Red Bull Paper Wings 2012

Po trzech latach przerwy, do Polski wracają kultowe zawody samolotów z papieru – Red Bull Paper Wings! Polskie eliminacje ruszają już 29 lutego w Lublinie i obejmą 12 największych ośrodków studenckich w kraju. Przystanki kwalifikacyjne wyłonią najlepszych konstruktorów, którzy w maju będą nas reprezentować podczas światowego finału w Salzburgu.

Red Bull Paper Wings to międzynarodowe studenckie zawody w konstruowaniu i rzucaniu papierowymi samolotami. Akademiccy konstruktorzy rywalizują w trzech różnych dyscyplinach – lotu na dystans, lotu na czas oraz akrobatyce lotniczej. Piloci zmagający się w dwóch pierwszych kategoriach otrzymują jedynie kartkę papieru formatu A4, a kluczem do sukcesu jest jej odpowiednie złożenie (regulamin zawodów na tym etapie zabrania dociążania samolotu i innych modyfikacji przez użycie sprzętów biurowych). Wyjątkiem jest kategoria akrobatyki lotniczej – konstruktorzy biorący w niej udział mogą wykorzystać papierowe samoloty zbudowane wcześniej przy użyciu dowolnych technik budowy, takich jak klejenie, zszywanie czy cięcie. Ewolucje wykonane przez samolot są następnie oceniane przez 3 sędziów.

Polskie kwalifikacje rozegrane zostaną w: Lublinie, Warszawie, Szczecinie, Olsztynie, Gliwicach, Łodzi, Toruniu, Białymstoku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie oraz Gdańsku. Aby wziąć w nich udział wystarczy zarejestrować się na stronie www.redbullpaperwings.com w przeddzień danego przystanku kwalifikacyjnego do godziny 16:00. Zgłosić swój udział można również w dniu kwalifikacji w biurze zawodów na dwie godziny przed startem konkurencji. W każdym mieście eliminacyjnym może zgłosić się maksymalnie 120 osób, dlatego podczas zapisów obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

Ranking wyników polskich kwalifikacji wyłoni pilota, który pokona swoim samolotem najdłuższy dystans oraz pilota, który utrzyma swój samolot najdłużej w powietrzu – ta dwójka przejdzie automatycznie do światowego finału zawodów. Zawodnicy, którzy w swoich miastach otrzymają najwyższe noty sędziów i zwyciężą w kategorii akrobatyka lotnicza, czeka dodatkowa walka o miejsce w światowym finale – tym razem wirtualnie. Między 22 a 29 marca na stronie RedBullPaperWings.com zostaną umieszczone filmy dokumentujące przeloty nagrodzone w kategorii akrobatyka lotnicza podczas 12 polskich eliminacji. Internauci będą mogli oddać głos na swojego faworyta – oceniając konstrukcję, kreatywność i akrobacje samolotu. Tym samym wybiorą polskiego mistrza akrobatyki lotniczej, który dołączy do grona naszej reprezentacji.

Trójka zwycięzców krajowych eliminacji weźmie udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Austrii. Już po raz trzeci finałowe starcie odbędzie się w miejscu idealnie wpisującym się
w awiacyjny klimat zawodów – w salzburskim Hangarze 7, pełniącym funkcję muzeum lotnictwa oraz bazy zespołu Flying Bulls.

Podczas ostatniej edycji Red Bull Paper Wings w 2009 roku polskiej reprezentacji udało się pokonać zawodników z 84 krajów i zająć drużynowo pierwsze miejsce. Czy w tym roku uda nam się powtórzyć ten sukces?

Więcej informacji na temat Red Bull Paper Wings, kalendarz przystanków kwalifikacyjnych oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie RedBullPaperWings.com