Tylko tydzień minął od pierwszych, otwierających sezon zawodów IXS European Downhill Cup, a już mieliśmy okazję ścigać się w Czeskim Spicaku. 330 startujących z 25 różnych krajów stawiało czoła zmieniającym się warunkom pogodowym

Bikepark mieszczący się w Bohmerwald, przyjmował zawodników europejskich zawodów, już nie pierwszy raz. Fakt ten sprawia, że miejscowość jest idealnie przygotowana na organizację takich imprez.
Zawodnicy mieli do przejechania bardzo szybką trasę o długości 1,7km z elementami technicznymi takimi jak rock gardeny czy sekcje leśne. Różnica w przewyższeniu trasy wynosi 320m, więc jest dosyć stromo.
W piątkowe treningi warunki pogodowe były na tyle zmienne, że większość ich czasu zawodnicy zastanawiali się nad odpowiednim doborem opon.

W sobotni poranek nie zapowiadało się na rozpogodzenie, ale przynajmniej było sucho.  Jak zwykle ma to miejsce, po treningu ogólnym na trasę wjeżdżają jedynie najszybsi zawodnicy. W tych treningach może brać jedynie top 80 elity mężczyzn, top 10 elity kobiet oraz top 5 juniorów i mastersów.

Robin Wallner - EDC Spicak 2013

Tak długo jak trwały treningi z nieba nie spadła żadna kropla deszczu, jednak równo z rozpoczęciem startu elity kobiet zaczęło ostro padać  i warunki na trasie były dalekie od łatwych. Ale chyba o to chodzi w racingu!
Każdy, kto chciał nabić sobie kilka punktów w rankingu Pucharu Świata używał swoich zdobytych umiejętności panowania nad rowerem i przez to uderzał w górę podium. W elicie kobiet Zarja Cernilogar była najszybszą zawodniczką dnia i wyprzedziła swoich rywali o 18 sekund! W elicie mężczyzn wszystko nie było aż tak jasne, jednak zeszłoroczną – pierwszą pozycję utrzymał Johann Potgieter, a tuż za nim na metę przyjechali Johaness Fischbach oraz Robin Wallner.

W Niedzielne finały pogoda dopisała i warunki były prawie identyczne jak w zeszły weekend w Leogangu. Słońce świeciło na idealnie niebieskim niebie zapewniając zawodnikom najlepsze warunki podczas przejazdów finałowych.

Tym razem kategoria mastersów została zdominowana przez najszybszego Vlastimila Hynica, który wyprzedził Stencela Rostislava oraz Marcela Waldmanna.

Jako, że trasa teraz była o wiele szybsza i łatwiejsza niż podczas eliminacji. Sytuacja wśród elity kobiet nie była już tak bardzo jasna. Fawortyka zawodów Sandra Rubesam była szybsza o 24 sekund niż poprzedniego dnia i ustanowiła czas 3:59:182 minuty. Sandra zajmowała hot seat bardzo długo, jednak czeska Jana Bartova wyprzedziła ją o 10 sekund!

Zarja Cernilogar - EDC Spicak 2013

Spicak zdecydowanie zdał test na organizację mistrzostw iXS European Cup oraz zyskał sobie miano stolicy Downhillu w Czechach.
Po trzech latach bycia najbardziej wysuniętym na wschód miejscem organizacji zawodów serii iXS, Spicak oddaje tytuł Mariborowi, który będzie finalną edycją pucharu iXS we wrześniu.

Awards Ceremony Elite Men - EDC Spicak 2013

Awards Ceremony Elite Women - EDC Spicak 2013

Wyniki podium:

Elita mężczyzn:
1. WALLNER Robin
2. FISCHBACH Johannes
3. PEKOLL Markus

Elita kobiet:
1. CERNILOGAR Zarja
2. BÁRTOVÁ Jana
3. RÜBESAM Sandra

U17 mężczyzn:
1. GRANDY Silas
2. SZCZOTKA Rafal
3. NEUENSCHWANDER Dave

Masters:
1. HYNICA Vlastimil
2. ROSTISLAV Štencel
3. WALDMANN Marcel

PEŁNE WYNIKI :

http://www.ixsdownhillcup.com/images/results/2013/Results_FinalRun_Spicak2013.pdf

 

 

 

 

 

 

>>>>>>>>>>>>>>>43