Opona WTB Riddler to typowy przedstawiciel górskiego semi-slick’a. Po bokach opony znajdziemy duże i twarde klocki, które mają za zadanie wgryzać się w teren i zwiększać przyczepność, podczas gdy drobny środkowy bieżnik ma głównie zmniejszyć opory toczenia i zapewnić odpowiednią szybkość.

Opony WTB Riddler

Rodzina Riddler’a nie jest zbyt wielka, w ofercie dostępne są zaledwie dwa rozmiary w dwóch szerokościach. Węższa wersja 2.25″ oferowana jest w rozmiarze 27.5″ i wersji TCS Light, oraz 29″ i wersji TCS Light i Tough. Z kolei druga szerokość 2.4″ dostępna jest tylko w rozmiarze koła 27.5″ i dwóch wersjach oplotu: TCS Light oraz TCS Tough. Wszystkie opcje opon występują tylko w opcji Fast Rolling wykorzystującej mieszankę gumy WTB Dual DNA (50/60a). Riddler dedykowany jest do jazdy cross-country/all mountain w warunkach od suchych i twardych, aż po wilgotne i luźne.

Opony WTB Riddler

Technologie użyte w oponach WTB Riddler prezentują się następująco:

  • TCS (Tubeless Compatible System) – pierwszy system opon bezdętkowych, który otrzymał certyfikat Mavic UST®, co oznacza, że są w pełni zgodne z systemem bezdętkowym. W skrócie oznacza to, że oponę można użytkować bez dętki, zalewając uprzednio odpowiednim uszczelniaczem i z wykorzystaniem odpowiedniej obręczy.

  • TCS Light – lżejsza wersja oplotu opony, skupiona na oszczędzeniu gramów dla zmniejszenia masy oraz zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości przed przebiciami. Idealny kompromis między niską masą rotacyjną, a wysoką wytrzymałością.

  • TCS Tough – wzięliśmy naszą technologię oplotu TCS Light i go… podwoiliśmy. To oznacza podwójną ściankę na całej oponie i odpowiednią wytrzymałość w najcięższych możliwych warunkach.

  • Dual DNA – idealny miks mieszanek gumy, który ma zapewnić odpowiednią wytrzymałość, trwałość i trakcję. Technologia wykorzystywana w oponach w wersji Fast Rolling. Środkowa część opony wykonana jest z twardszej mieszanki, dzięki czemu opona posiada mniejsze opory toczenia i zwiększona jest jej żywotność. Z kolei boczne klocki wykonane są z miększej i wolniej rozprężającej się gumy, co istotnie poprawia kontrolę i trakcję.

Opony WTB Riddler

Tomasz Profic, 43RIDE:

Z początku myślałem o zastosowaniu Riddlera tylko jako oponę napędzającą, taką która ma mi zapewnić minimum oporów toczenia oraz maksimum prędkości. Jednak w toku testów zaryzykowałem założenie tej opony również na koło prowadzące… i nie żałuję! WTB Riddler to typowy semi-slick, oczywiście w wersji MTB. Duże boczne klocki zapewniają odpowiednie trzymanie w zakrętach, podczas gdy drobny środkowy bieżnik znacznie zmniejsza opory toczenia i pozwala utrzymać wysokie prędkości.

Opony WTB Riddler
zdjęcie: Jakub Wosik

Riddler to mój wybór na lokalne miejskie trasy i bardzo dobrze sprawdza się w takim terenie. Twarde i ubite ścieżki są wręcz jego idealnym żywiołem, ale nawet gdy pojawi się tu trochę piasku czy błotka, to nie tracą przyczepności. Rozmiar 2.4″ wydaje się być trochę za duży jak „na miasto”, ale zawsze można wybrać cieńszą wersję, która powinna zapewniać większą precyzję prowadzenia. W połączeniu z ogromnymi karbonowymi obręczami WTB Ci31, całe koło wygląda naprawdę masywnie i wiele osób pytało się mnie, czy to nie jest już rozmiar plusowy.

Wersja 27.5×2.4″ TCS Light waży 777g, co jest dość sporym wynikiem, ale trzeba pamiętać, że jest to pewien kompromis między oponami o drobnym i agresywnym bieżniku. Pomimo swojego rozmiaru potrafiłem zakopać się w bardzo sypkim piasku, ale na takie warunki, to już chyba tylko fatbajk. Co jeszcze? Korzystam z systemu bezdętkowego, a Riddler w połączeniu z mlekiem jest totalnie bezproblemowy. Nawet po przecięciu opony, szybka naprawa załatwiła problem i działa do dziś. Co prawda w bardziej agresywny teren poleciłbym wersję TCS Tough, ale model TCS Light także da radę w trochę mniejszych górach. Również zamontowanie „na odwrót” nie zmienia wiele, ponieważ opona jest prawie symetryczna, a ja po prostu nie czuję różnicy w przyczepności czy oporach toczenia.

Opony WTB Riddler

Podsumowując, jeżeli szukacie kompromisu pomiędzy przyczepnością, a oporami toczenia, to WTB Riddler może być dla Was rozwiązaniem idealnym. Z początku trzeba się trochę przełamać, aby założyć tego typu oponę na przód, ale z tyłu spisuje się rewelacyjnie. Od siebie dodam, że póki co w trakcie całego sezonu, ani razu nie zgubiłem przyczepności z przodu, a to już jest ogromny plus. Polecam!


Oficjalna strona: wtb.com
Dystrybucja: rowersport.pl
Sklep: rowersport.pl/sklep, 195pln
Zdjęcia: 43RIDE, Jakub Wosik wosiq.blogspot.com