa na drugim i trzecim odcinku.

Morgane Charre

W rywalizacji panów triumfował Luke Meier-Smith, dla którego był to zarazem pierwszy start w kategorii elity mężczyzn, a także w barwach nowego zespołu Giant Factory Off-Road Team. Tuż za nim uplasował się lokalny zawodnik Dan Booker (Nukeproof SRAM Factory Racing), który wygrał pierwszy odcinek, ale finalnie stracił do Luke’a prawie sześć sekund.

Dan Booker

W pełni australijskie podium uzupełnił Connor Fearon (Forbidden Synthesis). Nasz reprezentant, Sławomir Łukasik (Yeti/Fox Factory Race Team), może zaliczyć pierwszy start w barwach nowego zespołu do udanych, ponieważ zajął dobre 11 miejsce.

Jesse Melamed

Kategoria U21 pań padła łupem Emmy Lan (Forbidden Synthesis), która w pokonanym polu zostawiła Erice van Leuven (Commencal Les Orres) oraz Elly Hoskin. Wśród panów U21 triumfował lokalny zawodnik Sascha Kim, który pokonał Remy’ego Meier-Smitha (Giant Factory Off-Road Team) oraz Willa Hynesa. Podobnie jak w elicie, również panowie U21 zaliczyli w pełni australijskie podium.

Emmy Lan

Najlepszym zespołem dnia okazała się ekipa Forbidden Synthesis, drugie miejsce zajął zespół Giant Factory Off-Road Team, a trzecie Yeti/Fox Factory Race Team.

Druga runda Pucharu Świata Enduro odbędzie się już w najbliższy weekend (31 marzec – 1 kwiecień). Miejscem rywalizacji ponownie będzie australijska Tasmania, ale tym razem zawodnicy ścigać się będą w okolicach Derby. 

YouTube player

Pełne wyniki:

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube