Pojawienie się na rynku gimbali do aparatów kompaktowych, lustrzanek, czy kamer sportowych umożliwiło ambitnym miłośnikom filmowania osiągnąć nowej jakości nagrań. Dzięki rosnącej liczbie funkcji, urządzenia te stają się coraz potężniejszym narzędziem zarówno w rękach profesjonalistów jak i amatorów.

Najciekawsze funkcje gimbali

Więcej niż stabilizacja

Podstawowym zadaniem gimbala jest oczywiście zniwelowanie wpływu jaki ma ruch operatora na kamerę, dzięki czemu możliwe jest nagrywanie płynnego obrazu. 3-osiowe stabilizatory elektroniczne pracują jednak w kilku trybach, które ułatwiają osiąganie wyjątkowych efektów. Dla przykładu, urządzenia FeiyuTech – modele do kamer sportowych, kompaktów, lustrzanek a nawet smartfonów – pozwalają na:

  • Panoramowanie – w tym trybie gimbal płynnie podążanie za ruchem operatora na osi lewo/prawo (pan), podczas gdy pozostałe osie (tilt i roll) pozostają zablokowane
  • Śledzenie – czyli tryb, w którym urządzenie podąża za ruchem operatora także w osi pionowej (tilt) pozwalając na płynne skierowanie obiektywu praktycznie w każ-dym kierunku
  • Blokadę – czyli utrzymywanie kierunku kamery bez względu na ruch operatora

Na tym możliwości nowoczesnych gimbali się nie kończą.

Najciekawsze funkcje gimbali

Timelapse i zdalne sterowanie

Pozostając przy przykładzie FeiyuTech – dzięki darmowej aplikacji możliwe jest ustawienie parametrów działania silników, ale też zaprogramowanie ich ruchu. Rozwiązanie to czyni z elektronicznego stabilizatora doskonałe narzędzie do tworzenia ciekawych panoramowań oraz dynamicznych filmów poklatkowych. Wystarczy usta-wić punkt początkowy oraz końcowy, a gimbal wykona płynny ruch pomiędzy nimi w określonym przez nas czasie!

Najciekawsze funkcje gimbali
Gimbal jest również bardzo ważnym wyposażeniem naszej redakcyjnej gwiazdy – Minnaar The Dog’a

Co więcej, ta sama aplikacja pozwala również na obsługę gimbala za pomocą smart-fona z odległości. Łatwo sobie wyobrazić jakie efekty można osiągnąć np. po zamontowaniu stabilizatora na długim monopodzie, albo na karoserii samochodu. Ograniczeniem pozostaje tu tak naprawdę wyłącznie kreatywność operatora.

Rosnąca liczba funkcji, coraz mniejsza waga, bardziej kompaktowa, często moduło-wa budowa, a także wydłużający się czas pracy baterii sprawiają, że grono użytkowników gimbali stale się powiększa. Po elektroniczne stabilizatory sięgają operatorzy, poszukujący uniwersalnych i prostych w obsłudze urządzeń, które pozwalają nagrywać obraz najwyższej jakości.

Więcej informacji na temat pracy z gimbalem znajdziesz na stronie: youtube.com/user/FeiyuChannel