Chcieliśmy przedstawic Wam naszego kolęgę i jego zakręcony projekt. Oto co sam o nim powiedział:

Nazywam się Maximilian-Peter Werner. Pochodzę z Chile, ale mam niemieckie korzenie. Aktualnie mój kraj jest bardziej znany z górników niż innowacyjności czy ludzi, którzy chcą zrobić coś innego niż reszta.

Jestem studentem wzornictwa przemysłowego i jako mój projekt postanowiłem dołączyć do klubu ludzi, którzy zdecydowali zrobić coś innego i ryzykownego. Zamiast szybkiego projektu, który zająłby mi kilka miesięcy i uzyskałbym tym samym dyplom, zdecydowałem wbrew wszelkim przeciwnościom, że zrobię coś związanego z moją pasją, która trwa już od 10 lat. Postanowiłem zrobić rower zjazdowy, najbardziej zaawansowany na kontynencie Ameryki Łacińskiej oraz pierwszy, który będzie używał tych samych materiałów, które można znaleźć w samolotach F-22 Raptor, Eurofighter Typhoon czy Airbus A380.

Mając na myśli „wszystko przeciw mnie”, nie mam na myśli tylko mojego promotora, który chciał abym zrobił jakiś popularny projekt, ale także mój kraj, który boryka się z mnóstwem ograniczeń technologicznych, materiałowych, rynkowych, podatkami czy biurokracją. Państwo, gdzie najlepszą opcją jest zdobyć aluminium lub stal, ale materiały te są importowane, ponieważ nikt tego nie produkuje tutaj, ale to tylko mała część mojej historii.

Jestem studentem, który żyje na własną rękę i posiada bardzo graniczone środki finansowe, więc zabranie się za taki projekt, praktycznie bez wsparcia finansowego był także dodatkowym wyzwaniem, ale udało mi się!

Zacząłem od zrobienia bardzo dobrego projektu dla średnich technologii, które były akurat dostępne. Idea mojego projektu przykuła uwagę ludzi z Pinkbike.com, downhillberlin.de oraz magazynu rowerowego z Hiszpanii, a w konsekwencji zainteresowali się nim także ludzie z Elka Suspension i Race Face. Wtedy wszystko zaczęło się nakręcać jak w zegarku, jeden sponsor wciągnął następnego, w sieci pojawiło się więcej publikacji, zainteresowały się drukowane magazyny, a także kilka krajowych autorytetów. W efekcie mój projekt posiada wsparcie we wszystkim czego potrzebowałem (zobaczcie listę sponsorów na końcu).

Projekt sam w sobie składa się z dwóch technologicznych i projektowych innowacji zaaplikowanych do roweru/ramy zjazdowej, którą zaprojektowałem. Pierwsza rzecz miała na celu przeprojektowanie starego systemu zawieszenia z lat 90-ych i wyeliminowanie problemu pompowania zawieszenia podczas pedałowania. Ze strony projektowej musiałem zrobić system jak najlżejszy oraz kompatybilny ze wszystkimi rodzajami korb dostępnych na rynku, bez ograniczania się tylko do najcięższych stalowych korb z BMX.

Drugą i zarazem najważniejszą innowacją tego projektu jest zastosowanie materiału lotniczego zdenominowany GLARE (wzmocniony włóknem szklanym), który jest powszechnie stosowany w najnowszych generacjach myśliwców czy bombowców, a po raz pierwszy będzie w rowerze zjazdowym. Testy materiału w laboratorium pozwalają z optymizmem patrzyć w przyszłość jeśli chodzi o zastosowanie ich w rowerach, a przy okazji jest on niewiarygodnie wytrzymały przy bardzo niskiej masie.

Prototyp będzie wyposażony w najlepsze z najlepszych części dostępnych na rynku, udostępnionych prez moich sponsorów. Dla przykładu, amortyzator przedni zostanie dostarczony przez Kowa Suspension, a damper pochodzi od Elka Suspension, wyposażony w tytanową sprężynę od Diverse Suspension. Race Face udostępni większość komponentów, a Formula wyposaży mnie w hamulce. Spank Industries dostarczy obręcze, a Continental opony.

W połowie mojego projektu dołączyła firma, która zajmuje się wycinaniem wodą, zajmą się wycięciem wszelkich elementów CNC wykorzystując tą stosunkowo nową technologię. Ten sponsor otworzył drzwi do wykonania bardzo wysokiej jakości prototypu.

Oto lista sponsorów, którzy mi zaufali:
-Elka Suspension
-Racooz Software
-Race Face
-Diverse Suspension Products
-Motorex Oil
-Kowa suspension (Japan)
-Formula-Brake
-TNT Cargo (Chilean division)
-Mozartt Components (Poland)
-Jetstream Chile.
-Spank Components
-Continental Tires-Downhill Berlin Club.
-Pernos Soto
-Kaoz Bikes (Bikeshop-Chile)

Jeszcze kilka firm dołączy, ale wpierw muszę wszystko dograć…

strony Facebook:

NORLAND CYCLES PROJECT  http://www.facebook.com/group.php?gid=108053285887

Maximilian-Peter Werner http://www.facebook.com/43RIDE#!/profile.php?id=574195634