Piętnaście tysięcy kibiców zebrało się przy trasie miejskiego wyścigu zjazdowego Red Bull Valparaíso Cerro Abajo 2024, który odbył się już po raz dwudziesty. Po raz kolejny zawodnicy zmierzyli się na legendarnej już trasie poprowadzonej pomiędzy zabudowaniami miasta Valparaiso. Trzeba dodać, miasta wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO.

Tomas Slavik / zdjęcie: Luis Barra, Red Bull Content Pool

Wszyscy chcą wziąć udział w zawodach w Valparaiso, do momentu aż tu przyjadą i zobaczą trasę.

Sebastián Vázquez, pierwszy zwycięzca Red Bull Valparaiso Cerro Abajo
Phil Atwill / zdjęcie: Luis Barra, Red Bull Content Pool

W zawodach wzięło udział 26 zawodników, którzy wpierw walczyli w kwalifikacjach. Do przejazdu finałowego przeszło 16, a wśród nich można byli tacy zawodnicy jak: reprezentant Chile w rowerowym enduro Pedro Burns, zwycięzcy Red Bull Monserrate Cerro Abajo Camilo Sánchez i Adrien Loron, znany ze startów w Pucharze Świata DH Brytyjczyk Phil Atwill czy prawdziwa legenda miejskich wyścigów DH Czech Tomáš Slavík.

Pedro Burns / zdjęcie: Luis Barra, Red Bull Content Pool

Najszybszym zawodnikiem dnia okazał się Brazylijczyk Lucas Borba, który już w zeszłym roku pokazał, że może wygrywać tego typu zawody. Podczas ubiegłorocznej serii zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, a teraz z czasem 2:18.674 w końcu stanął na najwyższym stopniu podium.

Mnóstwo adrenaliny i ogromnych prędkości. To był niesamowity i bardzo niespodziewany wyścig, więc bardzo się cieszę, że udało mi się być najszybszym.

Lucas Borba
Lucas Borba / zdjęcie: Gary Go, Red Bull Content Pool

Drugie miejsce ze stratą zaledwie 0.181s zajął lokalny wymiatacz, Chilijczyk Felipe Agurto. Podium uzupełnił Francuz Adrien Loron, który do zwycięzcy stracił 1.791s.

Felipe Agurto / zdjęcie: Gonzalo Robert, Red Bull Content Pool

O prawdziwym pechu mogą mówić m.in. Kolumbijczycy Camilo Sánchez i Sebastian Holguín. Pierwszy z nich złapał kapcia na trasie, a drugi zaliczył potężny upadek. Podobnie zakończył się wyścig dla Tomáša Slavíka, który tuż po starcie zerwał łańcuch i również mógł pożegnać się z dobrym wynikiem.

Nicolas Rodriguez / zdjęcie: Luis Barra, Red Bull Content Pool

Wyniki Red Bull Valparaiso Cerro Abajo 2024:

 1. Lucas Borba (Brazylia) 2:18.674
 2. Felipe Agurto (Chile) +0.181
 3. Adrien Loron (Francja) +1.791
 4. Matías Nuñez (Chile) +2.271
 5. Jerónimo Páez (Argentyna) +2.324
 6. Alberto Nicolás (Chile) +2.381
 7. Phil Atwill (Wielka Brytania) +2.951
 8. Pedro Burns (Chile) +3.083
 9. Pedro Ferreira (Chile) +3.798
 10. Gonzalo Gajdosech (Argentyna) +4.934
 11. Cesar Provoste (Chile) +7.122
 12. Sebastian Holguin (Kolumbia) +1:00.470
  • Camilo Sanchez (Kolumbia) DNF
  • Tomas Slavik (Czechy) DNF
  • Johannes Fischbach (Niemcy) DNF
Podium Red Bull Valparaiso Cerro Abajo 2024 / zdjęcie: Gary Go, Red Bull Content Pool

Kolejne zawody z serii Red Bull Cerro Abajo odbędą się 23 marca w mieście Guanajuato w Meksyku, a serię zakończą październikowe zmagania we Włoszech. Aby odpowiednio nastroić się przed kolejnym wyścigiem, polecamy obejrzeć dokument filmowy o serii: 20 lat ścigania w Red Bull Valparaiso Cerro Abajo.

YouTube player