Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) oraz Warner Bros. Discovery (WBD) ogłaszają nową serię Pucharu Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series). Jest to ogromna zmiana w stosunku do poprzednich sezonów, ponieważ nowa seria będzie składać się z różnych dyscyplin, które do tej pory miały własne marki.

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series)

Tym samym w sezonie 2023 pod Pucharu Świata MTB będziemy mogli delektować się takimi dyscyplinami jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR). Powstała także nowa strona internetowa ucimtbworldseries.com, na której będzie można znaleźć wszelkie informacje dotyczące wszystkich serii.

Organizatorzy zarzekają się, że dzięki integracji wszystkich dyscyplin w jedną markę, zawodnicy oraz sponsorzy będą mogli dotrzeć do większej ilości odbiorców, co powinno przełożyć się na zwiększone zainteresowanie rowerami.

W ramach Pucharu Świata MTB będą mogli startować również amatorzy, którzy chcą wejść na wyższy poziom rywalizacji. Na niektórych imprezach będą dostępne amatorskie wyścigi XCM, EDR oraz E-EDR, ale póki co dokładne szczegóły nie są znane. UPDATE: Listę dostępnych wyścigów amatorskich można znaleźć w tym miejscu. W rywalizacji enduro będzie to możliwe podczas zawodów w Australii (Maydena i Derby), we Włoszech (Finale Ligure i Val di Fassa), a także we Francji (Loudenvielle i Les Portes du Soleil).

Zmiana formatu i integracja serii doskonale będą widoczne we wrześniu podczas aż dziesięciodniowej imprezy w Les Gets, Morzine i Chatel we Francji. Odbędą się tam wszystkie najważniejsze wyścigi Pucharu Świata MTB, a także zawody amatorskie.

Jess Blewitt / zdjęcie: Bartek Woliński

Transmisja TV

Dzięki współpracy z jednym z największych nadawców na świecie w ramach Pucharu Świata MTB przybędzie transmisji na żywo, a także pojawią się nowe opcje śledzenia wyścigów. Zawody XCO, XCC oraz DHI będą dostępne w formacie na żywo na platformie discovery+ (póki co dostępne tylko w Austrii, Danii, Finalndii, Niemczech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii), w aplikacji Eurosport App oraz globalnie na GCN+. Z kolei zawody XCM, EDR oraz E-EDR doczekają się rozbudowanych skrótów z każdej rundy. Więcej informacji oraz możliwości oglądania Pucharu Świata MTB pojawi się w nadchodzących miesiącach.

Sławomir Łukasik

Globalna popularność kolarstwa górskiego ciągle wzrasta i dzięki połączeniu wszystkich formatów w jeden, a także zapewnienie dostępu dla amatorów, powinno wyjść tylko na plus całemu kolarstwu. Dodatkowo dzięki festiwalowej atmosferze, miksowi wyścigów oraz rozbudowanych transmisjach na żywo, zawody Pucharu Świata MTB zapewnią świeże doznania dla zawodników, wiernych fanów, a także nowych osób, które dopiero odkrywają świat rowerów górskich.

David Lappartient, prezydent UCI

Dzięki stworzeniu jednej globalnej platformy, która łączy najważniejsze formaty ścigania oraz statusie UCI, nowa seria Pucharu Świata MTB z pewnością przyciągnie więdzej widzów oraz fanów. Naszym długoterminowym celem jest wzniesienie kolarstwa górskiego i całego ścigania na wyższy poziom, a także ściągnięcie nowych kibiców i fanów na wszystkich poziomach. Przyszłość jest bardzo ekscytująca i cieszymy się, że jesteśmy jej częścią.

Chris Ball, CEO ESO Sports

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube