Firma Argon Components istnieje od bardzo niedawna. W 2014 roku dwóch inżynierów, którzy na co dzień pracują w branży rowerowej, postanowiło założyć firmę produkującą zębatki. Dlaczego? Obydwaj panowie zarazili się ideą nowego napędu 1×11 i postanowili wyposażyć w niego swoje endurówki. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, nie byli zbytnio zadowoleni z dostępnych produktów na rynku, a jak wiadomo potrzeba matką wynalazku.

Argon Components - nowy producent zębatek prosto z Polski

Panowie inżynierowie doszli do wniosku, że tanie produkty nie spełniają ich wymagań, a te które zostawiają uśmiech na ich twarzach, kosztują worek pieniędzy. Jeśli dołożymy do tego pęd ogólnoświatowych producentów do wciskania ciemnym masom nowych standardów, to tym bardziej złapiemy się za głowy i stwierdzimy, że trzeba tu zaprowadzić porządek!

Argon Components - nowy producent zębatek prosto z Polski Argon Components - nowy producent zębatek prosto z Polski
Zębatka przednia 34t – 40g, tylna 42t – 83g

Tym samym powstała idea, aby zapełnić lukę w rynku i zaoferować światu markę Argon Components. Założenie było bardzo proste – równie proste co idea napędu 1×11. Wszystkie produkty muszą oferować najwyższą jakość działania, być super lekkie, a przy tym kosztować rozsądne pieniądze i pasować do większości korb będących na rynku. Testy trwały przez sześć miesięcy, podczas których sprawdzano profil zęba, który miał zabezpieczyć łańcuch przed spadaniem. Ostatecznie po wielu próbach i testach udało się opracować kształt, który gwarantuje trzymanie łańcucha w ekstremalnych sytuacjach, idealnie dopasowuje się do ogniwek łańcucha, a przy tym nie powoduje zaciągania i zakleszczania łańcucha na zębatce.

Argon Components - nowy producent zębatek prosto z Polski

Efektem tych prac jest zębatka typu Narrow Wide o jakże wymownej nazwie – TransAlp Pro 104 BCD. Jest ona wycinana metodą CNC z aluminium 7075-T6 Fortal, anodowana anodą typu drugiego oraz znakowana laserowo. Dla zapewnienia najwyższej jakości produktu oraz zachowania możliwie największego wpływu na proces produkcji i detale, cała produkcja wykonywana jest w odległości mniejszej niż 50km od siedziby firmy. Sama zębatka wg producenta należy do najlżejszych (o ile nie jest najlżejsza) zębatek Narrow Wide na rynku, oferuje niezawodne działanie w ekstremalnych sytuacjach, a specjalny profil zęba zapobiega spadaniu łańcucha… a my będziemy mieli okazję to sprawdzić!

Argon Components - nowy producent zębatek prosto z Polski

Tomasz Profic, 43RIDE:

Jestem już po pierwszych wycieczkach w góry na nowym zestawie firmy Argon Components i muszę stwierdzić, że… to działa! Z przodu zamontowałem wersję 34-zębową, a dzięki uprzejmości firmy mogłem sprawdzić także wersję 42t przeznaczoną do kasety. Takie przełożenie sprawiło, że mogłem podjechać pod każdą górkę. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że przednia zębatka Narrow Wide posiada specjalny offset, dzięki któremu uzyskujemy idealną linię łańcucha, co powinno zapobiegać dużym przekosom łańcucha podczas pracy ze skrajnymi przełożeniami. Tyle mogę powiedzieć na gorąco, sam jestem bardzo ciekaw jak ten nowy produkt będzie się sprawować, więc zbieram się na rower…

Argon Components - nowy producent zębatek prosto z Polski
Przeglądając testy zębatek Narrow Wide, natrafiliśmy na zdjęcie czytelnika, który powiesił 17.5kg rower na swojej zębatce… my dysponowaliśmy tylko karbonowym Yeti ;)


Zębatkę do testów dostarczył: bikeline.pl
Strona producenta: argon-components.com