Wyobraźcie sobie trasę, weźcie głęboki oddech, rozluźnijcie ręce oraz ciało i wyruszcie na trasę. Tak mogłaby wyglądać chwila przed startem każdego zawodnika, ale jak przygotować się do startu w wyścigu, gdy jesteś bardzo młodą osobą, która dopiero wkracza w dorosły świat? Jak być zrelaksowanym w momencie, gdy musisz skoncentrować się na przejechaniu swojej linii jak najlepiej i jak najszybciej. W regionie Serfaus-Fiss-Ladis znajdują odpowiedź na te pytania każdego roku podczas wyjątkowego festiwalu rowerowego.

Wszyscy młodzi zawodnicy mają swoich idoli. Dla jednych są to takie gwiazdy jak Greg Minnaar, Aaron Gwin, Rachel Atherton czy Myriam Nicole, a dla innych najważniejsze jest być jak pokonywać swoje słabości i krok po kroku zbliżać się do swoich idoli. Trening fizyczny, a także mentalny to nieodłączna część obecnego sportu i jest bardzo ważna w każdym wieku.

Serfaus-Fiss-Ladis: od młodzika do zawodnika

Po to powstała fundacja organizująca coroczny „Rookie Camp”. Jest to obóz, podczas którego dzieciaki przygotowywane są do swoich pierwszych startów w zjazdowych zawodach „iXS International Rookies Championships” – nieoficjalnych Mistrzostwach Świata Młodzików.

Christian Zangerl, Manager Bike Parku Serfaus-Fiss-Ladis:

Staramy się wspierać młodych riderów w każdy możliwy sposób i jest to dla nas najważniejsze. To oni są przyszłością tego sportu i chcemy im poczuć się lepiej na rowerze, a przede wszystkim by mogli się jak najlepiej bawić podczas jazdy. Na co dzień pracujemy jako instruktorzy rowerowi, a współpracują z nami również tacy zawodnicy jak Matt Walker.

Serfaus-Fiss-Ladis: od młodzika do zawodnika

MTB-Festival Serfaus-Fiss-Ladis to impreza skupiająca się na dzieciakach. To oni co roku są najważniejsi podczas festiwalu i „Rookie Camp” jest skrojony właśnie pod ich potrzeby. Dodatkowo otrzymują w bonusie mnóstwo doświadczeń zarówno życiowych jak i rowerowych, a to z całą pewnością pomoże im zostać lepszymi zawodnikami.

Matt Walker, zawodnik zjazdowego Pucharu Świata DH:

To świetna sprawa móc przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie zbierane przez lata. Ja musiałem uczyć się tego na własnych błędach, ale oni mają już trochę łatwiej. Dzięki temu, że mamy cały tydzień, to możemy wejść głębiej w każdy aspekt jazdy i z całą pewnością jest to świetny pomysł na zwiększenie swoich umiejętności jazdy na rowerze.

Serfaus-Fiss-Ladis: od młodzika do zawodnika

Oprócz treningów typowo rowerowych, jazdy po trasach i analizowaniu ich, również nie można pominąć aspektów psychicznych i mentalnych. Młodzi adepci uczeni są jak radzić sobie ze stresem wynikającym ze startu oraz obawą przed porażką czy zwycięstwem. Dla ducha i ciała przygotowane zostały podstawy yogi, która z pewnością pomoże młodym zawodnikom uniknięcia kontuzji.

Serfaus-Fiss-Ladis: od młodzika do zawodnika

Christian Zangerl, Manager Bike Parku Serfaus-Fiss-Ladis:

Uwielbiam obserwować jak dzieciaki chłoną wiedzę. W pewnym momencie widzisz jak się koncentrują i wyobrażają pewne rzeczy zanim w ogóle dotrą do bramki startowej. Część z nich pewnie dzień wcześniej pojechałaby na trasę i po prostu zjechała, bez chwili zastanowienia czy przygotowania. To naprawdę bardzo ekscytujące i budujące, gdy patrzysz na nich i widzisz jak się rozwijają i poprawiają swoje umiejętności. Wraz z całą ekipą nie możemy doczekać się kolejnej edycji imprezy.

Serfaus-Fiss-Ladis: od młodzika do zawodnika

Więcej informacji o regionie Serfaus-Fiss-Ladis można znaleźć na stronie bike-sfl.at. Śledź nas na : Facebook, Instagram & YouTube

#bikesfl #bikeparksfl #bikeschulesfl #singletrail #scheidtrail #fluestertrail #zirbentrail #frommestrail #mtbfestival #wearefamily #serfausfissladis


Zdjęcia: Christian Waldegger