Chyba każdy z nas przerabiał już w swojej kolarskiej karierze całodzienną jazdę w pełnym kasku. Bez względu na to czy było to romantyczne enduro w górach czy niebanalny downhill w Bike Parku, prawda o pełnych kaskach jest jedna. W większości przypadków są one ciężkie i słabo wentylowane przez co nie nadają się do całodziennej jazdy. Zmęczony kark i spocona głowa bez odpowiedniej wentylacji i szans na choćby podmuch świeżego powietrza ugotuje każdy mózg, nawet największego pasjonata kolarstwa.

ABUS AirDrop MIPS

Kask fullface ABUS AirDrop

W przypadku pierwszego kasku typu fullface od ABUS, konstrukcja została zoptymalizowana tak, aby zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo przy minimalnej masie konstrukcji (790g dla rozmiaru S/M, 890g dla rozmiaru L/XL). Dzięki temu AirDrop jest lekki i nie zamęczy karku podczas całodziennego użytkowania. Co więcej, dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi otworów i kanałów powietrznych kask zapewnia optymalny przepływ powietrza. Niezależnie od intensywności wysiłku, głowa pozostaje dobrze wentylowana co minimalizuje dyskomfort związany z nadmiernym poceniem się i zapewniam, że nie jest to marketingowa ściema.


System wentylacji

Czyli największy w moim mniemaniu atut AirDrop’a. Dzięki specjalnie zaprojektowanym 11 otworom wlotowym oraz 6 wylotowym (w sumie 17 otworów!) kask zapewnia optymalny przepływ i cyrkulację powietrza.

ABUS AirDrop Mips

W praktyce, w trakcie jazdy „system usuwa” z wnętrza, nagromadzone pod skorupą kasku gorące powietrze jednocześnie transportując chłodniejsze do wentylowanych obszarów co fantastycznie przeciwdziała nadmiernemu poceniu się głowy. To utrzymuje wysoki komfort termiczny nawet podczas uprawiania intensywnego wysiłku w trakcie ciepłego dnia. Między innymi za to Twoja głowa będzie Ci wdzięczna.

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest również szeroka ramka kasku, która nie ogranicza widoczności bocznej jak w klasycznych kaskach typu FF i umożliwia jazdę zarówno z goglami jak i typowymi okularami z rozbudowaną ramką. Stosunkowo mała szczęka również nie ogranicza widoczności w dół względem typowo zjazdowych kasków typu FF.


System regulacji

Ważnym elementem komfortu jazdy w kasku ABUS AirDrop MIPS jest również system regulacji nazwany Zoom-Ace-FF. Dzięki temu kask można precyzyjnie dopasować do kształtu głowy, nie trzeba martwić się o przesuwanie się kasku podczas jazdy – to rozwiązanie gwarantuje, że AirDrop będzie zawsze na swoim miejscu.

ABUS AirDrop Mips

System zapięcia D-ring z podwójną klamrą (standard w świecie kasków typu FF) sprawia, że konstrukcja idealnie trzyma się na głowie. Ponadto, system regulacji przeniesiony z otwartych kasków umożliwia dostosowanie jego wysokości. Dzięki temu można dostosować pozycję kasku względem głowy i zapewnić optymalną ochronę dla obszaru skroni oraz czoła.


System MIPS

System MIPS (Multi-Directional Impact Protection System), zastosowany w kasku ABUS AirDrop to technologia dobrze znana w sportowym świecie. Jej zadaniem jest skuteczniejsza (niż w kaskach bez MIPS’a) ochrona głowy przed urazami wynikającymi z uderzeń. Ta innowacyjna konstrukcja składa się z dwóch głównych elementów: skorupy zewnętrznej oraz skorupy wewnętrznej wykonanej z pianki EPS, obie są oddzielone od siebie warstwą MIPS o niskim tarciu.

Osobiście mam jeden problem z MIPS’em, który potrafi się odpiąć z dedykowanych zatrzasków. Zdarza się to w momencie przewożenia kasku na głowie lub w trakcie niedbałego zakładania, a tym samym popychania głową regulacji potylicy w górę. W sytuacji, w której nie wiedziałem jeszcze jak wpiąć system z powrotem, było to bardzo uciążliwe -potrafiłem spędzić w górach 10 minut na ponownym zapięciu sytemu. W tej chwili jestem bardziej świadomym użytkownikiem kasku i takie sytuacje zdarzają się marginalnie, a samo ponowne „zapięcie systemu” zajmuje mi pół minuty.

Kask powstał z myślą o wymagających kolarzach oraz uczestnikach wyścigów dlatego równie praktycznym rozwiązaniem co MIPS jest zamontowane w dolnej części szczęki wkładek EVA, mających chronić obojczyki pochłaniając część przyjętej energii uderzenia.

Podsumowanie

Podsumowując, kask ABUS AirDrop MIPS doskonale łączy bezpieczeństwo, przewiewność, komfort jazdy oraz nowoczesny wygląd. Nie tylko zapewnia wysoki poziom ochrony, ale również wygodę użytkowania jednocześnie minimalizując dyskomfort związany z używaniem tradycyjnych, ciężkich kasków typu full face. Dzięki powyższym możemy skoncentrować się na jeździe i wygrywaniu zawodów ;) mając pewność co do optymalnej ochrony i odpowiedniej wentylacji.

ABUS AirDrop Mips

Technologie użyte w kasku:

  • Produkcja typu in-mold dla trwałego połączenia zewnętrznej skorupy z materiałem absorbującym wstrząsy (EPS)
  • Zoom-Ace-FF: System regulacji dopasowujący się do obwodu głowy
  • Krawędzie chroniące obojczyki
  • QUIN ready – łatwa rozbudowa dzięki dostępnemu oddzielnie chipowi QUIN
  • Zrywalne mocowanie daszka
  • Ambiant Sound Channels (ASC) zwiększają świadomość przestrzenną
  • Oddychająca, wkładana wyściółka
  • Kształt odpowiedni do okularów
  • System zapinania z dwoma pierścieniami D-Ring
  • Wentylacja: doskonała wentylacja dzięki 11 wlotom powietrza i 6 wylotom powietrza

O marce ABUS

Od roku 1924 firma ABUS zapewnia poczucie bezpieczeństwa na całym świecie. Jako niemiecki producent wysokiej jakości systemów bezpieczeństwa firma ABUS dba, aby jej produkty były niezawodne i trwałe oraz cechowały się maksymalną łatwością obsługi. Aby sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników w sektorze prywatnym i komercyjnym, firma ABUS oferuje szeroki asortyment innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa w domu, w podróży oraz bezpieczeństwa obiektów. Do grupy ABUS należą następujące przedsiębiorstwa: ABUS August Bremicker Söhne KG, ABUS Security-Center GmbH & Co. KG oraz ABUS Pfaffenhain GmbH. Grupa zatrudnia około 4 000 osób na całym świecie.

Official website: abus.com
Media: facebook, instagram, youtube