Test: chwyty kierownicy ESI Fit XC

Gripy Fit XC to najnowszy model chwytów od firmy ESI Grips. Wśród całej gamy silikonowych produktów marki wyróżniają się specjalnym wcięciem, które ma za zadanie poprawić ergonomię i pewność chwytu. Czy to się udało? Zobaczmy!

Test: chwyty kierownicy ESI Fit XC
Chwyt ESI Fit XC tuż po montażu wyglądał perfekcyjnie

Poprzednie modele firmy ESI, czyli Chunky i Extra Chunky, sprawdziły się u nas doskonale i kiedy pojawiła się możliwość sprawdzenia najnowszego modelu, to nie wahałem się ani chwili. Wersja Fit XC łączy w sobie zalety dwóch wymienionych wcześniej modeli. W węższym miejscu mają one grubość wersji Chunky, a w pozostałych Extra Chunky (najgrubsze). Istnieje również wersja CR, która łączy w sobie grubości Chunky oraz najcieńszych w gamie Racer’s Edge.

Test: chwyty kierownicy ESI Fit XC Test: chwyty kierownicy ESI Fit XC
Po kilku miesiącach testów zużycia praktycznie nie widać, jedynie brud

Takie połączenie sprawia, że w miejscu chwytu kciukiem powinno nam być wygodniej. I tak w zasadzie jest w praktyce. Gripy są super wygodne! Do tego stopnia, że po próbach jazdy bez rękawiczek, stwierdziłem że jest to bardzo ciekawa opcja i przynajmniej w letnie dni mogę pozbyć się choć na chwilę ochrony dłoni, bez uszczerbku na komforcie. Minusy? W zasadzie odkryłem dwa. Firmowe barendy trzeba zastąpić większymi, aby zminimalizować ryzyko rozcięcia gripa od boku, co w konsekwencji może oznaczać konieczność jego wymiany na nowy. Drugi minus to łatwe łapanie brudu, przez co estetyka trochę kuleje. Na szczęście w tym wypadku wystarczy wziąć mokrą gąbkę i wyszorować porządnie gripy, a wtedy będą wyglądać jak nowe.

Test: chwyty kierownicy ESI Fit XC
Jak widać na zdjęciu, nowy model ESI Fit XC jest szybszy od ESI Chunky ;)

Tomasz Profic, 43RIDE:

Moje przypuszczenia, że chwyty ESI są bardzo dobre, potwierdziły się w każdym calu. Specjalne wycięcie sprawia, że chwyt kierownicy jest pewniejszy, a wygoda korzystania jest wprost nieprawdopodobna. Osobiście jestem bardzo zadowolony z tych chwytów i jeżeli tylko nie stanie się nic nieprzewidzianego, to z pewnością dożyją swych dni w moim rowerze… a sądząc po praktycznie zerowym stopniu zużycia po całym sezonie, to nie nastąpi to zbyt prędko.


Dystrybucja: bikeline.pl
Pierwsze wrażenie: 43ride.com/esi-fit-xc
Zdjęcie z jazdy: Darek Nowak dfotosport.com / facebook.com/dfotosport