Niedawno w sieci pojawiła się kampania skierowana do kolarzy górskich. Marka Shimano we współpracy z ekipą Dirt It More stworzyła serię filmów o „Bezpiecznej jeździe w górach”. Rosnąca z roku na rok popularność tego sportu sprawia, że często na trasach można spotkać przypadkowe osoby, które niekoniecznie wiedzą jak zachować się w górach w razie wypadku. I to głównie dla nich przeznaczona jest ta akcja, która podsuwa kilka prostych wskazówek o jeździe rowerem w terenie.

YouTube player

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

GOPR – organizacja prowadząca akcje ratownicze, szkolenia i zapobiegająca wypadkom na terenach górskich Polski. Powstało w 1952 roku w Zakopanem z inicjatywy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy GOPR-u na zmiany pełnią 24-godzinne dyżury przez wszystkie dni w roku w swoich stacjach ratunkowych. Umieszczone są one zazwyczaj przy schroniskach, większych stacjach narciarskich oraz miejscach wytężonego ruchu turystycznego. Ratownicy korzystają dzisiaj z nowoczesnego sprzętu ratowniczego, który znacznie usprawnia ich pracę, takiego jak samochody terenowe, quady, skutery śnieżne, detektory lawinowe, GPS-y, radiostacje itp. Ratownicy posiadają również przeszkolenie z ratownictwa wodnego z uwzględnieniem górskich rzek. GOPR wykorzystuje także specjalnie szkolone psy, są to psy ratownicze do poszukiwań osób.

źródło: Wikipedia
YouTube player

Jak wezwać pomoc w górach?

Jeśli dojdzie już do konieczności wezwania pomocy, to przede wszystkim musicie wiedzieć, gdzie się znajdujecie, na jakim szlaku, na którym jego odcinku. Im więcej szczegółów zostanie przekazanych ratownikom, tym szybsza i sprawniejsza będzie akcja ratunkowa. Przydatna tu jest aplikacja RATUNEK, która zdecydowanie ułatwia namierzenie osób wzywających pomocy. Warto też pamiętać o numerach ratunkowych w górach, które przyspieszają wezwanie pomocy czyli numery 601 100 300 lub 985.

Pobierz aplikację RATUNEK

Jan Kiliński, Dirt It More / zdjęcie: Mateusz Szachowski

Jak przygotować się do jazdy w górach?

Przede wszystkim nie daj się zaskoczyć, pogodzie oraz swoim możliwościom fizycznym. Przed wyjazdem w góry warto sprawdzić jakie warunki mogą nas czekać na szlaku, a także trzeźwo ocenić czy jesteśmy w stanie podołać fizycznie takiej wyprawie. Przejechanie kilku kilometrów po górach to dużo większy wysiłek niż zrobienie takiego dystansu w mieście, także zdecydowanie trzeba mierzyć siły na zamiary. Tym samym odpowiednie rozeznanie terenu i tras, po których planujemy się poruszać ma kluczowe znaczenie.

YouTube player

Naładuj do pełna telefon, a w razie potrzeby zaopatrz się także w dodatkowe źródło zasilania. Kontakt ze światem zewnętrznym jest najważniejszy, ponieważ bez tego w razie potrzeby nie uda się w żaden sposób wezwać pomocy.

YouTube player

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie. O ile chyba nie musimy wspominać o jeździe w kasku i/lub ochraniaczach, to na długi wypad w góry warto wziąć ze sobą również zapas wody i jedzenia, lekką kurtkę na nieprzewidziane zmiany pogody, a także podstawowe narzędzia czy nawet małą apteczkę.

YouTube player

Partnerzy akcji: