iXS European Downhill Cup #4 Wiriehorn/SUI

Po raz kolejny prognozy pogody obiecywały optymalne warunki dla kolejnej edycji elitarnych zawodów europejskiego downhillu. Zawody odbyły się na górze Wiriehorn po raz pierwszy w 6-letniej historii całej edycji. Klub “Hot Trail” dotychczas organizował kilkukrotnie Szwajcarską edycję pucharu iXS, aby w końcu wejść na scenę europejską w tym roku.

Manuel Gruber - EDC Wiriehorn 2013

Trasa została przebudowana i zupełnie przekształcona na potrzeby pucharu Europy i zapewniła zawodnikom 2,6 kilometrowy „plac zabaw” pełny ekscytacji dzięki 450m przewyższenia. Średni czas, który zawodnicy potrzebowali na płynny przejazd trasy to ok 4 minut, co daje wskazówkę, że było ekstremalnie szybko na pełnej pyłu trasie.

Sławomir Łukasik (Fro Pro – Polska) – zwycięzca 3 edycji pucharu w Pile, zapłacił najwyższą stawkę podczas przejazdów treningowych. Po wypadku i uszkodzeniu ramienia i dłoni nie był w stanie wziąć udziału w eliminacjach i biegu finałowym. W międzyczasie Lutz Weber (SUI – Gravity iXS Union) wykorzystał swoją szansę i przejechał trasę z najlepszym czasem podczas eliminacji, co zapewniło mu pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Silas Grandy - EDC Wiriehorn 2013

Około 12:30 kategoria Mastersów otworzyła zawody dla licencjonowanych zawodników. Paolo Aleva był pierwszym zawodnikiem na dole i ustanowił on pierwszy najlepszy czas dopóki Thomas Ryser gonie wyprzedził z 5 sekundową przewagą. Nawet Rostislav Stencel nie mógł osiągnąć lepszego czasu podczas eliminacji wyprzedzony przez Marcela Waldmanna.

 W kategorii Junior, Silar Grandy wygrał 3 raz z rzędu, a różnica czasowa między kolejnymi zawodnikami  robi się coraz większa. Drugie miejsce zajął Loris Revelliego z Argentyny, a zaraz po nim na metę dojechał Maxime Fransolet z Belgii. Ze względu na przebitą dętkę w wykonaniu Marco Militivi było on pierwszy na starcie w finałach i po zjeździe utrzymał się na Red Bull Hot Seat na dłużej niż godzinę z czasem 4:03.113. Kolejnym zawodnikiem który był blisko tego czasu był Joe Connell, który również wystartował w finałach bardzo wcześnie, po 2 przebitych dętkach w kwalifikacjach. Dopiero kiedy Bryn Dickerson przekroczył linię mety Milivinti musiał zejść z Hot Seatu. Mistrz Austrii Manuel Gruber był jeszcze szybszy i ostatecznie zakończył wyścig na pierwsym miejscu.

Jak na razie Joe Connell dominuje punktami w klasyfikacji ogólnej elity mężczyzn, ale jego losy nadal się ważą….

Zarja Cernilogar - EDC Wiriehorn 2013

 Więcej informacji znajdziecie na stronie redbull.com/bike, lub na stronie ixsdownhillcup.com

Tak wyglądała trasa zawodów: