Tym razem w nasze ręce trafił nowiutki Boxxer Team model ad 2010.

 
Niektórzy będą twierdzić po co serwis nowego widelca ,  niestety od jakiegoś czasu Boxxery stały się produktem masowym , w modelu 2010 zrezygnowano z pianek xxx umieszczanych miedzy uszczelkami mającym  za zadanie ich nawilżanie. Boxxer jako jeden z niewielu amortyzatorów DH ma nadal 2 częściowe uszczelki (kurzowa i olejowa), Fox40 ma np pojedyncze. Fakt ten czyni Boxxera bardziej wymagającym pod względem serwisu i obsługi.

Ok zaczynamy ( zdjęcia ilustrujące znajdziesz w magazynie 43RIDE nr 13 https://43ride.com/pdf/ )


Brak smarowania przestrzeniu pomiędzy uszczelkami prowadzi do znacznego zmniejszenia czułości widelca na małych nierównościach co z kolei powoduje większe zmęczenie rider’a  – wiadomo o co chodzi.

Strona 1
Demontujemy regulator tłumienia
Odkręcamy śrubę mocującą szpilkę goleni ze sprężyną .
Delikatnie ściągamy dolne golenie gdyż w środku znajduje sie (powinien) olej do smarowania dołu widelca. Często zdarza sie ze widelce są suche od nowości (niezależnie od marki)

Strona 2
Po demontażu oczom naszym ukaże sie porażająca ilość smaru jaką zafundował nam Rock Shox ;).
Smarujemy przestrzeń pomiędzy szara uszczelka kurzowa a czarna olejowa nie oszczędzając smaru.
Najlepiej użyć oryginalnego Rock Shox PM600 military grease.
Zakładając golenie nadmiar smaru zostanie przesunięty na dół widelca i po wymieszaniu z olejem będzie smarował ”sztuciec”. Przez otwory od dołu wlewamy po ok 15-20ml oleju gęstości 15-20w.
Najlepszym olejem do użycia jest Red Rum Rock Shox’a . Jest to bardzo gesty olej. Montujemy regulator tłumienia oraz dokręcamy śrubkę w 2 goleni.

Uwaga: Przed serwisem najlepiej zdemontować oś gdyż może ona nam utrudnić ponowne założenie goleni. Czynność którą wykonaliśmy w tej opcji powinna wystarczyć na kilka weekendów jazdy w górach. Jeśli jesteś zawodnikiem i zależy tobie na maksymalnej prędkości pracy widelca można zrobić powyższe czynność używając tylko i wyłącznie oleju jednak taki zabieg trzeba powtarzać co kilkanaście zjazdów (szczególnie gdy jest sucho).
Sama procedura jest bardzo podobna dla FOX-a, wiec opis przyda sie tez dla tego widelca. 

Szybki serwis wykonany był w autoryzowanym serwisie ROCK SHOX i jeżeli nie masz doświadczenia, robisz to na własną odpowiedzialność

Jeśli masz jakiekolwiek problemy ze swoim sprzętem polecam ze spokojnym sumieniem miejsce w którym „wazelinowany” był mój Boxxer. www.MkBikeOnline.com 

Tuning  Rock Shox TOTEM  https://43ride.com/tech/rock-shox-totem-tuning/