Dzień trzeci ostatniego tegorocznego przystanku serii Crankworx World Tour, czyli festiwalu Crankworx Whistler to zarazem pierwsze finały kategorii pro. Zawodnicy zmierzyli się podczas wyścigu RockShox Canadian Open DH, który rozegrany został na trasie 1199. Została ona nazwana na cześć Steviego Smitha i jego zdobyczy 1199pkt w Pucharze Świata DH, dzięki czemu w 2013 wygrał klasyfikację generalną.

Ronan Dunne / zdjęcie: Clint Trahan

Trasa ta jest bardzo wymagająca, a większość zawodników nie chciała zrobić sobie krzywdy na samym początku rywalizacji. Jednak nie obyło się bez kraks i upadków, a z rywalizacji przed startem wycofały się m.in. Nina Hoffmann czy Mille Johnset.

Emmy Lan / zdjęcie: Rob Perry

Wśród pań niesamowity powrót zaliczyła Jenna Hastings, która w ostatnich miesiącach zmagała się z kontuzją nogi i swój pierwszy start w historii Crankworx Whistler od razu zamieniła na złoty medal. Drugie miejsce zajęła pobliska rezydentka Emmy Lan (na co dzień mieszka na wyspie Vancouver), a podium uzupełniła Matilda Melton, dla której było to pierwsze w karierze podium z serii zawodów Crankworx World Tour.

To zwycięstwo bardzo dużo dla mnie znaczy. Pierwszy raz w ogóle jestem w Whistler i pierwszy raz tu wystartowałam. Uszkodziłam nogę w marcu i spędziłam 10 tygodni w ogóle bez roweru, więc chciałam po prostu dobrze się bawić podczas tych zawodów.

Jenna Hastings
Jenna Hastings / zdjęcie: Clint Trahan

Rywalizację panów zdominował natomiast Jakob Jewett, który wygrał kwalifikacje, a następnie nie dał szans swoim rywalom podczas przejazdu finałowego. Tuż za nim uplasował się Dakotah Norton, a podium uzupełnił Luca Shaw.

To było moje drugie zwycięstwo z rzędu i czuję się z tym wspaniale! Była presja przed zawodami, ale zwycięstwo przy takiej stawce to jest naprawdę coś!

Jakob Jewett
Jakob Jewett / zdjęcie: Clint Trahan

Podium RockShox Canadian Open DH:

1. Jenna HASTINGS (Nowa Zelandia) // Jakob JEWETT (Kanada)
  2. Emmy LAN (Kanada) // Dakotah NORTON (USA)
  3. Matilda MELTON (USA) // Luca SHAW (USA)

Pełne wyniki: crankworx.com/results

Tym samym pierwsze zawody kategorii PRO podczas tegorocznego festiwalu Crankworx Whistler za nami. We wtorek powracają słynne zjazdowe zawody Garbanzo DH, a dzień później odbędzie się rywalizacja podczas Air DH i Official Whip-Off Championships presented by POC. Czwartek to z kolei podwójne emocje, czyli zawody Specialized Dual Slalom i Ultimate Pump Track Challenge, a na koniec roboczego tygodnia rozegrane zostaną zawody Outdoor Research Speed & Style. Sobota (noc z soboty na niedzielę czasu polskiego) to z kolei Red Bull Joyride z Dawidem Godźkiem i Natalią Niedźwiedź, a cały festiwal zakończy się w niedzielę podczas imprezy Canadian Open Enduro.

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.