Pierwsze w historii rowerowego enduro Mistrzostwa Świata Enduro i E-Enduro we włoskim Canazei, Val di Fassa, padły łupem reprezentacji Francji. Zawodnicy z tego kraju triumfowali we wszystkich kategoriach, a prawdziwą dominację ustanowili wśród pań, gdzie całe podium było w pełni francuskie.

Zawody we Włoszech rozpoczęły się od… opóźnienia o jeden dzień, a to wszystko za sprawą pogody. Tuż przed inauguracją imprezy zaczął padać śnieg, który w dość dużej ilości zaczął zalegać zwłaszcza na górnych odcinkach i przez to organizatorzy zdecydowali się na ogromne zmiany w harmonogramie oraz trasach.

Na starcie stanęło ponad 240 zawodników z całego świata, a do pokonania były ponad 42 kilometry podzielone na 5 odcinków, które zostały lekko zmodyfikowane względem oryginalnego planu (tu i ówdzie został przesunięty start w inne miejsce).

Mistrzostwa Świata Enduro 2024

Rywalizację mężczyzn od samego startu zdominował Francuz Alex Rudeau, który wygrał cztery pierwsze etapy, a na ostatnim odcinku był czwarty. Dzięki takiej postawie na koniec dnia mógł cieszyć się zdobyciem pierwszego złotego medalu w historii i wygrał całe zawody z przewagą ponad 22 sekund nad drugim rywalem.

Srebrny medal nieoczekiwanie zdobył rodak Rudeau’a, Louis Jeandel, który świetny dzień przypieczętował zwycięstwem na ostatnim etapie. Brąz przypadł reprezentantowi USA, Richiemu Rude’owi, który zameldował się na mecie ze stratą zaledwie 1.4s do Jeandela.

To coś niesamowitego! Śniłem o tym bardzo długo, marzyłem, a teraz się udało. Mój pierwszy indywidualny triumf na Mistrzostwach Świata! Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli w odniesieniu tego sukcesu. Teraz cieszę się tym zwycięstwem, a jutro będę się zastanawiał co dalej… na chwilę obecną nie wiem dla kogo będę jeździł w przyszłym sezonie i nie mam żadnych planów.

Alex Rudeau
Alex Rudeau

Wśród pań trzy etapowe zwycięstwa odniosła Francuzka Isabeau Courdurier i dzięki temu mogła cieszyć się z końcowego triumfu. Tym samym było to piękne zwieńczenie kariery dla najlepszej zawodniczki enduro w historii, ponieważ Isabeau robi sobie przerwę od startów na bliżej nieokreślony czas. Podium uzupełniły jej rodaczki, Melanie Pugin na drugim miejscu oraz Morgane Charre na trzecim.

Nie wiem co powiedzieć, dosłownie! Nie chciałam, aby moja kariera skończyła się tak jak w Loudenvielle i przegraną generalki. Ciężko pracowałam przez cały tydzień i jestem dumna ze swojej postawy. To była ciężka walka z warunkami, śniegiem i błotem, ale opłaciło się. Poza tym czy może być coś lepszego niż w pełni francuskie podium?

Isabeau Courdurier

W rywalizacji na rowerach elektrycznych, zawodnicy z Francji również nie dali szans rywalom. W stosunku do oryginalnych planów trasa została znacząco skrócona, aż o 20 kilometrów na drugiej pętli, ale i tak do pokonania było aż 9 odcinków.

Wśród pań złoto zdobyła Francuzka Estelle Charles, srebro zdobyła Florenca Espineira Herreros z Chile, a brąz padł łupem Niemki Raphaeli Richter. Na najwyższym stopniu podium wśród panów stanął natomiast Francuz Kevin Miquel, który wyprzedził Włocha Andreę Garibbo oraz swojego rodaka Kevina Marry’ego.

Wyniki Polaków

Z całej naszej reprezentacji najlepiej spisała się Katarzyna Burek, która wśród pań zajęła 23 miejsce (strata +5:03.880). W rywalizacji mężczyzn najwyżej sklasyfikowany został Sławomir Łukasik, który ukończył wyścig na 27 lokacie ze stratą +1:41.038. Łukasz Szymczuk był 91 (+3:44.078), a Michał Topór 95 (+3:54.222).

Sławomir Łukasik / zdjęcie: Dave Trumpore