JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

Las, góry, dzikie trasy, zrównoważone ścieżki, poszukiwanie nowego „nieodkrytego”. Jaki rower najlepiej sprawdzi się w takich warunkach? Trudne pytanie! Ja postawiłem na rower, który zbudowałem na ramie NS Bikes Snabb Plus. Wybór padł na ramę, która przyjmuje koła w rozmiarze 29″, ale również 27.5″+. Tylne zawieszenie to 130mm skoku opartego o ogniwo Horsta, a pozostałe komponenty to mój osobisty wybór, części których nie spotkasz w seryjnych rowerach NS Bikes.

Cyfry

Może to banalne, ale pamiętajcie o odpowiednim ciśnieniu w amortyzacji. Złe ustawienie zawieszenia „połknie” katalogowo podane parametry ramy (kąty) i rower tylko teoretycznie będzie miał zachowane kąty. Dlatego nie będę was zanudzał cyferkami, ponieważ każdy parametr w zależności od wielkości ramy znajdziesz na stronie producenta NS Bikes lub dystrybutora 7anna.

Dla mojego 189cm wzrostu dedykowany jest rozmiar L (największy dostępny). Poniżej kilka liczb.

Rama

Wykonanie i sztywność ramy aluminiowej NS Bikes Snabb stoi na najwyższym poziomie. Solidny, jednoczęściowy, monolityczny rocker na dużych łożyskach wpływa maksymalnie na sztywność Snabb’a. Krzywa zawieszenia wg producenta jest liniowa i w połączeniu z kołami 29″ wydaje się, że „przeszkód nie ma”.

Rama daje nam wybór poprowadzenia przewodów hamulca i przerzutki wewnątrz lub na zewnątrz. Dla osoby, która lubi sama składać, kręcić i zmieniać to bardzo dobra i wygodna opcja.

Standard tylnej piasty, to najnowsze osiągnięcie rowerowej inżynierii, czyli boost 148×12. Oś 12 mm usztywnia tylny trójkąt, a dzięki zastosowanej szerokości zyskujemy także sztywniejsze koła.

Jazda

Plany rowerowe każdy z nas ma ambitne, jednym udaje się je spełnić z nawiązką, inni cieszą się jakąś zrealizowaną częścią. W moim przypadku szlaki jakie wybierałem były bardziej zrównoważone niż dzikie. Zrównoważone ścieżki, tzw. singletrack’i, nie wymagają dużego skoku zawieszenia, dzięki czemu 29-calowy Snabb ze skokiem 130 wystarczył mi z nawiązką. Dedykowany do ramy Nsbikes Sanbb plus przedni amortyzator o skoku140mm zamieniłem na 150mm. Lekko zmieniając kąty zmieniłem charakter Snabb’a. W terenie naturalnym za dodatkowy skok robiły duże koła, które połykały teren zawodowo.

Najtrudniejsze teraz pytanie, czy to jest rower Enduro czy Trail? Tu nie ma odpowiedzi jednoznacznej, ponieważ tam gdzie dla jednego zaczyna się trail dla drugiego kończy enduro (czy jakoś tak odwrotnie).

Producent zrezygnował z oznaczania ram Snabb literką T (trail) i E (enduro) ponieważ nie masz sugerować się E lub T, ale tym co i gdzie chcesz zrobić na swoim rowerze. Mój wybór, z którego jestem zadowolony znasz, Twój należy do Ciebie. Bądź ET i wybieraj sam ;)

Podsumowanie

W rowerze zbudowanym na ramie NS Bikes Snabb możemy od razu poczuć zwartość konstrukcji, dobrą pracę zawieszenia, precyzję prowadzenia oraz skoczność. Przy kołach 29″ rower zapewne nie jest tak zwrotny w zakrętach i łatwy w lotach jak przy kołach 27.5″. W moim przypadku jako kolarza średnio zaawansowanego pod względem jazdy i wieku, koła 29″ to najlepszy wybór. Podjazdy na Snabb’ie to przyjemność ( o ile podjazdy mogą być przyjemnością). Pokonywanie kilometrów  niczym na rowerze trail’owym. Zjazdy przy skoku przedniego koła 150mm i 130mm tyłu z dużymi kołami oraz całym bagażem doświadczeń grupy ludzi projektującej rowery NSbikes to prawdziwa przyjemność. Bardzo zwrotny jak na koła 29″ (chain stay 433mm dla koła 29 cali), przy dobrym kolarzu może zawstydzić 27,5 ;). Taki zestaw jest bardzo dobrym wyborem dla kolarzy lubiących eksplorację terenu, nie stroniących od zrównoważonych ścieżek jak i czasem bike parku.

Rower NS Bikes Snabb to taki sprzęt, który zadowoli początkującego, średnio zaawansowanego kolarza, a drzemiący w nim potencjał sportowy pozwoli na wejście w poziom zaawansowany bez zmiany roweru i długo cieszyć się swoim progresem.

Laurka? Przesłodzone? Nie sądzę, Stay True !

„Moja opinia jest jak test, test jest tylko opinią” – Zbig