Pierwszy tegoroczny przystanek serii Crankworx World Tour jest już tuż za rogiem, więc nadeszła pora, aby podzielić się nowościami, które organizatorzy przygotowali na ten sezon. Wśród nich znajdziemy nowości na trasach, daty Crankworx Summer Series Canada oraz pierwsze w historii Mistrzostwa Świata Crankworx FMBA Slopestyle pań. 

Kaos Seagrave, Crankworx Innsbruck 2023 / zdjęcie: Clint Trahan

Crankworx Rotorua świętuje 10-lecie 

Za mniej niż dwa tygodnie najlepsi zawodnicy na świecie ponownie zbiorą się w Nowej Zelandii, aby wziąć udział w jubileuszowej, dziesiątej edycji Crankworx Rotorua. Tegoroczny festiwal rozpocznie się w lesie Whakarewarewa, gdzie odbędą się zawody RockShox Taniwha Downhill. Następnie fani będą mogli ekscytować się zawodami rozgrywanymi w Skyline Rotorua, a wśród nich znalazły się takie dyscypliny jak Specialized Dual Slalom, Speed & Style, Pump Track Challenge, Whip-Off, Air DH czy Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza.

Robin Goomes podczas Crankworx Rotorua 2023 / zdjęcie: Clint Trahan

We wszystkich imprezach zawodnicy będą rywalizować w kategoriach mężczyzn i kobiet, a zawody slopestyle będą pierwszymi w historii kobiecych Mistrzostw Świata Crankworx FMBA Slopestyle. Główną prowadzącą będzie doskonale znana zawodniczka, Katy Winton, która z pewnością zadba o odpowiednią atmosferę, wywiady i ciekawostki. 

Robin Goomes podczas Crankworx Rotorua Speed & Style 2023 / zdjęcie: Clint Trahan

Cairns, czyli przystanek w raju 

Drugim przystankiem serii będzie majowa edycja Crankworx Cairns, która odbędzie się w Australii. Oprócz zawodów Specialized Dual Slalom, RockShox Downhill czy Slopestyle, odbędą się także zmagania podczas Speed & Style i Pump Track. Tym razem organizatorzy przygotowali kilka nowości i zawody na Pump Tracku odbędą się przy sztucznym oświetleniu. Oprócz tego będzie mnóstwo koncertów i pozytywnych wibracji.

Jayce Cunning i Caroline Buchanan podczas Crankworx Cairns Pump Track 2023 / zdjęcie: Clint Trahan

Wyjątkowe rowerowe doświadczenie w Austrii

Jedyny europejski przystanek Crankworx World Tour to doskonale znany festiwal Crankworx Innsbruck, który odbędzie się w czerwcu. Będzie to już ósma edycja imprezy w Austrii i z tej okazji organizatorzy zaprezentują kompletnie nową trasę do Dual Slalomu, która została przeniesiona w inne miejsce oraz zaktualizowany tor do Speed & Style.

Crankworx Innsbruck Thule Slopestyle 2023 / zdjęcie: Clint Trahan

Wisienką na torcie będzie z całą pewnością impreza Thule Slopestyle, a nie można zapominać także o wyjątkowo zaciętych zmaganiach podczas Crankworx Innsbruck Pump Track Challenge presented by Raiffeisen Club Tirol czy rozgrywanych we wspaniałej scenerii zawodach Official European Whip Offs Championships.

Crankworx Innsbruck Speed & Style 2023 / zdjęcie: Clint Trahan

Powrót do korzeni podczas Crankworx Whistler 

Kanadyjskie Whistler to miejsce, w którym w 2004 roku wszystko się zaczęło. I to właśnie tu w lipcu podczas dziesięciodniowego festiwalu zakończą się tegoroczne zmagania. Organizatorzy potwierdzili wielki powrót jednych z najdłuższych zawodów zjazdowych na świecie, czyli Garbanzo DH. W tym roku będą miały miejsce także nowe imprezy, takie jak Aspire hosted by Grow Cycling, czyli impreza dla branży rowerowej, zawodników i całych rowerowych społeczności.  

Bas van Steenbergen podczas Crankworx Whistler Garbanzo DH / zdjęcie: Fraser Britton

Crankworx Summer Series Canada powraca w sezonie 2024 

Letnia seria Crankworx, czyli Crankworx Summer Series powraca do Kanady i odbędzie się w dwóch miejscach w Ontario i Nowym Brunszwiku. Potwierdzone zostały dwa festiwale, w których wezmą udział zarówno profesjonalni zawodnicy jak i kompletni amatorzy. Zmagania w resorcie Horseshoe będą miały miejsce w lipcu i rozegrane zostaną takie dyscypliny jak Air DH, Slopestyle czy Dual Slalom. Z kolei w sierpniu odbędzie się impreza w Sugarloaf, gdzie zawodnicy będą rywalizować w zjeździe, dual slalomie i slopestyle’u. Oprócz tego odbędzie się cała impreza Kidsworx.

Bernard Kerr, Crankworx Innsbruck 2023 / zdjęcie: Clint Trahan

Race Companion Fantasy League

Dla wszystkich fanów i entuzjastów kolarstwa górskiego, którzy chcą się trochę bardziej zaangażować, stworzona została tzw. Fantasy League. Będzie można tu obstawiać wyniki zawodów Crankworx Downhill czy Slopestyle, a uczestnicy będą mogli tworzyć własne ligi i rywalizować o ciekawe nagrody.

Race Companion Fantasy League: theracecompanion.com

Robin Goomes, Harriet Burbidge Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Kobiety szturmują slopestyle

Tegoroczny sezon będzie przełomowy dla kobiecego freeride’u, a to za sprawą faktu, że utworzone zostały Mistrzostwa Świata Crankworx FMBA Slopestyle dla pań. Będą to cztery rundy, podczas których panie będą walczyć o tytuł najlepszej zawodniczki na świecie i nie możemy się już tego doczekać. 

Harriet Burbidge Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Daty Carnkworx World Tour 2024: 

  • 16-24 marca: Crankworx Rotorua
  • 22-26 maja: Crankworx Cairns
  • 12-16 czerwca: Crankworx Innsbruck 
  • 19-28 lipca: Crankworx Whistler 
  • Nowość! Crankworx Summer Series Canada

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr