Po pierwszej prezentacji amortyzatora przedniego Fox 36 Float FIT4 z kolekcji 2017, przyszła pora na zaprezentowanie dampera Fox Float X2 2017. Dzięki nowemu dystrybutorowi Fox Racing Shox, czyli firmie Gregorio FH mamy możliwość przedstawienia tylnego lisiego amortyzatora.

foxx2_43ride

Amortyzator tylny Fox Float X2

Po raz pierwszy tylny amortyzator z rodziny X2 został zaprezentowany w rowerze Grega Minnaar’a trzy lata temu. Od tamtej pory Fox intensywnie pracował nad rozwojem tej technologii by w końcu w 2015 zaprezentować światu dwa modele – powietrzny Float X2 oraz sprężynowy DHX X2. Obydwa modele zostały oparte na budowie ze zbiorniczkiem wyrównawczym, co wg producenta miało korzystnie wpłynąć na zwiększenie możliwości regulacji, a tym samym na lepsze dopasowanie amortyzatora do wymagań użytkownika. Zaletą takiego rozwiązania jest lepszy przepływ oleju wewnątrz konstrukcji w stosunku do damperów z pojedynczą obudową.

fox_X2-2017

Damper Float X2 na sezon 2017 nie doczekał się wielkich zmian w porównaniu z poprzednią kolekcją. Jedyną nowością jest zastosowanie 2-pozycyjnej dźwigni regulacji szybkiej i wolnej kompresji (stosowana w modelach Float oraz DHX). Dla tych, którzy potrzebują jeszcze większego zakresu regulacji lub dostosowania amortyzatora pod siebie, istnieje możliwość zakupu powiększonej komory powietrznej EVOL. Dzięki temu można jeszcze lepiej ustawić pracę pod siebie. Tłok dampera pokryty jest oczywiście powłoką Kashima.

Dostępna gama modeli Fox Float X2:

  • 7.875×2″ (tylko 2-pozycyjna dźwignia)
  • 7.875×2.25″ (tylko 2-pozycyjna dźwignia)
  • 8.5×2.5″ (tylko 2-pozycyjna dźwignia)
  • 8.75×2.75″ (HSC/LSC, tylko HSR/LSR)
  • 9.5×3″ (HSC/LSC, tylko HSR/LSR)
  • 10.5×3.5″ (HSC/LSC, tylko HSR/LSR)
  • Dla każdej długości dostępna jest także powiększona komora powietrzna EVOL

Objaśnienie skrótów: HSC (High Speed Compression – szybka kompresja); LSC (Low Speed Compression – wolna kompresja), HSR (High Speed Rebound – tłumienie szybkiego odbicia); LSR (Low Speed Rebound – tłumienie wolnego odbicia)

fox_x2_2017_43ride 43ride_fox_x2

Jak widać na krótkiej liście powyżej, w zależności od długości dampera, mamy możliwość wyboru rodzaju regulacji kompresji oraz odbicia. W przypadku wersji z 2-pozycyjną dźwignią regulacja kompresji wolnej jak i szybkiej jest możliwa tylko w dwóch pozycjach: open (czułe) oraz firm (utwardzone). Co ciekawe, każda regulacja posiada zakres 23 kliknięć, a ustawienie odbywa się za pomocą 3mm lub 6mm klucza imbusowego (pomijając oczywiście model z dźwignią). Podobnie jak w przypadku komory Float w przednim widelcu, również tutaj mamy możliwość dopasowania objętości komory powietrznej za pomocą specjalnych wkładek.


Oficjalna strona: ridefox.com
Dystrybucja w Polsce: gregorio.pl

lis_fox_36_nsbikes