Festiwal Crankworx Whistler jest najbardziej znaną tego typu imprezą na świecie, a zarazem największą i przyciągającą najlepszych zawodników na świecie. W zeszłym roku Kanadyjczycy świętowali 10-lecie istnienia festiwalu Crankworx, a w tym roku rozpoczynają drugą dekadę istnienia. Jedenasta edycja rozpocznie się już za pięć dni, a my przypominamy Wam 10 najlepszych momentów w historii tego kultowego już festiwalu.

2004 – Paul Basagoitia wygrywa na pożyczonym rowerze

W 2004 roku nikomu nieznany debiutant Paul Basagoitia pożyczył od kolegi rower i wziął udział w zawodach slopestyle’owych. Dotychczas miał doświadczenie tylko z rowerami BMX, a to był jego debiut w imprezie slope. Jednak stres i rywale go nie przerazili i we wspaniałym stylu wygrał swoje pierwsze zawody MTB: „Po moim zwycięstwie telefon nie przestawał dzwonić, dzwonili wszyscy, sponsorzy i organizatorzy. Przez kilka tygodni nie miałem spokoju po tych zawodach.”

2004 – Ogromny lot Timo Pritzel’a

Jedyną osobą, która mogła zagrozić Paul’owi w zwycięstwie, była legenda niemieckiego dirtu, Timo Pritzel. Na sam koniec postanowił wykonać spektakularny ruch, a było nim przeskoczenie na raz ostatniej przeszkody (step up – step down). Skok na ponad 12 metrów był najbardziej widowiskowym posunięciem jakie widziała publiczność w Whistler. Jednak nie udało mu się wylądować i ostatecznie zakończył zawody z połamaną prawą nogą. Skip Taylor, jeden z organizatorów Crankworx: „To był zdecydowanie jeden z najbardziej szalonych pomysłów jakie widzieliśmy!”

2005 – Świat usłyszał o 360 z dropa

Ponownie zawody slopestyle przyćmiły resztę festiwalu. Tym razem Kanadyjczyk Darren Berrecloth przeniósł zawody na wyższy poziom, a tym samym bardzo podniósł poprzeczkę kolejnym zawodnikom. Po raz pierwszy w historii zawodów MTB wykonał on 360-kę na ogromnym 60-stopowym road gapie. Brian Lopes, 4-krotny Mistrz Świata 4X: „Nigdy nie widziałem czegoś tak wspaniałego!”

2009 – Pierwsza edycja Deep Summer Photo Challenge

W 2009 roku organizatorzy postanowili urozmaicić zmagania podczas festiwalu i zorganizowali pierwszą edycję Deep Summer Photo Challenge. Crankworx został zdominowany przez artystów z całego świata i każdy chciał być częścią tego nowego eventu. Ostatecznie najlepsi fotografowie mogli zaprezentować swoje prace, a przy okazji mogli współpracować z najlepszymi zawodnikami na świecie. W tym roku Deep Summer Photo Challenge odbędzie się 14-go sierpnia, a swój udział potwierdzili takie sławy jak Scott Markewitz, Harookz, Garrett Grove, Nicolas Teichrob czy Bruno Long.

Więcej informacji o Deep Summer Photo Challenge 2014 znajdziecie na stronie: crankworx.com/whistler/events/deep-summer-photo-challenge.

2009 – Skała Hecklera debiutuje podczas zawodów

Po raz pierwszy skała Hecklera została zaprezentowana światu podczas Canadian Open DH. W 2009 roku trasę do tej imprezy zaprojektowali budowniczowie Whistler – Kenny Smith i Tyler Morland. Część trasy przebiega pod wyciągiem, a jej częścią jest skała Hecklera. Przez zawodników trasa z 2009 roku została uznana jako najlepsza w historii, a wspomniana skała z pewnością podniosła poziom rywalizacji. Stała się ona także jednym z najbardziej widowiskowych elementów na trasie, który gromadzi mnóstwo kibiców.

2010 – Wielki powrót Anne Caroline Chausson

Po historycznym zwycięstwie w zawodach BMX Racing podczas Olimpiady Beijing 2008, Anne Caroline zrobiła sobie ponad roczną przerwę w startach na rowerze. Wróciła do ścigania w 2009 roku na zawody Mega-Avalanche, ale skupiła uwagę świata dopiero podczas swojego zwycięstwa w 2009 roku podczas Garbanzo DH w Whistler. Warto odnotować, że wygrała z ogromną 18-sekundową przewagą. W tym samym roku odniosła również zwycięstwa w Air DH oraz zawodach Enduro i tym samym pozostawiła wrażenie, że jest niepokonana. W tym momencie była to najbardziej utytułowana zawodniczka w historii MTB.

2010 – Powrót po kontuzji Cam’a Zink’a

Cam Zink w 2006 roku odniósł zwycięstwo w zawodach slopestyle, ale sezon 2009/10 nie był dla niego udany. Musiał przejść operację kolana, miał złamany piszczel, przemieścił nadgarstek, który także wymagał operacji. W 2010 w końcu mógł wziąć udział w Crankworx Whistler i nie dokuczały mu żadne dolegliwości. Dzięki temu udało mu się powrócić na najwyższy stopień podium, a podczas zawodów wykonał niemal perfekcyjny przejazd, który dał mu notę 95 pkt.

2010 – Piąte z rzędu zwycięstwo Brian’a Lopes’a

W 2010 roku Brian Lopes wygrał zawody Air DH na słynnej trasie A-Line po raz piąty z rzędu. Nazwisko Lopes zna chyba każdy fan, znany jest ze swojej ogromnej uniwersalności i walki o najwyższe miejsca w każdej dyscyplinie – dh, enduro czy dual slalomie i 4X. Zwycięska seria Briana zakończyła się dopiero w 2011, a pokonał go Andrew Neethling, który uzyskał czas dnia 4:13.34.

2011 – Chłopak z Whistler wygrywa zawody

W 2011 roku na najwyższym stopniu Red Bull Joyride Slopestyle stanął wychowanek Whistler – Brandon Semenuk. Miał wtedy ledwie 20-lat, a domowe zwycięstwo znacząco pomogło mu zgarnąć tytuł FMB World Tour w tym samym roku. Brandon urodził się i wychował w Whistler, a lokalna publiczność traktuje go jako swojego najulubieńszego zawodnika.

2012 – Stevie Smith został złotym chłopcem Kanady

Stevie Smith zdominował Crankworx 2012 i zabrał do domu potrójną koronę. Nikomu w historii nie udało się dokonać czegoś takiego – zwyciężyć w tym samym roku w zawodach Garbanzo DH, Air DH oraz Canadian Open DH. Jest on zarazem jednym z najbardziej utytułowanych zawodników zjazdowych w historii.

Więcej informacji na temat festiwalu Crankworx Whistler znajdziecie na stronie: crankworx.com.