wtb_3

Zestaw kół zbudowanych na piastach Soul-Kozak oraz obręczach WTB KOM i25 to rowerowa biżuteria. Części są lekkie i wykonane bardzo starannie z najwyższą dbałością o szczegóły. Połączenie polskich piast Soul-kozak i amerykańskich obręczy firmy WTB, zaowocowały stworzeniem jednych z najlżejszych kół do rowerowego enduro.

wtb_2

Poniżej przypomnę kilka danych:

Obręcz WTB KOM i25 27.5″ 32h – 454g

Piasta przednia Soul Kozak QR15 32h – 117g

Piasta tylna Soul Kozak 142x12mm 32h – 244g

Opona WTB Trail Boss Tough High Grip 2.25×27.5″ – 850g

Opona WTB Vigilante Tough High Grip 2.3×27.5″ – 1160g

Opona WTB Vigilante Tough Fast Rolling 2.3×27.5″ – 1050g

Koło przednie – 720g (1980g z oponą Trail Boss Tough High Grip)

Koło tylne – 850g (2100g z oponą Vigilante Tough Fast Rolling)

wtb_1

OBRĘCZE:

WTB KOM (King of Mountain) to bardzo lekka obręcz przystosowana do systemu bezdętkowego. Waga pokazała 454g co oznacza bardzo dobry wynik. Niską wagę osiągnięto m.in. poprzez zastosowany materiał – aluminum WT69, które jest o 20% mocniejsze od aluminium serii 6000. Dzięki temu można z niego budować lżejsze i wytrzymalsze komponenty. Obręcze WTB KOM i25 zostały zaprojektowane głównie z myślą o wyścigach, dla ludzi o zacięciu sportowym itd.

Nie jestem idealną grupą docelową, tym bardziej byłem ciekawy tego produktu. Miałem nadzieję, że amatorowi MTB z moją tuszą oraz umiejętnościami „worka kartofli”, będą dzielnie służyły podczas sezonu. Czy myliłem się wybierając WTB KOM i25? Nie!

PIASTY:

Polski produkt, serce bije mocniej, duma rozpiera! Tak, to dzieje się naprawdę, mamy światowej klasy produkt. Firma Soul-Kozak cały czas współpracuje z zawodnikami ciągle udoskonalając swoje produkty. Piasty Soul-Kozak najczęściej pojawiają się w rowerach zawodników, a ja rowerem enduro kilometrów tysięcy nie zrobię… Wiem, sprawdzę je pod kątem zwykłego „zjadacza chleba”, za którym nie stoi sponsor, który nic nie musi. Amator, który idzie na rower na przygotowane trasy do bike parku lub wybiera się na eksplorowanie ścieżek i oczekuje, że bez większego zaangażowania w częste serwisy będzie cieszył się z dobrego wyboru jakiego dokonał. Taki gość, który wydaje swoją kasę na wyjazdy i sprzęt. Szczegółowy opis piast znajdziecie we wcześniejszej odsłonie >TU<.

Krótkie przypomnienie charakterystyki piast Soul-Kozak:  Tylna piasta posiada opatentowane sprzęgło jednokierunkowe M-netic. Działanie systemu M-netic opiera się na polu magnetycznym wytworzonym przez dwa pierścienie umieszone w bębenku piasty. Dzięki temu mamy mniej części wewnątrz, pozbywamy się klasycznych zapadek i w efekcie otrzymujemy minimalistyczny oraz prawdopodobnie bezawaryjny system. Sprzęgło M-netic składa się ze stalowego pierścienia zębatego z wbudowanym magnesem, który dociska się do bębenka piasty, a drugim magnes zamontowany jest w korpusie piasty. Dwa magnesy odpychają się od siebie, czego wynikiem jest zazębianie się. Wszystko uszczelnione z dodatkową uszczelką/pierścieniem silikonowym. wtb_4

Jazda i po jeździe. PODSUMOWANIE:

Koła złożone na komponentach Soul-Kozak i WTB dzielnie znosiły wszelkie niedogodności terenowe, pogodowe oraz największą niedogodność, czyli mnie. Zestaw kół walczył z dużym ciężarem wymagań. Zostały zbudowane jako lekkie koła i miały być bezawaryjne. Więc:

Obręcze WTB KOM i25 (27,5”) pomimo, że są lekkie, są również wytrzymałe. Przy moim uprawianiu MTB nie udało mi się ich zniszczyć. Piasty Soul-Kozak są lekkie, wytrzymałe i mają bezawaryjny system. Jedynie na co musisz zwrócić uwagę przy piaście tylnej (jeżeli oczywiście zaczniesz ją rozbierać sam), to prawidłowe ułożenie uszczelki/pierścienia silikonowego. Zdarzyło się, że po złożeniu koła, uszczelka zutylizowała się i zmieliła się poprzez moje błędne jej ułożenie. Jak okazało się po kontakcie z producentem, krótka jazda bez w/w uszczelnienia nie wpłynie na działanie piasty. To prawda, trzy dni w pyle Les2Alps nie wpłynęło na pracę piasty. Po powrocie czyszczenie, założenie gumki i jak nowa.

wtb_5

Wybierając piastę Soul-Kozak musisz wiedzieć i być na to przygotowany – na WYSOKI POZIOM DŹWIĘKU jaki wydaje piasta. System M-netic jest naprawdę głośny (mnie to nie przeszkadza, jest plusem – ostrzega innych, że nadchodzę). Konserwacja, czyszczenie i smarowanie sprzęgła nie wymaga narzędzi (pamiętaj o tej gumce/uszczelce żeby prawidłowo ją ułożyć!).

Przez sezon koła mnie nie zawiodły, mam lekki, dobry zestaw kół, który będzie służył jeszcze długi czas. Przyzwyczaiłem się do dźwięku jaki wydaje ta piasta i teraz trudno mi sobie wyobrazić jazdę na innym zestawie. Koła traktowane są tak ostro jak ostre jest MTB. W pełni spełniły powierzone im zadanie. Dobre obręcze WTB KOM i25 w połączeniu z polskimi piastami Soul-Kozak to dla mnie zestaw idealny do enduro. Cieszę się, że mała manufaktura Soul-Kozak produkuje produkty światowej klasy i z czystym sumieniem mogę polecić taki zestaw kół.

kolo_sloul_kozak

Producent i dystrybutor: www.soul-kozak.com

Dystrybucja WTB: rowersport.pl

 soul_kozak