Już za chwilę rozpocznie się jedna najbardziej rozpoznawalnych imprez świata sportów ekstremalnych – Swatch Nines MTB. Dzięki dwóm wyjątkowym lokalizacjom oraz szerokiej gamie nowych zawodników i dyscyplin, zawody Nines MTB 2025 otwierają nowe, ekscytujące możliwości dla tego i tak już przełomowego wydarzenia.
Swatch Nines MTB 2025 w skrócie:
- Co? Swatch Nines MTB 2025
- Kiedy? 4-13 września 2025
- Gdzie? Green Hill Bikepark (Niemcy) & Bike Republic Sölden (Austria)
- Kto? Zaproszeni najlepsi zawodnicy i zawodniczki freestyle MTB na świecie, BMX’owcy oraz skateboardziści
Big Air w Green Hill, Slopestyle i Freeride w Sölden
Akcja rozpoczyna się w dniach 4-6 września w Green Hill Bikepark w niemieckim regionie Sauerland, gdzie nacisk położony jest na progres w Big Air. Zawodnicy poprosili o przestrzeń do poprawy swoich umiejętności, więc Swatch Nines ją stworzył: dzięki odpowiednim wielkościom hop, miękkim lądowaniom, poduszce powietrznej Masters Of Dirt, trampolinom Berg i trenerom akrobatyki powietrznej, podczas tej sesji nie ma żadnych granic.


Następnie wydarzenie przeniesie się do Bike Republic Sölden w Austrii, gdzie będzie się odbywać w dniach 9-13 września. Zgodnie z mottem „przez riderów, dla riderów”, istniejące trasy slopestyle i freeride Nines zostały zmodernizowane dzięki zaangażowaniu Sama Hodgsona, Matta McDuffa i Simona Moratza. Swatch Nines pozostaje jedyną imprezą na świecie, która łączy światowej klasy trasę freeride z najnowocześniejszymi trasami slopestyle. Dodanie skateparku jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę, oferując przestrzeń dla zawodników BMX i skateboardingu, aby mogli zająć swoje miejsce przy stole.
Wprowadzanie wszystkich zmian na trasie było czymś, o czym dużo myślałem od zeszłorocznych zawodów Nines. Zastanawiałem się, jak doprowadzić trasę do stanu, w jakim powinna być od samego począku. Wybrać, na czym się najbardziej skupić i wprowadzić wszystkie drobne korekty, które robią ogromną różnicę. Jestem bardzo zadowolony z rezultatów i mam nadzieję, że trasa zaoferuje najlepsze warunki do jazdy dla wszystkich zawodników, a także sprawi maksymalną frajdę wszystkim, niezależnie od stylu, rodzaju roweru czy płci.
Sam Hodgy Hodgson
Zarówno linie Slopestyle, jak i Freeride wskoczyły na wyższy poziom. Z Samem Hodgsonem i Mattem MacDuffem na pokładzie, stworzyliśmy idealne połączenie Big Air i czystej zabawy. Przenieśli swoje pomysły bezpośrednio na konstrukcje i przekształcili linie w place zabaw pełne kreatywności. Najlepsze jest to, że chłopaki od razu przetestowali przeszkody i po prostu nie mogli się oderwać. Właśnie o taki klimat nam chodzi!
Simon Moratz

Lista zawodników: mnóstwo talentu w różnych stylach
Zaproszeni zawodnicy na tegoroczną imprezę Swatch Nines MTB zapewniają pełne spektrum talentów w kolarstwie górskim. Wśród pań znalazły się takie nazwiska jak Alma Wiggberg (Szwecja), Robin Goomes (Nowa Zelandia), Casey Brown (Kanada) czy Patricia Druwen (Niemcy). Wśród panów zobaczymy m.in. Emila Johanssona (Szwecja), Tima Bringera (Francja) Szymona i Dawida Godźków (Polska) czy Erika Fedko (Niemcy).

Nie mogę się doczekać tegorocznej imprezy! W zeszłym roku przegapiłam ją z powodu kontuzji, więc nie mogę się doczekać, żeby pojeździć w tym miejscu. Przeszkody wyglądają po niesamowicie.
Alma Wiggberg
Zawsze ciekawie jest spotkać najlepszych sportowców świata i zobaczyć, jak motywują się nawzajem w przyjaznych warunkach. Ten rok jest wyjątkowy dzięki połączeniu MTB i BMX – nie mogę się doczekać, co się wydarzy!
Nico Zacek, założyciel Swatch Nines

Dni otwarte: trzy szanse do oglądania na żywo
Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku zorganizowane zostaną specjalne sesje dla publiczności, gdzie każdy będzie mógł oglądać swoich ulubieńców na żywo. W Green Hill dzień otwarty przypadnie na sobotę 6 września w godzinach 13:00-16:00 i połączony będzie z festiwalem BYND The Hill Festival.
Z kolei w Bike Republic Sölden wpierw odbędzie się nocna sesja w piątek 12 września (19:00-21:00), a potem nastąpi wielki finał w niedzielę 13 września (13:00-16:00).

Festiwale kolarstwa górskiego: Beyond The Hill oraz BRS Festival
W obydwu lokalizacjach odbędą się specjalne festiwale, które będą pokrywać się imprezą Swatch Nines. W Green Hill odbędzie się BYND The Hill Festival w dniach 5-7 września, podczas gdy BRS Festival planowany jest na 12-14 września w Sölden.



Jeszcze więcej sportów: BMX i deskorolka
Środowisko BMX pytało, a Swatch Nines odpowiedział: jedni z najlepszych zawodników BMX, Matthias Dandois (Francja), Garret Reynolds (USA) czy Courage Adams (Nigeria/Hiszpania) – pojawią się na miejscu i będą mogli korzystać z wyjątkowego skateparku wbudowanego w trasę MTB w Sölden. Towarzyszyć im będą skateboardziści Andy Anderson (Kanada), Gustavo Riberio (Portugalia) oraz Madars Apse (Łotwa).
Nie zabraknie także pokazów na moto, gdzie swoje umiejętności pokażą zawodnicy FMX oraz E-FMX. Więcej szczegółów wkrótce…

Konkurs Become A Nine: poznajcie tegorocznych zwycięzców
W tym roku po raz kolejny zorganizowany został konkurs Become A Nine, który miał kilka różnych form. David Zimmermann, Marlon Katzke oraz Justus Imhorst zdobyli dzikie karty na swoistych kwalifikacjach, które miały miejsce w Green Hill Bikepark w lipcu.
Z kolei w ramach konkursu online, zaproszenie zdobyli Johanna Nussbaumer (Niemcy) oraz Harry Gascoyne (Wielka Brytania). Nowością było natomiast specjalne zaproszenie dla fotografów, gdzie zgłosiło się ponad 100 chętnych. Bilet do Sölden zdobyła Pyrene Duffau.
O imprezie Swatch Nines
Swatch Nines to przyjazna rywalizacja w świecie sportów wyczynowych. Dzięki unikalnym formatom i miejscom, które przyciągają najlepszych sportowców, filmowców i fotografów, Nines celebruje ludzki talent i kreatywność, jednocześnie oddając pierwotnego, nieokiełznanego ducha sportów akcji. Ciągle ewoluując, aby sprostać potrzebom wszystkich środowisk fanów i zawodników, doświadczenie Swatch Nines obejmuje teraz trzy filary sportów akcji: śnieg, surfing i rowery.
Oficjalna strona: thenines.cc
Media: facebook, instagram, youtube
