Tegoroczny sezon startowy dla polskich zjazdowców zakończył się już kilka dni temu, więc przyszła pora, aby krótko podsumować tegoroczne serie, w których można było się ścigać w 2017 roku. Miniony sezon był bardzo udany pod względem organizacyjnym, ponieważ do wyboru były aż trzy serie, w których można było rywalizować w przynajmniej czterech rundach i prowadzona była klasyfikacja generalna.

Klasyfikacje końcowe polskich serii zjazdowych w 2017 roku
Puchar Polski DH #1, Diverse Downhill Contest, Wisła / fot. Ewa Kania

Puchar Polski DH

Najważniejszą serią zjazdową w kraju tradycyjnie pozostaje Puchar Polski DH pod egidą PZKol. W sezonie 2017 zaplanowane było aż sześć rund, które dostarczyły odpowiednią ilość emocji. Zawody powróciły w kilka historycznych miejsc jak Wierchomla czy Szczyrk oraz zawitały to świetnie znanych ośrodków (Wisła, Kasina Wielka, Międzybrodzie Żywieckie). Z minusów należy odnotować odwołanie piątej rundy w Koninkach. Niestety dobrze obsadzony kalendarz nie przełożył się bezpośrednio na ilość osób startujących z licencjami, więc należy się zastanowić czy aby nasz rodzimy downhill nie przechodzi przypadkiem jakiegoś małego kryzysu?

Klasyfikacje końcowe polskich serii zjazdowych w 2017 roku
Mistrzostwa Polski DH, Międzybrodzie Żywieckie / fot. Jacek Kaczmarczyk

Wśród pań najlepszą zawodniczką w tym roku okazała się Inka Januła (ABC Arek Bike Center), która wygrała wszystkie edycje z wyjątkiem Mistrzostw Polski, a najszybszym juniorem został jej kolega z teamu Sebastian Macura. Kategoria elita to triumf Damiana Konstantego (Gravity Revolt), który dzięki zwycięstwu w ostatniej rundzie wskoczył na pierwsze miejsce kosztem Wojciecha Czermaka (Born2Bike). Rywalizacja mastersów to z natomiast zwycięstwa Michała Śliwy (Masters I; Miasto Myślenice) oraz Piotra Gembalika (Masters II; Syndrome Racing).

Klasyfikacje końcowe polskich serii zjazdowych w 2017 roku
Puchar Polski DH #3, Kasina Wielka / fot. Mariusz Matuszek

Tegoroczni Mistrzowie Polski DH to: Sonia Skrzypnik (kobiety), Michał Ziobro (juniorzy), Sławomir Łukasik (elita), Michał Śliwa (masters I), Rafał Wiszniewski (masters II).

Pełne wyniki oraz klasyfikacja: 43ride.com/wyniki-zawodow/pp-dh-2017

Klasyfikacje końcowe polskich serii zjazdowych w 2017 roku
Local Series of Downhill #4, Brenna / fot. BE.HERE

Local Series of Downhill

Seria związana z rowerowym ćpankiem była już drugi rok z rzędu pełnoprawną serią zjazdową, która zdobywa co raz większe rzesze zawodników. Luźniejszy format rywalizacji oraz podejście organizatorów z całą pewnością sprawiają, że seria będzie się rozwijać i mamy nadzieje, że w przyszłym roku jeszcze bardziej się rozrośnie. W tym roku odbyły się cztery rundy w trzech lokalizacjach: Koninki oraz Brenna, a Bike Park Gruniky na Słowacji gościł zawodników dwukrotnie.

Klasyfikacje końcowe polskich serii zjazdowych w 2017 roku
Local Series of Downhill #3, Sihelne – Bike Park Gruniky / fot. Jacek Kaczmarczyk

W ramach LSD podział na kategorie jest bardzo prosty. Panie rywalizują ze sobą, a panowie dzieleni są w zależności od typu roweru: hardtail i full suspension. Najlepszą zawodniczką w tym roku została Czeszka Dominika Durcakova (rockbike.cz), która wyprzedziła Katarzynę Darską. Wśród zawodników walczących na sztywnych ramach wygrał Dawid Biegun, a na w pełni zawieszonych maszynach najlepszy był Artur Miśkiewicz (grawitacyjny.pl).

Pełne wyniki oraz klasyfikacja: 43ride.com/wyniki-zawodow/lsd-2017

Klasyfikacje końcowe polskich serii zjazdowych w 2017 roku
Hard Downhill League #1, Wierchomla / fot. Jacek Kaczmarczyk

Hard Downhill League

HDL to z kolei seria, która w swym założeniu ma umożliwiać rozwój zawodnikom licencjonowanym i poszczególne rundy są zarazem edycjami Pucharu Polski DH, a także zwiększyć poziom trudności osobom, które do tej pory startowały w luźnych imprezach serii LSD i chciałyby poznać smak trudniejszych i bardziej wymagających tras. Za tą serię w końcu odpowiada ta sama ekipa, która organizuje „rowerowe ćpanko” (szacuken Banan i spółka!!!).

Klasyfikacje końcowe polskich serii zjazdowych w 2017 roku
Hard Downhill League #4, Szczyrk / fot. Przemek Kita

W ramach klasyfikacji generalnej serii HDL nie ma podziału na kategorie i wszyscy zostali wrzuceni do jednego worka z napisem OPEN. Tym samym najlepszym zawodnikiem w debiutanckim sezonie nowej serii został Paweł Szymkowski, który wyprzedził Andrzeja Zabagło i Łukasza Grabowskiego (klasyfikacja obejmuje 94 zawodników).

Pełne wyniki oraz klasyfikacja: 43ride.com/wyniki-zawodow/hdl-2017


Zdjęcia: