Gripy Fit XC to najnowszy model chwytów od firmy ESI Grips. Wśród całej gamy silikonowych produktów marki wyróżniają się specjalnym wcięciem, które ma za zadanie poprawić ergonomię i pewność chwytu. Czy to się udało? Zobaczmy!

Test: chwyty kierownicy ESI Fit XC
Chwyt ESI Fit XC tuż po montażu wyglądał perfekcyjnie

Poprzednie modele firmy ESI, czyli Chunky i Extra Chunky, sprawdziły się u nas doskonale i kiedy pojawiła się możliwość sprawdzenia najnowszego modelu, to nie wahałem się ani chwili. Wersja Fit XC łączy w sobie zalety dwóch wymienionych wcześniej modeli. W węższym miejscu mają one grubość wersji Chunky, a w pozostałych Extra Chunky (najgrubsze). Istnieje również wersja CR, która łączy w sobie grubości Chunky oraz najcieńszych w gamie Racer’s Edge.

Test: chwyty kierownicy ESI Fit XC Test: chwyty kierownicy ESI Fit XC
Po kilku miesiącach testów zużycia praktycznie nie widać, jedynie brud

Takie połączenie sprawia, że w miejscu chwytu kciukiem powinno nam być wygodniej. I tak w zasadzie jest w praktyce. Gripy są super wygodne! Do tego stopnia, że po próbach jazdy bez rękawiczek, stwierdziłem że jest to bardzo ciekawa opcja i przynajmniej w letnie dni mogę pozbyć się choć na chwilę ochrony dłoni, bez uszczerbku na komforcie. Minusy? W zasadzie odkryłem dwa. Firmowe barendy trzeba zastąpić większymi, aby zminimalizować ryzyko rozcięcia gripa od boku, co w konsekwencji może oznaczać konieczność jego wymiany na nowy. Drugi minus to łatwe łapanie brudu, przez co estetyka trochę kuleje. Na szczęście w tym wypadku wystarczy wziąć mokrą gąbkę i wyszorować porządnie gripy, a wtedy będą wyglądać jak nowe.

Test: chwyty kierownicy ESI Fit XC
Jak widać na zdjęciu, nowy model ESI Fit XC jest szybszy od ESI Chunky ;)

Tomasz Profic, 43RIDE:

Moje przypuszczenia, że chwyty ESI są bardzo dobre, potwierdziły się w każdym calu. Specjalne wycięcie sprawia, że chwyt kierownicy jest pewniejszy, a wygoda korzystania jest wprost nieprawdopodobna. Osobiście jestem bardzo zadowolony z tych chwytów i jeżeli tylko nie stanie się nic nieprzewidzianego, to z pewnością dożyją swych dni w moim rowerze… a sądząc po praktycznie zerowym stopniu zużycia po całym sezonie, to nie nastąpi to zbyt prędko.


Dystrybucja: bikeline.pl
Pierwsze wrażenie: 43ride.com/esi-fit-xc
Zdjęcie z jazdy: Darek Nowak dfotosport.com / facebook.com/dfotosport