Dawid Godziek zdobył złoty medal w konkurencji BMX Dirt w zawodach X Games 2018, które odbyły się w sobotę w Sydney. To najbardziej prestiżowa impreza na świecie w sportach ekstremalnych. W 2020 roku BMX znajdzie się w programie igrzysk olimpijskich w Tokio.

Dawid Godziek złotym medalistą X Games w Sydney
zdjęcie: Garth Milan /Red Bull Content Pool

Dawid Godziek jako drugi Polak w historii dołączył do grona medalistów X Games. Zawodnik z Suszca musiał pokonać zawodników ze światowej czołówki. Tor w Australii był szalenie wymagający. Młodszy z braci Godziek udowodnił, że obecnie jest najlepszy na świecie, wykonując sztuczki na bardzo wymagających przeszkodach.

Dawid zapewnił sobie zwycięstwo już w pierwszym przejeździe, pewnie lądując „twister” na pierwszej hopie, następnie „double tailwhip” i „cashroll” na ostatniej skoczni. Sędziowie ocenili ten przejazd na 90,33 pkt., a Dawid tym samym zdeklasował rywali. Żaden inny finalista nie był w stanie zbliżyć się do tego rezultatu. Zdobywca drugiego miejsca Kyle Baldock uzyskał 86 pkt., a trzeci Colton Walker – 83 pkt.

Dyscyplina BMX cieszy się ostatnio coraz większą popularnością. Już na kolejnych igrzyskach olimpijskich w 2020 roku po raz pierwszy zobaczymy BMX Skatepark, co stanowi przełom w tym sporcie.

Nieoficjalnie zawody X GAMES nazywane są „igrzyskami sportów ekstremalnych”. Odbywają się w kilku kategoriach m.in.: BMX Dirt, Skateboarding czy Motocross. Bierze w nich udział jedynie oficjalnie zaproszona czołówka – 20 najlepszych zawodników BMX z całego świata.

Dawid jest aktualnie najbardziej utytułowanym zawodnikiem BMX Dirt w Polsce i zajmuje jedną z czołowych pozycji w rankingu światowym. We wrześniu jako pierwszy człowiek na świecie wykonał poczwórny tailwhip – niezwykle trudny trick. Wyczyn Dawida obiegł media na całym świecie.

Więcej o Dawidzie: