DSC03129

Włoskie Livigno to jedna z najbardziej popularnych miejscówek narciarskich zimą oraz rowerowych latem. Miejscowość położona przy granicy ze Szwajcarią ma jeszcze jednej plus – jest obszarem strefy wolnocłowej, co oznacza że kupimy tam alkohol, sprzęt elektroniczny, perfumy czy paliwo taniej o podatek VAT (taniej niż w Polsce!). Ten niewątpliwy atut Livigno nie przyciąga tam jednak tak mocno, jak fantastyczne trasy rowerowe. Livigno leżące w dolinie pomiędzy dwoma grzbietami – Mottolino i Carosello 3000 na których zboczach znajdują się bike parki.

DSC03597

Carosello 3000 oferuje kilka tras zjazdowych w tym nasz ulubiony Roller Coaster oraz H-Dream. Jeśli tak jak nam, wydaje wam się że trasy na otwartym stoku nie urozmaiconym naturalnymi przeszkodami są nudne to… mylicie się. Niezliczona ilość idealnie wyprofilowanych zakrętów, band, stolików, doubli i innych przeszkód jest po prostu bajką! Na dokładkę na stoku prace cały czas trwają i powstają kolejne 4 trasy! Dzięki temu już za chwilę na Carosello będzie można każdy zjazd robić inną trasą, a spotkanie innych rowerzystów na stoku należy naprawdę do rzadkości.

DSC03248

Co jeszcze wyróżnia Carosello 3000? Bardzo miła obsługa wyciągu, która z uśmiechem pakuje i wypakowuje z gondolki każdy rower oraz niezwykle sprawna ekipa naprawcza. Kiedy pierwszego dnia zjeżdżaliśmy miejscami wypłukanym singlem na drugą stronę góry, już pod koniec tygodnia był on częściowo przebudowany i prace nad nim szły pełną parą! Wszystkie trasy na Carosello są bardzo uniwersalne, będzie się na nich świetnie bawił zarówno początkujący rider jak i doświadczony zjazdowiec. Kosz pojedynczego wyjazdu to 11 €, a karnet całodniowy 30 € .

DSC03593
Jeździć każdy może… mamy jednak nadzieję że to był taki oryginalny kask…

Drugim i chyba najbardziej popularnym bike parkiem w Livigno jest Mottolino. Otwarty w 2005 roku podczas Pucharu Świata DH oferuje 13 tras i kosmiczną ilość atrakcji jak jump area do ćwiczenia skoków, nort shore’y pokryte wieloma długimi kładkami oraz poduszkę powietrzną dla amatorów miękkiego lądowania. Bardzo szybka kolejka wywozi nas gondolką do góry w niecałe 10 minut na 2400 m! Koszt całodniowego karnetu to 30 €, pojedynczy wyjazd kosztuje zaś 9,5 €.

DSC03110

Jak można opisać bike park Mottolino? To prawdziwy rowerowy raj! Trasy o różnych poziomach trudności dostosowane są do różnych rowerów, od xc, przez enduro, DH po trasy specjalnie dla e-bike’ów! Dodatkowo na szczycie Mottolino zaczyna się trasa Panoramica, niezwykle malownicza i widokowa trasa z widokiem na góry i wspaniałymi (coś nowego…) zjazdami, ale także podjazdami.

DSC03083

Oprócz bike parków okolice Livigno obfitują w wiele genialnych tras rowerowych usianych długimi podjazdami i jeszcze dłuższymi zjazdami. Jazda w otoczeniu majestatycznych gór uczy pokory, rozkładania sił na długich trasach, daje lekcje z nieobliczalnej górskiej pogody oraz daje ogromną satysfakcję. Góry te nie raz pokazały nam że trasy piesze potrafią być tam prawdziwą kamienistą apokalipsą.

DSC03733

Jak spisał się Kross Soil 3.0 podczas tych wakacji? Najlepiej! Jego niska waga i napęd 1×11 (przy zębatce 28 z przodu) dała mu przewagę na podjazdach, których był prawdziwym liderem. Świetnie działające zawieszenie i amortyzacja fox factory dało mi ogromny fun na zjazdach oraz podczas skoków w bike parku. Nawet jeśli zabrzmi to mało obiektywnie to kocham go bardzo mocno i nie zamieniłabym na żaden inny rower!

DSC03748

DSC02723